SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PMPG Polskie Media przegrała proces dot. poręczenia wekslowego, ma zapłacić ponad 600 tys. euro

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że firma PMPG Polskie Media (właściciel m.in. „Wprost” i „Do Rzeczy”) ma zapłacić 563 tys. zł, odsetki od 1,3 mln euro i 107,2 tys. zł kosztów procesu w związku z poręczeniem wekslowym udzielonym spółce 3P Inwestycje Internetowe. PMPG nie zgadza się z tym orzeczeniem i złoży apelację.

Michał M. Lisiecki, większościowy akcjonariusz PMPG Polskie Media / fot. Beata Jarzębska Article

Pozew z tej sprawie został złożony przez BZ WBK dwa lata temu. Podstawą roszczenia jest poręczenie wekslowe udzielone przez PMPG Polskie Media za zobowiązanie spółki 3P Inwestycje Internetowe (obecnie będącej w upadłości), której prezesem jest Adam Surmacki, były członek rady nadzorczej PMPG. Wydawca „Wprost” w marcu br. złożył wniosek sądowy o pozbawienie Surmackiego prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat.

Według PMPG Polskie Media powództwo BZ WBK jest w całości bezzasadne, ponieważ poręczenie wekslowe nie zostało nigdy skutecznie ustanowione. - Rażące niedbalstwo i brak reakcji na problemy z regulowaniem należności finansowych przez zarządzaną przez Piotra Surmackiego spółkę 3P Inwestycje Internetowe Sp. z o.o. doprowadziły do tego, że spółka ta nie była w stanie pokryć zobowiązań wobec wierzycieli - uzasadnia spółka w komunikacie giełdowym.

Jednak Sąd Okręgowy w Warszawie 13 czerwca orzekł, że PMPG Polskie Media w związku z wystawionym poręczeniem wekslowym ma zapłacić BZ WBK 563,12 tys. euro, odsetki od 742,3 tys. euro (za okres od sierpnia 2014 do września ub.r.) i od 563,12 tys. euro za okres od września ub.r. do dnia zapłaty, a także 107,22 tys. zł kosztów procesu.

Wyrok jest nieprawomocny, a PMPG Polskie Media poinformowała, że odwoła się od niego. Jednocześnie spółka utworzy rezerwę finansową na całość lub część zasądzonej kwoty, co obciąży wynik firmy w bieżącym półroczu.

PMPG Polskie Media zapowiada, że w przypadku ewentualnego uprawomocnienia się niekorzystnego dla niej wyroku wystąpi o odszkodowanie od Piotra Surmackiego.

W pierwszym kwartale br. firma zanotowała 11,89 mln zł wpływów ze sprzedaży i 1,41 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media przegrała proces dot. poręczenia wekslowego, ma zapłacić ponad 600 tys. euro

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Noname
Auć...
16 11
odpowiedź
User
prawnik
Weksel to bardzo proste i brutalne narzędzie.

Poręczenie wekslowe (awal) jest też prosty i brutalny w konstrukcji. Sam podpis na przedniej stronie weksla, jeśli nie jest podpisem wystawcy lub trasata, oznacza poręczenie za wystawcę.

Jeśli na wekslu istnieje poręczenie z podpisami zgodnymi z zasadą reprezentacji spółki, ujawnioną w KRS-ie, to uniknięcie obowiązku zapłaty jest niezwykle trudne.

Utworzenie rezerwy celowej na spłatę - racjonalne.
20 8
odpowiedź
User
Soleil
Powodzenia PMPG!

I niech to bedzie przestroga dla regulatorow rynku, bankow, nowych poreczycieli i akcjonariuszy spolki Fachowcy.pl zarzadzanej/ nalezacej do Surmackiego (aktualnie notowana na NC, ktora planuje przejscie w biezacym roku na regulowany...??? ....gdzie jest nadzor???)
16 9
odpowiedź
User
Max
Tak to jest kiedy agentura bierze sie za biznes. Lisiecki, do szkoly marsz!!
9 9
odpowiedź