SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PiS obiecuje powszechny dostęp do 5G w 2023 roku, kontrolę będzie pełniła polska firma. Internet przez światłowód w każdym domu

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło oficjalnie swój program wyborczy, w którym zapowiada między innymi inwestycje w rozwój internetu. Partia obiecuje, że do 2023 roku sieć 5G będzie dostępna w większości miast w kraju, zaś kontrolę nad tą infrastrukturą obejmie nieokreślona na razie polska firma. PiS zapowiada także doprowadzenie światłowodowego internetu do każdego budynku w Polsce, zaś do 2020 roku szerokopasmowa sieć ma funkcjonować we wszystkich szkołach.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński na konwencji PiS, fot. youtube Article

Pełen program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości został udostępniony w sobotę na stronie internetowej partii. Dokument zatytułowany „Polski model państwa dobrobytu” liczy 230 stron.

W programie PiS zapowiedziano m.in. ustawę regulującą status zawodu dziennikarza. Partia zamierza też wprowadzić efektywny system finansowania mediów publicznych oraz utworzyć Polskie Centrum Gospodarki Kreatywnej i Centrum Gier Wideo.

Powszechny dostęp do 5G, sieć kontrolowana przez Polaków

W obszernej wyborczej deklaracji PiS znalazły się także zapisy dotyczące nowych technologii i dostępu do internetu. Jednym z elementów strategii cyfrowego rozwoju Polski ma być szybkie i powszechne wdrożenie w naszym kraju sieci nowej generacji 5G.

- W najbliższych latach skoncentrujemy się również na rozwoju sieci 5G, która umożliwi kilkadziesiąt razy szybszą transmisję danych na urządzeniach mobilnych - zaznaczono w programie wyborczym. - Wdrożenie tej technologii to przede wszystkim możliwość podłączenia do sieci coraz inteligentniejszych sprzętów codziennego użytku. Dzięki tysiącom czujników miasta będą mogły bardziej racjonalnie zarządzać infrastrukturą i wydatkować środki na rzeczywiste potrzeby.

PiS ocenia w dokumencie, że wkrótce sieć 5G stanie się kręgosłupem gospodarki, a partia zapewnia że już dzisiaj wychodzi naprzeciw tej rewolucji. Zapowiada jednocześnie, że infrastruktura 5G w naszym kraju będzie kontrolowana przez jeden z polskich podmiotów, co już w połowie czerwca br. deklarował premier Mateusz Morawiecki.

- Zakładamy, że już w 2020 roku w dwóch miastach w Polsce, a do końca 2023 roku w większości miast będzie działać sieć 5G – obiecuje PiS. - Z uwagi na fundamentalne znaczenie sieci 5G dla bezpieczeństwa informatycznego Państwa doprowadzimy do sytuacji, w której kontrolę nad siecią będzie pełniła polska firma. Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma.

Światłowód w każdym budynku, 120 mln zł na gminne hotspoty

W dokumencie „Polski model państwa dobrobytu” PiS deklaruje także większą niż dotąd dostępność do internetu w całym kraju.

- Realizujemy największy w UE (i przez Komisję Europejską uznany za najlepszy) program budowy sieci szerokopasmowej – przypomina program. - W efekcie już realizowanych inwestycji (o wartości ponad 6 mld zł) 2 mln gospodarstw, głównie z terenów wiejskich i małych miast, uzyska dostęp do szybkiego Internetu. Kolejny milion jest przyłączanych w ramach inwestycji własnych operatorów telekomunikacyjnych. Naszym zadaniem jest doprowadzenie światłowodu do każdego budynku w Polsce. Dzięki utworzeniu Funduszu Szerokopasmowego możliwe będzie np. dofinansowanie budowy i rozwoju sieci telekomunikacyjnych. To podstawa tworzenia infrastruktury przyszłości i nowoczesnej gospodarki.

Przed wyborami PiS obiecuje także, że wesprze władze samorządowe w upowszechnieniu publicznego dostępu do szybkiego internetu zaznaczając jednocześnie, że obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty.

- Przeznaczymy 120 mln zł na bony dla gmin, które będą chciały skorzystać z indywidualnego dofinansowania – zapowiada PiS. - Hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi pojawią się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach. Szacujemy, że dzięki tej inicjatywie na terenie naszego kraju pojawi się 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi – deklaruje partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego.

Wszystkie szkoły z szybkim internetem

W swoim programie wyborczym PiS poświęcił też nieco uwagi dalszej cyfryzacji w segmencie edukacji i kultury. - Do końca 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego, bezpiecznego i finansowanego z budżetu państwa Internetu w ramach Otwartej Sieci Edukacyjnej – zapewniono w dokumencie. - OSE to nie tylko szybki Internet, ale także nowe treści edukacyjne dla uczniów i wsparcie szkół w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. Koszty wdrożenia OSE szacowane są na 320 mln zł (środki POPC), zaś jej funkcjonowania na ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat i zostaną sfinansowane z budżetu państwa. W najbliższych 4 latach wydamy 600 mln.

Prawo i Sprawiedliwość przewiduje też, że po wyborach do sieci światłowodowej przyłączy wszystkie Gminne Ośrodki Kultury i wyposaży je w sprzęt komputerowy, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki oraz szkolenia z kompetencji cyfrowych.

- W ten sposób w Gminnych Ośrodkach Kultury uruchomimy sieć centrów edukacji cyfrowej – staną się one prawdziwym rozsadnikiem cyfrowej rewolucji w Polsce, będą świadczyły usługi cyfrowe, umożliwią kontakt z dobrami kultury i zwiększą cyfrowe kompetencje w lokalnych społecznościach. Podłączymy do sieci również wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne – obiecuje PiS.

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość ma ponad 40-procentowe poparcie. Zdaniem ekspertów z którymi rozmawiały Wirtualnemedia.pl to wynik realizacji założeń polityki socjalnej, ale także wytworzonego podziału na „elitę", którą trzeba rozliczać oraz tych dla której władza ma „parasol bezpieczeństwa".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS obiecuje powszechny dostęp do 5G w 2023 roku, kontrolę będzie pełniła polska firma. Internet przez światłowód w każdym domu

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Teraz każdy sobie wyjdzie z mieszkania+, wsiądzie do elektrycznego auta+ i będzie sobie jechał po 500+ wpadając do Domu Kultury pisowskiej.
Wow! Raj+ nad Wisłą!
18 7
odpowiedź
User
Fan
A ojciec Tadeusz ma 6G
12 3
odpowiedź
User
rozbawiony
Ja też obiecuję 5G w każdym domu i to znacznie wcześniej, bo już w 2022r. Z samochodami elektrycznymi też dotrzymałem słowa. Jestem wiarygodny :)
9 5
odpowiedź
User
Tak
Teraz każdy sobie wyjdzie z mieszkania+, wsiądzie do elektrycznego auta+ i będzie sobie jechał po 500+ wpadając do Domu Kultury pisowskiej.
Wow! Raj+ nad Wisłą!


Możesz sobie gadać, ale jak PiS utrzyma władzę, a utrzyma na pewno to to zrealizują. Może nie wszystko do 2023, ale jakieś kroki w tym kierunku podejmą. Mnie się taka inicjatywa podoba.
7 11
odpowiedź
User
lol
Teraz każdy sobie wyjdzie z mieszkania+, wsiądzie do elektrycznego auta+ i będzie sobie jechał po 500+ wpadając do Domu Kultury pisowskiej.
Wow! Raj+ nad Wisłą!


Możesz sobie gadać, ale jak PiS utrzyma władzę, a utrzyma na pewno to to zrealizują. Może nie wszystko do 2023, ale jakieś kroki w tym kierunku podejmą. Mnie się taka inicjatywa podoba.
Kolego to nie od PISu zalezy. To rynek prywatny sam reguluje. Jeśli będzie inwestor, to wykona taką sieć, jeśli go nie będzie, to nie będzie sieci tak samo jak nie ma polskich samochodów elektryczny, czy statków, a miały już dawno być wg zapowiedzi PISu :lol
8 4
odpowiedź