SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG otrzymało status operatora na szelfie norweskim

Spółka PGNiG Norway, zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), otrzymała od norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii status operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, poinformowała firma w czwartek.

"Decyzja norweskiego Ministerstwa umożliwi PGNiG Norway przyjęcie wiodącej roli w projektach związanych z poszukiwaniem oraz zagospodarowaniem podmorskich złóż ropy i gazu" - czytamy w komunikacie.

Spółka wskazuje, że uzyskanie statusu operatora to ważny etap w realizacji długoterminowej strategii rozwoju PGNiG Norway oraz potwierdzenie istotnej roli spółki wśród największych międzynarodowych firm naftowych prowadzących prace w tym rejonie.

We wrześniu 2009 PGNiG zapowiedziało zwiększenie wydatków na poszukiwania gazu i ropy za granicą do 400 mln zł w 2010 r. z ok. 200 mln zł w 2009 r.

Z kwoty przewidywanej na 2010 rok ok. 130 mln zł zostanie przeznaczone na prace poszukiwawcze w Libii, ok. 100 mln zł - w Norwegii, ok. 55 mln zł - w Egipcie oraz ok. 25 mln zł - w Danii.

Spółka podała wtedy, że w Norwegii jest zainteresowana objęciem koncesji w kolejnych blokach poszukiwawczych na Szelfie Norweskim, na którym ma już koncesję wydobywczą.

Najważniejszą koncesją wydobywczą PGNiG jest koncesja na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Pierwsze przychody z niej oczekiwane są w 2012 roku.

Strategia spółki zakłada, że do 2015 r. wydobycie z własnych zasobów wyniesie 6,2 mld m. sześc. gazu rocznie, w tym 1,5 mld m. sześc. z zasobów zagranicznych, wobec ok. 4,2-4,3 mld m. sześc. gazu wydobywanego obecnie tylko w kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG otrzymało status operatora na szelfie norweskim

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl