SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS skróci kadencje zarządów TVP i Polskiego Radia. Projekt ustawy już w Sejmie

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, w której posłowie PiS chcą skrócić kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz zmienić sposób wyboru nowych władz. Nowelizacja ma przygotować media publiczne do kolejnego etapu reformy.

PAP / Tomasz GzellArticle

O tym, że PiS podzieli reformę mediów publicznych na dwie ustawy portal Wirtualnemedia.pl informował jako pierwszy w połowie grudnia br. Projekt pierwszej z nich wpłynął do Sejmu w poniedziałek wieczorem - jest to ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i ma przygotować media publiczne do bardziej gruntownych zmian.

We wtorek rano dokument udostępniono na stronie internetowej Sejmu. Projekt zakłada, że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał "minister właściwy do spraw Skarbu Państwa". Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.

Dotychczas członków rad nadzorczych powoływała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Skarbu wskazywały po jednym przedstawicielu. Z kolei zarządy były wybierane w konkursach przez rady nadzorcze, przy czym rozstrzygnięcia musiała zaakceptować KRRiT.

Projekt zakłada również skrócenie kadencji obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia, których mandat wygaśnie w dniu wejścia w życie noweli. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT. Jak już informowaliśmy, projekt będzie procedowany jako poselski. Obecnie został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz do Biura Analiz Sejmowych w celu zbadania zgodności proponowanych zmian z prawem Unii Europejskiej.

Ponadto zarządy TVP i Polskiego Radia w okresie przejściowym - od wejścia w życie ustawy do powołania nowych władz spółek - nie mogą "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania". Takiego zastrzeżenia nie ma w przypadku zarządów i rad nadzorczych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Po odwołaniu członkowie zarządów otrzymają odprawy wynoszące trzykrotność pensji z października br., ale jeśli przed końcem marca 2016 roku zaczną pracę na kierowniczym stanowisku w mediach publicznych, odprawa zostanie zmniejszona o wynagrodzenie, które osiągną do tego czasu.

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W uzasadnieniu grupa posłów PiS, która przygotowała projekt, tłumaczy, że celem nowelizacji jest ograniczenie do trzech osób liczebności zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych, co - jak określają - „wiąże się z wyeliminowaniem udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), jako organu regulacji rynku mediów elektronicznych, w kreowaniu składów zarządów i rad nadzorczych działających na tym rynku spółek Skarbu Państwa”.

- Według dotychczasowych przepisów, które wymagają zmiany, KRRiT decyduje m.in. o składzie organów spółek Skarbu Państwa oraz o treści statutów tych spółek. Z punktu widzenia niezależności, bezstronności i przejrzystości działania organu regulacyjnego, wymaganej przez motyw 94 i art. 30 DAUM, takie unormowanie budzi daleko idące zastrzeżenia. Swoje konstytucyjne zadania - stanie na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji - Krajowa Rada może przy tym wykonywać w sposób bezstronny i przejrzysty jedynie jako organ regulacyjny - tłumaczą wnioskodawcy. - Projektowane zmiany zbliżają, od strony nadzoru właścicielskiego i uprawnień korporacyjnych, jednoosobowe spółki Skarbu Państwa będące jednostkami publicznej radiofonii i telewizji do standardu dotyczącego innych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - argumentują.

Nowelizacja ma przygotowywać media publiczne do zapowiadanej reformy i przemianowania ich w media narodowe. Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa ze spółek Skarbu Państwa mają zostać zmienione w instytucje kultury, co - zdaniem posłów wnioskodawców - ma zapewnić stabilne źródła ich finansowania. Przypomnijmy, że wcześniej zapowiadano utworzenie nowego regulatora - Rady Mediów Narodowych, który miał przejąć na siebie część obowiązków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nad projektem pracował zespół posłów PiS kierowany przez Krzysztofa Czabańskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz rządowego pełnomocnika ds. reformy mediów publicznych (poznaj szczegóły ustawy o mediach narodowych).

Kolejny projekt ustawy reformującej media publiczne jest zapowiadany na wiosnę 2016 roku i ma zmienić system ich finansowania, wprowadzając obowiązkową składkę audiowizualną. Planowana jest też opłata na rzecz mediów publicznych, którą będą ponosić nadawcy prywatni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS skróci kadencje zarządów TVP i Polskiego Radia. Projekt ustawy już w Sejmie

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Zaczyna się skok PiS-u na media, oczywiście pod przykrywką "dobrej zmiany", w rzeczywistości podporządkowania ich sobie i stworzenia parasola ochronnego nad władzą.
odpowiedź
User
Balsamo Astralli
I teraz takie beztalencia jak np. Janecki będą prowadzić proPiSowskie programy w TVP nazywając je programami obiektywnymi i niezależnymi? Muszę szybko wyleczyć zajady zanim operetkowy dyktatorek i jego pachołkowie rozpoczną rządy w mediach. Będzie wesoło jak w TV Republika. Liczę na aparycję Targlaskiego. Ta twarz brzmi znajomo.
odpowiedź
User
Himalaje hiPOkryzji !!!
PO przez 8 lat rządziło w TVP a teraz krzyczą zamach PIS-u na media publiczne.
odpowiedź
User
toms
Gdy w TVP powitają państwa gęby Ziemkiewicza, Warzechy, Karnowskich i Janeckiego z tupecikiem, to dopiero zacznie się wazeliniarstwo wobec PiS i nagonka na opozycję.
odpowiedź
User
Bogdan
Zaczyna się skok PiS-u na media, oczywiście pod przykrywką "dobrej zmiany", w rzeczywistości podporządkowania ich sobie i stworzenia parasola ochronnego nad władzą.

PO przez 8 lat rządziło w TVP zwalniając wszystkich dziennikarzy z PIS. Wyjątkiem jest tylko Jan Pospieszalski.
Polacy w ostatnich wyborach parlamentarnych zdecydowali że to PIS przejmie władzę w TVP więc nadszedł czas na zmiany.
odpowiedź