SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsze w Polsce badania taksówek

W maju b.r. PBS przeprowadził badanie jakościowe wśród klientów korporacji taksówkowych oraz taksówkarzy.

W przypadku klientów przyjęte zostało kryterium dotyczące częstotliwości korzystania przez nich z taksówek - minimum cztery razy w miesiącu oraz kryterium wieku - klienci w wieku 25 - 54 lat.

W przypadku kierowców taksówek przyjęte zostało kryterium stażu pracy - co najmniej 5 lat pracy w charakterze taksówkarza.

           

Głównym celem badania było poznanie stosunku osób korzystających z taksówek oraz kierowców taksówek do umieszczanych w nich reklam oraz wizerunku marki NOKIA poprzez pryzmat reklamowania jej na nośnikach reklamowych w taksówkach.

Badanie przeprowadzone zostało metodą Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych (IDI) w trzech lokalizacjach - Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu. Zrealizowano 24 IDI.

Główne wnioski:
- taksówka zamawiana przez telefon. ze względu na wygodę, większe bezpieczeństwo oraz zwykle niższą cenę
o taksówka traktowana jako relaks, a także miejsce, w którym na kilka minut można zapomnieć o problemach i odprężyć się. Istotnym elementem wpływającym na możliwość odprężenia się w taksówce jest zapewnienie pasażerowi komfortu podróży. 
 
oGłówna cecha, wyróżniająca reklamę w taksówkach to ilość informacji, którą przekazuje. Badani podkreślali, że głównym zadaniem tego typu reklamy jest przekazanie potencjalnemu klientowi jak największej ilości informacji. Respondenci porównywali najczęściej ten typ reklamy z billboardami, którego zadaniem, w oczach respondentów, jest jedynie zainteresowanie produktem, a nie przekazanie informacji na jego temat.Mocnymi stronami reklam w taksówkach są przede wszystkim: fakt, że nie można jej przeoczyć, że zawiera wiele informacji oraz skupia uwagę pasażera; badani zaliczyli również fakt, że nie przeszkadza i nie jest krzykliwa.

o Miejscem najbardziej odpowiednim do umieszczania reklam w taksówkach są zagłówki. Zdecydowana większość respondentów mówiła, że umieszczanie reklam w tym miejscu powoduje, że rzucają się one bardzo w oczy, a przy tym nie przeszkadzają w podróży i nie zagrażają w żaden sposób bezpieczeństwu.
o Taksówki są dobrym miejscem na reklamowanie telefonów komórkowych, sprzętu RTV, AGD, produktów związanych z samochodami. Do taksówek pasują również reklamy usług ubezpieczeniowych bankowych oraz oferty regionalnej - koncertów, restauracji, hoteli czy centr handlowych.
oReklamy telefonów komórkowych bardzo pasują do taksówek. Telefony komórkowe były bardzo często wymieniane przez respondentów jako produkty w szczególny sposób związane z taksówkami.
o Badani deklarowali, że pod wpływem przeczytanej reklamy w taksówce mogliby zainteresować się produktem, co w konsekwencji mogłoby mieć wpływ na ich decyzję konsumencką.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze w Polsce badania taksówek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl