SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKP Cargo wdraża plan naprawczy, planuje ok. 40 mln zł zysku netto w 2010 r.

PKP Cargo przyjęło program naprawczy na rok 2010, poinformowała spółka w komunikacie. Jego realizacja ma sprawić, że spółka osiągnie zysk netto w wysokości ok. 40 mln zł w bieżącym roku.

PKP Cargo wdraża plan naprawczy, planuje ok. 40 mln zł zysku netto w 2010 r.

"Realizacja programu naprawczego na 2010 rok, w połączeniu z efektami działań już zrealizowanych w 2009 roku, ma pozwolić spółce na osiągnięcie w bieżącym roku rentowności na działalności podstawowej na poziomie minimum 1%, a także na wygenerowanie blisko 40 mln zł zysku netto. W dłuższej perspektywie celem programu jest konsekwentna poprawa pozycji konkurencyjnej oraz sprawne przygotowanie do procesu prywatyzacji" - mówi prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

Wśród najważniejszych obszarów objętych tym programem znalazły się obszary: majątkowy, handlowy i inwestycyjny.

"Plany obejmują kontynuację procesu optymalizacji zaplecza technicznego - po zaprzestaniu działalności w 37 punktach utrzymania taboru w 2009 roku, w obecnym przewidziane jest przekazanie kolejnych czterech takich punktów, wraz z ok. 300 pracownikami, do istniejących spółek z grupy PKP Cargo, co obniży koszty utrzymania zaplecza o ok. 8 mln zł rocznie" - czytamy w komunikacie.

Kolejne oszczędności ma przynieść wdrożenie zmian w przepisach dotyczących utrzymania taboru, polegające na wydłużeniu z 4 do 6 lat okresów między naprawami wybranych serii nowych wagonów (ok. 12,7 mln zł w 2010 roku), a także wdrożeniu nowego cyklu przeglądowego lokomotyw (ok. 9,4 mln zł rocznie).

"Znaczącą obniżkę kosztów ma przynieść również lepsze dopasowywanie faktycznej masy pociągu do zamówionej w rozkładzie jazdy, oszczędności z tego tytułu spółka szacuje na ok. 16 mln zł rocznie. W obszarze nieruchomości Program Naprawczy zakłada obniżkę czynszów płaconych do PKP SA z ponad 125 mln zł w roku 2009 do 81 mln zł w obecnym oraz kontynuowanie weryfikacji posiadanego i likwidacji zbędnego majątku" - czytamy dalej.

Nadal prowadzony będzie proces likwidacji magazynów, jak również program zmierzający do ograniczenia stanu zapasów spółki w 2010 roku o co najmniej 10%, do ok. 90 mln zł.

W obszarze handlowym program przewiduje kontynuację prac związanych z likwidacją nierentownych punktów taryfowych, ładunkowych i bocznic. Z 406 punktów taryfowych i nietaryfowych, wytypowanych w 2009 roku do analizy rentowności, 94 zostały zakwalifikowane do wykreślenia z Wykazu Odległości Taryfowych PKP Cargo z powodu ujemnej rentowności, a 55 kolejnych do zmiany zakresu czynności ekspedycyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKP Cargo wdraża plan naprawczy, planuje ok. 40 mln zł zysku netto w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl