SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS zapłacił 440 tys. zł Fundacji Lux Veritatis, 25 mln zł na kampanię Andrzeja Dudy

W ub.r. Prawo i Sprawiedliwość zapłaciło 442 tys. zł Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam, oraz wydało 86 tys. zł na ogłoszenia w „Gazecie Polskiej Codziennie”. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego kosztowała partię 1,65 mln zł, a kampania wyborcza Andrzeja Dudy - 25 mln zł.

Jarosław Kaczyński, fot. TVPArticle

Według opisanego przez „Politykę” sprawozdania złożonego do Krajowego Biura Wyborczego w ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przekazało Fundacji Lux Veritatis 442 tys. zł w dwunastu wpłatach po 36,9 tys. zł. Nie opisano, czy były to darowizny czy zapłata za usługi.

Kilka lat temu PiS w odpowiedzi na pytanie Krajowego Biura Wyborczego poinformował, że płaci Fundacji Lux Veritatis za transmisje w TV Trwam z miesięcznic smoleńskich. W 2019 roku partia przekazała fundacji 515 tys. zł, a w 2018 roku - 147 tys. zł.

W 2019 roku Fundacja Lux Veritatis zanotowała spadek przychodów o 5,2 proc. do 45,53 mln zł i zysku netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Wpływy z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

PiS w sierpniu ub.r. przelał 86 tys. zł spółce Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”, zaznaczono, że to zapłata za ogłoszenia prasowe. Według danych ZKDP w styczniu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „GPC” wynosiło 10 579 egz., po spadku rok do roku o 16,96 proc.

W 2019 roku spółka Forum osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 8,3 proc. do 16,06 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 9,2 proc. jej wynik netto poszedł w górę z 1,4 mln zł straty do 913,1 tys. zł zysku. Większość udziałów Forum należy do spółki Srebrna kontrolowanej przez działaczy PiS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

25 mln zł na kampanię Andrzeja Dudy

W ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przekazało 25 mln zł komitetowi wyborczemu Andrzeja Dudy. Łączny budżet kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, według sprawozdania złożonego w Państwowej Komisji Wyborczej, wyniósł 28,6 mln zł.

4,59 mln zł z dotacji budżetowej PiS wydał w ub.r. na wynagrodzenia pracowników. 1,65 mln zł poszło na ochronę prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego (zajmuje się tym Grom Group), a 409 tys. zł na wynajem biur: siedziby głównej przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i oddziałów regionalnych.

PiS w ub.r. otrzymał 22,26 mln zł subwencji z budżetu państwa, a także zwrot 37,17 mln zł kosztów kampanii wyborczych z 2019 roku do europarlamentu i polskiego parlamentu. Ponadto partia uzyskała 4,33 mln zł z wpłat swoich członków.

Dołącz do dyskusji: PiS zapłacił 440 tys. zł Fundacji Lux Veritatis, 25 mln zł na kampanię Andrzeja Dudy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Cyrk na ochrone karakana kolejny rok idą miliony ,niech w domu siedzi jak taki strachliwy ,
odpowiedź
User
Mirek
1,65 mln za ochronę jednego człowieka? I to z naszych publicznych pieniędzy. No ale jemu się należy, jakieś urojenia chorego psychicznie człowieka. A chamska hołota (Tzn. wyborcy) mają tylko 500 zł (czyli 6000 zł na rok) w postaci ochłapów.
odpowiedź
User
marek
każdy pisowiec to zbrodniarz, kazdy wyborca pisu to współwinny zbrodni
odpowiedź