SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen planuje poszukiwania ropy i gazu na Ukrainie

PKN Orlen i Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na Ukrainie, poinformował Orlen we wtorek.

PKN Orlen planuje poszukiwania ropy i gazu na Ukrainie

„Porozumienie zakłada zarówno możliwość rozpoczęcia prac w ramach nowych koncesji, jak również wspólne zagospodarowanie złóż węglowodorów rozpoznanych wcześniej przez partnerów ukraińskich" – czytamy w komunikacie.

Dokument podpisali 6 grudnia w Kijowie: Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen oraz Nikolay V. Zlochevskyy, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.

Według komunikatu, współpraca zakłada realizację wspólnych projektów poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu, zarówno w zakresie złóż konwencjonalnych, jak i shale gas. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym, poprzedzać będzie etap wnikliwych analiz i ekspertyz wykonanych przez partnerów porozumienia, głosi komunikat.

„Zrobiliśmy kolejny, bardzo ważny krok w zakresie budowy segmentu upstream w PKN Orlen. Co ważne, rozpoczynamy działania na Ukrainie, która jest jednym z kierunków rozwoju wskazywanym w naszej strategii. Nasze plany będziemy realizować we współpracy z partnerami ukraińskimi, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie. Pokładamy duże nadzieje w tej współpracy zarówno ze względu na know - how jaki posiadają nasi partnerzy, jak i zasobność Ukrainy w złoża węglowodorów. Będziemy również analizować potencjał zasobów gazu niekonwencjonalnego" - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Krawiec.

PKN Orlen za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream prowadzi obecnie cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze: w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company, w okolicach Sierakowa z PGNiG, oraz dwa kolejne, realizowane samodzielnie na Lubelszczyźnie.

Koncern posiada łącznie siedem koncesji w ramach których prowadzone są prace w zakresie rozpoznania zasobów konwencjonalnych z potencjałem odkrycia złóż gazowo-kondensatowych, jak i niekonwencjonalnych, w tym głównie gazu łupkowego.

"Obecnie prowadzone są wstępne prace poszukiwawcze i przygotowania do realizacji odwiertów, które Orlen Upstream planuje zrealizować w przyszłym roku"- głosi komunikat.

Po trzech kwartałach br. Orlen miał skonsolidowany wynik na poziomie 1830,34 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1006,39 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 60616,21 mln zł wobec 50121,05 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen planuje poszukiwania ropy i gazu na Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl