SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po lawinie skarg nagi spot T-Mobile uznany za sprzeczny z kodeksem reklamowym (wideo)

Komisja Etyki Reklamy orzekła, że spot usługi MyWallet w T-Mobile naruszył kodeks branżowy, bo w nieuzasadniony sposób posługuje się nagością. Do Komisji wpłynęło ponad 130 skarg na reklamę.

Article

Spot promujący usługę MyWallet był emitowany jesienią ub.r. Wszystkie osoby są w nim pokazane nago podczas codziennych zakupów, żeby podkreślić, że dzięki tej usłudze wszystkie płatności można realizować przy pomocy telefonu w sieci T-Mobile (przeczytaj więcej o całej kampanii).

W ponad 130 skargach na ten spot skierowanych do Komisji Etyki Reklamy powtarzały się zarzuty, że nagość jest w nim eksponowana bez mocnego uzasadnienia. „Nie ma żadnej potrzeby, aby nagość musiała sprzedawać usługi telekomunikacyjne lub bankowe. Nie ma ona żadnego związku z charakterem takich usług oprócz luźnego skojarzenia reklamodawcy, co jednak jeszcze nie jest wystarczające dla uzasadnienia przedmiotowego wykorzystywania ludzkiego ciała” - ocenił jeden z odbiorców. Inni podkreślali, że spot jest emitowany w telewizji w porach, kiedy oglądają ją dzieci, np. po godz. 20. Tymczasem, jak zauważył jeden ze skarżących - nawet na YouTubie reklama jest wyświetlana tylko pełnoletnim użytkownikom.

„W klipie prezentowanym w telewizji w czasie chronionym pokazywane scenki mają jednoznaczny podtekst seksualny, nawet jeżeli niektóre fragmenty ciała są częściowo zasłonięte. Sugerowanie dzieciom, że w miejscach publicznych (np. sklepie) można czuć się swobodnie będąc nago jest przekazem szkodliwym, gdyż w dzieciach rozmywa się poczucie wstydliwości, które chroni je przed naruszaniami ich prawa do prywatności i integralności seksualnej” - stwierdził autor kolejnego protestu.

Polska Telefonia Cyfrowa, operator T-Mobile w Polsce, w odpowiedzi na te zarzuty poinformowała, że spot MyWallet wyprodukowano w dwóch wersjach. W telewizji reklama była pokazywana z pikselami zasłaniającymi miejsca intymne aktorów.

Firma podkreśliła, że przed startem kampanii spot został przeanalizowany na wiele sposobów, m.in. przebadany na grupie fokusowej.

„Respondenci nie odebrali treści zawartych w materiale jako niewłaściwych. Reklama została też zaakceptowana przez stacje telewizyjne, które nie emitują treści zabronionych przez prawo lub niezgodnych z linią programową nadawcy. Nadto stacje telewizyjne nie wyrażają zgody na emisję w porach wysokiej oglądalności programów telewizyjnych przez odbiorców małoletnich reklam, które mogłyby zagrażać ich rozwojowi” - wyliczała PTC.

Operator zaznaczył, że spot nie był skierowany do dzieci, tylko do dorosłych odbiorców, tzw. przeciętnych konsumentów, zorientowanych w nowych technologiach i z dystansem podchodzących do reklam. Dlaczego PTC zdecydowała się na taką konwencję reklamy? „Ponieważ możliwości połączenia telefonu komórkowego z funkcją karty płatniczej nie jest jeszcze w Polsce powszechnie dostrzegane, przy promocji tych usług konieczne było skorzystanie z formy przekazu pokazującego istotę usługi w sposób nieco przesadzony, humorystyczny i przykuwający uwagę widza” - uzasadniła firma.

Komisja Etyki Reklamy orzekła, że spot w wersji niewypikselowanej naruszył dobre obyczaje i poczucie odpowiedzialności społecznej. „Przekaz reklamowy jest nieadekwatny do wybranego medium komunikacji i w nieuzasadniony sposób posługuje się nagością” - czytamy w uzasadnieniu tej decyzji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po lawinie skarg nagi spot T-Mobile uznany za sprzeczny z kodeksem reklamowym (wideo)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
człowiek
Co za katolicki ciemnogród, aż wstyd mi za kraj, w którym żyję...
odpowiedź
User
kamil
Nieprawda.W Polsacie byla reklama z gola pupa.
odpowiedź
User
abonent tmobile
T-mobile na kartę pobiera 4 grosze za sprawdzenie stanu konta,czy ktoś zna inny taki przypadek na świecie.
odpowiedź