SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKP Intercity unowocześnia flotę

PKP Intercity odebrało z H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych kolejne zmodernizowane wagony w ramach kontraktu podpisanego w 2017 roku i rozszerzonego w roku ubiegłym. Łącznie do dyspozycji pasażerów jest 75 z 90 unowocześnionych wagonów, czyli wszystkie z podstawowego kontraktu i połowa z opcji.

fot. materiały prasoweArticle

Z pierwszych wagonów pasażerowie mogli korzystać w grudniu zeszłego roku, co oznacza, że w ciągu niespełna roku na tory wyjechało 75 unowocześnionych pojazdów, z których na co dzień korzystają pasażerowie pociągów PKP Intercity.

Po wykonaniu całego zamówienia, unowocześnione wagony będą obsługiwać połączenia na trasach: Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok, Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok, Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście, Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wlkp. oraz Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

>>> Wi-Fi w 17 składach Pendolino. Ponad 0,5 mln użytkowników

Jak informuje PKP Intercity, unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy 2., wyposażone w wygodne fotele, z klimatyzacją, gniazdkami, elektronicznym systemem informacji pasażerskiej oraz z toaletami z zamkniętym obiegiem. Ponadto w wagonach zainstalowane zostały wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Dostępna jest też zabudowa nowoczesnych wózków.

PKP Intercity umowę z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu na modernizację 60 wagonów podpisało w listopadzie 2017 roku Przedmiotem umowy było wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania wagonów typu 111A (z prawem opcji na kolejne 30), które po modernizacji zyskały oznaczenie 174A. Wartość kontraktu wyniosła ponad 273 mln zł brutto. PKP Intercity wykorzystało zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzyło kontrakt w październiku 2018 roku o modernizację kolejnych 30 wagonów. Łączna wartość kontraktu wzrosła do blisko 410 mln zł brutto.

Umowa realizowana przez H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych jest elementem programu inwestycyjnego "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji", wartego 7 mld zł. Modernizacja w sumie 90 wagonów jest współfinasowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekty "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." oraz "Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.". PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wiosną 2018 roku. Przewoźnik uzyskał dofinasowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKP Intercity unowocześnia flotę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marian
Trzeba sobie zapamiętać, żeby na tych trasach nie kupować już biletów pierwszej klasy - bo jak rozumiem, tam dalej została komuna i PRL?
odpowiedź