SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynkowa wartość piłkarzy przez koronawirusa spadła o 10 mld euro

Wartość wszystkich piłkarzy w dziesięciu liga europejskich zmniejszyła się o prawie 10 mld euro, co oznacza spadek o ponad jedną czwartą od lutego br. - wynika z nowego raportu firmy audytowej KPMG. Wartość dwóch najdroższych piłkarzy w Europie – Kyliana Mbappé i Neymara spadła o ponad 21 proc.

 Firma KPMG zbadała, jakie czynniki wpływają na wartości zawodników w sytuacji gdy rozgrywki piłkarskie są zawieszone oraz przedstawia szacunki wartości dla dwóch potencjalnych scenariuszy – odwołania sezonu oraz ponownego rozpoczęcia i zakończenia trwającego sezonu w kolejnych miesiącach.

Europejskie ligi tracą miliardy

Szacunki KPMG pokazują, że łączna wartość wszystkich 4 183 graczy w dziesięciu analizowanych ligach europejskich spadła o prawie 10 mld euro. Pod uwagę wzięto ligę angielską (Premier League + Championship), włoską, hiszpańską, niemiecką, francuską, turecką, belgijską, holenderską i portugalską.

To oznacza spadek o 26,5 proc. od lutego br. w przypadku odwołania sezonu, podczas gdy w momencie ponownego rozpoczęcia sezonu i zakończenia go w późniejszym czasie wartości graczy spadłyby o 6,6 mld euro, co oznacza spadek o 17,7 proc. w stosunku do lutego 2020 roku.

Największe spadki wartości obserwujemy w pięciu największych europejskich ligach: Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A i La Ligue – w najkorzystniejszym przypadku 5,6 mld euro, a w najgorszym 8,5 mld euro. Angielska Premier League, która znacznie wyprzedza wszystkie inne ligi pod względem całkowitej wartości rynkowej, odnotowuje największą łączną utratę wartości - aż 2,7 mld euro w scenariusz zakładającym odwołanie sezonu i 1,8 mld euro w scenariuszu powrotu  do rozgrywek.

W przypadku pierwszego scenariusza spadek w Premier League jest większy niż obecna łączna wartość tureckiej ligi Süper Lig, belgijskiej ligi Jupiler Pro League i portugalskiej ligi NOS.

Pięć dużych lig doświadczyło podobnej utraty wartości rynkowej graczy w ujęciu procentowym w obu scenariuszach.

Co ciekawe, Hiszpania miała najwyższe wskaźniki spadku na poziomie 28,7 proc. w scenariuszu pierwszym i 19,0 proc. w scenariuszu drugim. Jak analizują eksperci KPMG, można to wyjaśnić wieloma czynnikami, przede wszystkim znacznymi kwotami, które kluby musiałyby zwrócić stacjom radiowym i telewizyjnym.

– Zakłócenie sezonu piłkarskiego z powodu pandemii COVID-19 ma ogromny wpływ na wartość rynkową najlepszych piłkarzy. Europejskie ligi piłkarskie, a zwłaszcza najlepsze kluby, stoją w obliczu bezprecedensowego kryzysu, który uderza w ich sytuację finansową. Przez zawieszenie rozgrywek i brak meczów na żywo tracą większość swoich dochodów. Wiele klubów ma zatem problemy z płynnością, z regulowaniem zobowiązań finansowych i nie jest w stanie inwestować – mówi Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Wycena piłkarzy dramatycznie spada

Wartość Kyliana Mbappé i Neymara, dwóch najdroższych piłkarzy w Europie, z powodu odwołania rozgrywek spadnie odpowiednio o 21,5 proc. i 21,7 proc.. Wartość Mbappé wyceniano na kwotę między 177 a 188 milionów euro (225 milionów euro w lutym br.) w zależności od decyzji o odwołaniu lub wznowieniu rozgrywek.

Z kolei wartość Neymara spadnie ze 175 milionów euro, do przedziału pomiędzy 137 a 149 milionów euro.

Z uwagi na obecną sytuację niektóre mniej aktywne finansowo kluby będą mogły przejąć zawodników za mniejszą kwotę niż w ostatnim sezonie. W związku z tym mniej graczy zostanie sprzedanych lub kupionych w nadchodzącym okienku transferowym również dlatego, że agenci i kluby będą miały trudności z finalizacją ewentualnego przeniesienia do innego klubu w oczekiwanym czasie. Sytuacja dotknie także młodych, utalentowanych piłkarzy, którzy ze względu na mniejszą liczbę transferów mogliby debiutować w pierwszej drużynie, jednak mając na uwadze zawieszenie rozgrywek, pozbawieni są tej możliwości – mówi Tomasz Wiśniewski, partner i szef zespołu wycen w dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Raport pt. „Player value not immune to pandemic”został opracowany przez zespół KPMG Football Benchmark i dot. wpływu pandemii COVID-19 na wartości rynkowe piłkarzy.

Dołącz do dyskusji: Rynkowa wartość piłkarzy przez koronawirusa spadła o 10 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl