SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus uruchamia sieć 5G w 7 miastach, w zasięgu 900 tys. osób

Dzisiaj operator sieci Plus udostępni klientom w siedmiu największych miastach sieć w standardzie 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Telekom zapowiada, że to pierwszy etap tworzenia takiej sieci w skali ogólnopolskiej.

czekaj...Article

Sieć 5G w Plusie będzie działała od poniedziałku, 11 maja br. na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Telekom podkreśla, że oferuje już smartfony i routery obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz, a kolejne takie urządzenia będzie wprowadzał do sprzedaży w maju i czerwcu. Sieć 5G zapewnia transfer danych z prędkością do 600 Mb/s, lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji i dużo większą pojemność sieci.

Jak informuje operator Plusa, prace związane z zainstalowaniem nadajników 5G dostarczonych przez firmę Ericsson na 100 stacjach bazowych w siedmiu miastach zakończono w marcu. W kwietniu infrastruktura sieci przeszła pomyślnie wymagane testy.

Na razie 5G bez dodatkowych opłat dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu

Oferta z taryfami 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

- To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa - podkreśla Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

5G w Plusie na razie ze 100 stacji bazowych dla 900 tys. osób

Obecnie sieć 5G w Plusie jest oparta na 100 stacjach bazowych w siedmiu największych miastach obsługujących częstotliwość 2,6 GHz. W ich zasięgu jest ok. 900 tys. osób.

Jednocześnie Polkomtel zaczął instalację ponad 600 dodatkowych stacji w Warszawie i okolicznych miejscowościach, dzięki czemu sieć 5G obejmie zasięgiem ponad 2 mln osób. Firma zapowiada, że do końca br. powstanie duża część tych stacji, a cały projekt powinien zostać zakończony w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

- W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s  jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz - opisuje Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Testy 5G w Plusie od grudnia ub.r.

W grudniu ub.r. Polkomtel przeprowadził testy sieci 5G w oparciu o częstotliwość 2600 MHz i technologię TDD (Time Division Duplex). Ta częstotliwość pozwala przy użyciu technologii MIMO 4x4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s przesyłu danych. Natomiast technologia TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

- Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie - zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić - tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G - tłumaczyła Justyna Kulka, członek zarządu Polkomtel. Firma podkreślała, że częstotliwość 2600 MHz jest już wykorzystywana w sieci 5G w Chinach.

Na początku stycznia Polkomtel zapowiedział, że w pierwszym kwartale br. uruchomi sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz w minimum pięciu miastach.

Telekom zapowiada, że sieć 5G będzie rozwijał na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.

Podkreśla, że w pełni funkcjonalna sieć 5G będzie działać w oparciu o architekturę non-standalone (NSA) zintegrowaną z infrastrukturą LTE - do budowy sieci Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G. Następnymi krokami mają być budowa sieci na innych częstotliwościach oraz wprowadzanie dodatkowych technologii, dzięki którym będzie można jeszcze szybciej i bardziej komfortowo korzystać z sieci.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Liczba sprzedanych przez nią usług zwiększyła się o 2,8 proc. do 17,39 mln, natomiast liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. do 5,64 mln.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 proc. kapitału spółki i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu jej akcjonariuszy.

W październiku ub.r. Orange Polska i koncern Nokia rozpoczęły testy sieci 5G w Lublinie. W ramach prób uruchomiono 10 stacji bazowych w czterech dzielnicach. Natomiast od września Orange testuje 5G w Warszawie.

T-Mobile sieć 5G zaczął testować już w grudniu 2018 roku w Warszawie, a Play - w lipcu ub.r. w Toruniu. Ten drugi operator w styczniu ma zacząć w Trójmieście komercyjne testy sieci 5G na częstotliwości 2100 MHz, w oparciu o 100 zmodernizowanych stacji bazowych.

Nowe częstotliwości na potrzeby 5G operatorzy mają kupić w ramach aukcji przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W połowie kwietnia w związku z epidemią prezes UKE zawiesił wstępny etap aukcji, natomiast w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, przyjętym pod koniec kwietnia przez rząd, zawarto przepisy unieważniające aukcję.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczyło, że zawieszenie aukcji przez UKE może podważyć podstawę prawną całej procedury, ponieważ w pierwszej połowie kwietnia UKE udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące aukcji, a jeden podmiot złożył wstępną ofertę.

To stanowisko szybko skrytykował prezes UKE. Podkreślił, że projekt unieważnienia aukcji nie był z nim konsultowany. Nie zgodził się z opinią Ministerstwa Cyfryzacji, że zawieszenie aukcji z końcem marca mogło wywołać wątpliwości prawne. Ostrzegł też, że po unieważnieniu aukcji procedura nie będzie mogła być zrealizowana w terminie wymaganym przepisami unijnymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plus uruchamia sieć 5G w 7 miastach, w zasięgu 900 tys. osób

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
Wypada pogratulować. Jak obiecali tak zrobili.
Pierwsi
odpowiedź
User
5gie
Ludzie ginooom 🤣
odpowiedź
User
Ka
Maja rozmach...
odpowiedź