SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play szykuje rejestrację pre-paidów, będzie ostrzegał klientów o ryzyku wyłączenia numerów

Operator sieci komórkowe Play jest w trakcie przygotowań do obsługi obowiązkowej rejestracji kart pre-paid przewidzianej w ustawie antyterrorystycznej. Przed wyłączeniem niezarejestrowanych numerów operator będzie wysyłał do użytkowników ostrzegawcze SMS-y.

Article

Obowiązek rejestracji kart pre-paid działających w Polsce został zapowiedziany w nowej ustawie antyterrorystycznej. Choć pomysł spotkał się z szeroką falą krytyki, to ostatecznie został zapisany w nowej ustawie przegłosowanej przez Sejm. Okazało się przy okazji, że działające już na rynku numery na kartę będą wyłączone, jeśli nie zostaną zarejestrowane przed 2 stycznia 2017 r.

Główny ciężar gromadzenia danych użytkowników pre-paidów oraz dokonywania rejestracji spocznie na barkach operatorów, którzy muszą przygotować odpowiednie systemy do wypełnienia obowiązków przewidzianych przez ustawodawcę.

Podczas konferencji prasowej omawiającej wyniki finansowe w pierwszym kwartale br. sieć Play ujawniła, że jest już w trakcie przygotowań do rejestracji pre-paidów.

Przedstawiciele operatora potwierdzili, że większość kart pre-paid działających obecnie w Play jest niezarejestrowana. Operator zakłada jednak optymistyczny scenariusz, zgodnie z którym ostatecznie zostanie zarejestrowanych nawet 95 proc. używanych dzisiaj numerów pre-paid.

Play zdradził, że przygotowując odpowiednie rozwiązania dotyczące rejestracji pre-paidów obserwuje podobne doświadczenia z innych rynków, m.in. z Grecji i Meksyku. Wnioski są takie, że dla użytkowników najskuteczniejszym bodźcem do rejestrowania numerów jest groźba ich wyłączenia. Dlatego Play zamierza odpowiednio wcześniej wysyłać do użytkowników informacje o konieczności rejestracji i możliwości dezaktywacji karty.

Operator przewiduje, że według przepisów wykonawczych do ustawy konieczne będzie osobiste stawienie się użytkownika w punkcie obsługi i podanie niezbędnych danych.

Przy tej okazji może wyniknąć problem związany z obowiązującym obecnie zakazem skanowania dowodów osobistych. Inna nierozwiązana na razie kwestia to zwrot środków zgromadzonych na konkretnym koncie pre-paid w momencie wyłączenia numeru.

Przedstawiciele Play nie kryli, że obowiązkowa rejestracja pre-paidów mocno wpłynie na sytuację polskiego rynku telekomunikacyjnego w nadchodzących latach. Przewidują też, że konieczność rejestrowania kart spowoduje, iż większa liczba użytkowników wybierze taryfy abonamentowe w miejsce ofert pre-paidowych.

Dołącz do dyskusji: Play szykuje rejestrację pre-paidów, będzie ostrzegał klientów o ryzyku wyłączenia numerów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kodi
A niby jak mam zarejestrować kartę od wirtualnego operatora jakim jest Virgin Mobile ?
odpowiedź
User
Greg
"Przewidują też, że konieczność rejestrowania kart spowoduje, iż większa liczba użytkowników wybierze taryfy abonamentowe w miejsce ofert pre-paidowych."
Bzdura! Może niektórzy przejdą na abonament, ale to będzie najwyżej ułamek pre-paidów. Użytkownicy kart, którym będzie zależało na zachowaniu anonimowości, po prostu przerzucą się na komunikatory internetowe z szyfrowaniem połączeń i wiadomości. Każdy smartfon to kieszonkowy komputer z dostępem do internetu, więc z zainstalowaniem odpowiedniej apki nie będzie najmniejszego problemu.
odpowiedź
User
h/o
" Przewidują też, że konieczność rejestrowania kart spowoduje, iż większa liczba użytkowników wybierze taryfy abonamentowe w miejsce ofert pre-paidowych." No większej bzdury chyba nie da się wymyślić- już teraz jestem w pre-pajdzie i od ponad 2 lat mam numer zarejestrowany. Pre-paid ma tą przewagę nad umową abonamentową, że nikt nie naciągnie mnie na ogromne koszty (np. kradzież telefonu) tylko do wysokości środków doładowanych. I tyle, pomijając fakt umów terminowych np 2, 3 lata.
odpowiedź