SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKB w 2. kwartale 2015 r. - dane zaskoczyły negatywnie

W 2. kwartale 2015 r. PKB wzrósł o 3,3 proc. r/r – poinformował  GUS przedstawiając szybki szacunek.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekMałgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego w 2. kwartale 2015 r. zaskoczyły. Należy dodać, że zaskoczyły negatywnie. Najważniejsze komponenty wzrostu PKB – spożycie indywidulane, inwestycje i eksport netto powinny bowiem ponownie, tak jak w 1. kwartale br.,  pokazać swoją siłę. Obserwacja sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, popytu na zewnętrzne finansowanie (kredyty, leasing) wskazywała bowiem na tę siłę.

To prawda, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu był wolniejszy niż w 1. kwartale, słabszy był także wzrost w budownictwie. A przemysł i budownictwo to prawie 1/3 wartości dodanej brutto wytwarzanej w naszej gospodarce. Zapewne tu należy szukać przyczyn słabszych wyników. Na pewno nie w spożyciu indywidulanym, bowiem sprzedaż detaliczna rosła w 2. kwartale nieco szybciej niż w pierwszym, a pozytywne zmiany na rynku pracy wyraźnie to wspierały; i nie w eksporcie netto, bowiem eksport rósł znacznie szybciej niż import.

Pytanie, co z inwestycjami? Informacje, które otrzymywaliśmy od przedsiębiorstw wskazywały, że firmy dalej zwiększają inwestycje. Potwierdzały to dane z rynku finansowego mówiące o spadku depozytów przedsiębiorstw i wzroście kredytów. Jednak ich dynamika musiała być niższa niż w ciągu pierwszych 3. miesięcy br. (prawie 12 proc.). Na pewno jednak firmy w dalszym ciągu ograniczały zapasy i tu może tkwić odpowiedź - poza nieco słabszą dynamiką produkcji przemysłu i budownictwa - dla słabszego od oczekiwań wyniku polskiej gospodarki w 2. kwartale br.

Oczywiście musimy poczekać do końca sierpnia na wstępny szacunek PKB, jednak trudno oczekiwać, że może on pokazać istotnie wyższy wzrost gospodarczy niż opublikowane dzisiaj w szybkim szacunku 3,3 proc.

Pojawia się pytanie, jak zareaguje na to Rada Polityki Pieniężnej, której członkowie w wypowiedziach publicznych sugerowali brak zmian stóp procentowych właściwie do końca kadencji RPP. Zapewne na razie uznają, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni” i będą czekać na wyniki przemysłu, sprzedaży detalicznej, eksportu, zmian na rynku pracy, podaży pieniądza, etc. w kolejnych miesiącach. A  mają na co czekać, bo sierpniowa susza, ograniczenia w korzystaniu z energii elektrycznej przez część przemysłu, dadzą zapewne gorsze wyniki przemysłu w 3. kwartale br., co nie pozostanie bez wpływu na wzrost PKB.


 

  • Więcej informacji:
  • PKB

Dołącz do dyskusji: PKB w 2. kwartale 2015 r. - dane zaskoczyły negatywnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl