SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po oskarżeniach ze strony Spotify Unia Europejska rozpocznie dochodzenie antymonopolowe przeciwko Apple

Unia Europejska zamierza rozpocząć postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przez Apple dominującej pozycji w prowadzonym przez siebie sklepie App Store. Zapowiedź śledztwa jest wynikiem wcześniej skargi ze strony serwisu Spotify który twierdzi, że Apple w nieuczciwy sposób dyskryminuje konkurentów platformy muzycznej Apple Music.

Article

O zamiarach Unii Europejskiej poinformował „Financial Times” opierając się na własnych źródłach w Brukseli. Zgodnie z nimi unijni urzędnicy zamierzają zbadać bliżej czy Apple nie wykorzystuje dominującej pozycji w prowadzonym przez siebie sklepie App Store w celu ograniczenia konkurencji dla platformy Apple Music.

Unia nie ukrywa, że planowane postępowanie jest wynikiem skargi złożonej w Komisji Europejskiej przez serwis Spotify w połowie marca br. Spotify argumentuje, że Apple pobiera prowizję w wysokości 30 proc. od każdej transakcji dokonywanej w aplikacjach dostępnych w prowadzonym przez siebie sklepie App Store oferującym oprogramowanie.

Ta prowizja dotyczy także aplikacji Spotify oraz miesięcznych opłat subskrypcyjnych dokonywanych przez jej użytkowników, podczas gdy konkurencyjna platforma Apple Music nie podlega takim regulacjom, bowiem domyślnie jest zainstalowana w iPhone’ach i innym sprzęcie produkowanym przez Apple. Spotify wskazuje że w tej sytuacji Apple może skutecznie ograniczać konkurencję w ekosystemie iOS wobec oferowanego przez siebie produktu.

Prawnicy reprezentujący Spotify podkreślili, że polityka stosowana przez Apple nie odnosi się do wszystkich aplikacji obecnych w App Store, a z powodu 30-proc. podatku Spotify był zmuszony m.in. do podniesienia ceny abonamentu premium z 9,99 do 12,99 euro dla użytkowników iOS. Dodatkowo aplikacje oferowane w App Store nie mogą zawierać odnośników kierujących użytkowników do promocji lub zniżek.

Spotify wspomina też o tym, ze Apple stara się w App Store sztucznie obniżyć widoczność konkurencyjnych dla Apple Music aplikacji muzycznych, nie zgodziło się też na dostępność Spotify za pośrednictwem inteligentnej asystentki Siri, a także w zegarkach Apple Watch.

Według „FT”  dochodzenie unijne może zostać rozpoczęte w ciągu kilku najbliższych tygodni, obecnie urzędnicy weryfikują zarzuty sformułowane przez Spotify wśród użytkowników oraz innych konkurentów Apple Music, którzy mogli ponieść szkody w związku z polityką App Store.

Praktyka pokazuje, że śledztwo przeciwko Apple może potrwać nawet kilka lat. Jeśli koncern zostanie uznany za winnego stosowania praktyk monopolistycznych, to UE ma prawo nałożyć na spółkę karę sięgającą 10 proc. jej rocznych przychodów. Może to być znacząca kwota biorąc pod uwagę, że tylko w zakończonym 30 marca 2019 r. II kwartale roku finansowego Apple zanotowało przychód w wysokości 58,02 mld dol.

Z kolei Spotify w I kwartale br. zanotował wzrost przychodów rok do roku o 33 proc. Strata operacyjna spółki w okresie trzech miesięcy wzrosła do 47 mln euro. Globalna liczba użytkowników serwisu to 217 mln, a tych płacących abonament po raz pierwszy w historii osiągnęła poziom 100 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po oskarżeniach ze strony Spotify Unia Europejska rozpocznie dochodzenie antymonopolowe przeciwko Apple

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl