SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie wspólnej platformy TVN Grupy Discovery i Polsatu? Problemem może być zgoda UOKiK

TVN Grupa Discovery i Cyfrowy Polsat planowały stworzyć wspólną platformę wideo na żądanie. Pomysł nie jest na razie wdrażany. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie nadawcy nie wiedzą bowiem czy uzyskają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Article

Jesienią 2019 roku TVN Grupa Discovery i Cyfrowy Polsat poinformowały, że podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy VoD. Miały w niej być dostępne produkcje Grupy TVN, Telewizji Polsat i od zewnętrznych podmiotów. Nadal miały też działać platformy Player.pl i Ipla.tv.

W połowie lipca ub.r. firmy zwróciły się o zgodę na wdrożenie projektu życie do Komisji Europejskiej. Stało się tak ze względu na skalę działalności obu firm, których wpływy przekraczają 2,4 mld euro rocznie. Bruksela zdecydowała, że sprawa trafi do polskiego Urzędu Konkurencji i Konsumentów.  Od tego czasu temat ucichł.

W kwietniu br. wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec przekonywał, że rozmowy trwają. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” spółka joint venture nadal nie została do tej pory zgłoszona do UOKiK.

O to czy całkowicie zrezygnowano z planów stworzenia wspólnej platformy zapytaliśmy rzeczników prasowych obu spółek. - Nie mamy w tej sprawie nic nowego do zakomunikowania - informuje nas Katarzyna Issat, szef komunikacji korporacyjnej TVN. W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Cyfrowego Polsatu. -Jeśli będziemy mieli coś nowego do przekazania w tej sprawie, to poinformujemy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer.

Zgoda UOKiK może stanowić przeszkodę

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, spółki liczyły, że to Komisja Europejska udzieli zgody na nowy projekt. W UOKiK, który nakładał na Cyfrowy Polsat kary może być znacznie trudniej o „zielone światło” dla takiego sojuszu. Już teraz trwa postępowanie dotyczące kanałów tematycznych TVN Grupy Discovery i Cyfrowego Polsatu dotyczące nadużywania pozycji dominującej. Firmom grożą wysokie kary finansowe. Nie ma więc klimatu do zacieśnienia współpracy.

W styczniu UOKiK nie zgodził się też na przejęcie kontroli nad Eurozetem przez Agorę, wydawcę „Gazety Wyborczej”. Spółka odwołała się do sądu. W Polsacie i TVN Grupie Discovery zostało odebrane jako przedsmak problemów z zacieśnieniem współpracy przy okazji platformy VoD.

UOKiK kontra Cyfrowy Polsat i TVN Grupa Discovery

Niedawno Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał grzywny w wysokości 39,46 mln zł nałożone ponad dwa lata temu przez prezesa UOKiK na Polkomtel, operatora sieci Plus. Telekom został ukarany za automatyczne włączanie klientom dodatkowo płatnych usług.

Podczas konferencji operatorów kablowych PIKE szef UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że te Cyfrowy Polsat i TVN Grupa Discovery „mają postawione zarzuty” w sprawie pakietowego podpisywania umów z operatorami.

- Obaj nadawcy mają kanały kluczowe dla oferty. Stacje telewizyjne, które muszą znaleźć się w ofercie operatora płatnej telewizji. Jeśli tych kanałów nie będzie, to konsument może zdecydować się na wybór innego operatora. Można to porównać do sklepu, w którym chcemy kupić wodę, a sprzedawca podaje nam też dodatkowo energetyk, sok pomidorowy i mówi, że sprzedaje tylko w takim pakiecie, a w innym nie może nam podać wody - tłumaczył prezes UOKiK.
 
W tle Polsat Box i fuzja Warner Media z Discovery

Choć wspólna platforma nie powstaje, to Polsat przygotowuje się do odświeżania swoich usług płatnej telewizji, także w internecie, gdzie funkcjonuje marka iPla. W Urzędzie Patentowym zarejestrował znak towarowy Polsat Box z hasłem „Wybierz swoje wszystko”. TVN dalej rozwija usługę Player. W II połowie 2022 roku ma dojść do finalizacji fuzji WarnerMedia z Discovery, czyli właścicielem TVN. To otworzy nowe możliwości w zakresie platform streamingowych. W przyszłym roku ma zadebiutować na polskim rynku związana z Warnerem platforma HBO Max. Niewykluczone, że po finalizacji fuzji dojdzie do jakiejś szerszej współpracy i stworzenia nad Wisłą jednej usługi z dotychczasowymi treściami HBO, Playera i Discovery+.

Swoją platformę naziemno-internetową planuje w 2022 roku uruchomić także Telewizja Polska.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie wspólnej platformy TVN Grupy Discovery i Polsatu? Problemem może być zgoda UOKiK

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Czekam na platformę naziemno-internetowa Telewizji Polskiej.
odpowiedź
User
Gaweł
Kogo to interesuje?
odpowiedź
User
Adrian
Brak zgody UOKiK będzie bardzo wygodnym pretekstem do rozejścia się. Pomysł od początku był niedopracowany, skoro chcieli tworzyć coś wspólnie, a jednocześnie utrzymywać swoje serwisy niezależnie od wspólnego projektu.
odpowiedź