SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po zniesieniu opłat roamingowych w UE rośnie korzystanie z komórek za granicą. Transmisja danych 12-krotnie w górę

Komisja opublikowała pierwsze pełne sprawozdanie z przeglądu rynku usług roamingu. Wynika z niego, że zniesienie opłat roamingowych w czerwcu 2017 r. przyniosło wiele korzyści podróżnym w całej UE. Wykorzystanie usług mobilnej transmisji danych podczas podróżowania w UE wzrosło 10-krotnie w porównaniu z rokiem poprzedzającym wprowadzenie przepisów umożliwiających korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju, przy czym największy, 12-krotny wzrost wykorzystania usług mobilnej transmisji danych odnotowano w okresie urlopowym.

Article

W połowie czerwca 2017 r. na terenie Unii Europejskiej zniesiono opłaty roamingowe obowiązujące wcześniej podczas wyjazdów zagranicznych. Zgodnie z wprowadzoną zasadą Roam Like At Home (RLAH) użytkownicy będący obywatelami Unii podczas pobytu w państwach wspólnoty płacą za zagraniczne rozmowy według stawek za połączenia krajowe u swojego operatora.

Użytkownicy w krajach unijnych szybko zaadaptowali nowe przepisy w swoich zwyczajach korzystania z komórek. Już w III kwartale 2017 r. z raportu BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications) wynikało, że po zniesieniu roamingu obywatele UE znacznie aktywniej korzystali z połączeń międzynarodowych, zaś Polacy wykonali w tym czasie rozmowy przekraczające rekordowy miliard minut.

Teraz Komisja Europejska opublikowała pierwsze pełne sprawozdanie z przeglądu rynku usług roamingu, z którego wynika, że zniesienie opłat roamingowych przyniosło wiele korzyści podróżnym w całej UE.

Wykorzystanie usług mobilnej transmisji danych podczas podróżowania w UE wzrosło 10-krotnie w porównaniu z rokiem poprzedzającym wprowadzenie przepisów umożliwiających korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju, przy czym największy, 12-krotny wzrost wykorzystania usług mobilnej transmisji danych odnotowano w okresie urlopowym. W konkretnych liczbach oznacza to że w III kwartale ub.r. ilość danych przesłanych międzynarodowo wyniosła 190 mln GB.

Ta sama tendencja dotyczyła także połączeń głosowych. W ujętym w raporcie szczytowym momencie przypadającym na III kwartał 2018 r. obywatele Unii wykonali ponad 7,2 mld minut rozmów do innych krajów wspólnoty.

- Sprawozdanie jest kolejnym potwierdzeniem sukcesu, jakim było zniesienie opłat roamingowych – zaznacza w komunikacie Marija Gabriel, unijna komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. - Europejczycy szeroko korzystają z możliwości swobodnego używania urządzeń mobilnych podczas podróży. Jednocześnie możemy stanowczo stwierdzić, że unijny rynek usług roamingu nadal funkcjonuje prawidłowo. Wbrew obawom przed wzrostem cen krajowych z powodu zniesienia opłat roamingowych krajowe ceny za usługi telefonii komórkowej w UE w ujęciu ogólnym faktycznie spadły.

Zgodnie z raportem gwałtowne obniżenie pułapów cenowych na poziomie hurtowym przyczyniło się do dalszego obniżenia hurtowych cen roamingu, co z kolei sprawiło, że niemal wszyscy dostawcy usług roamingu mogli utrzymać rentowność po zniesieniu opłat roamingowych.

W sprawozdaniu stwierdzono, że dynamika konkurencyjności na rynku usług roamingu prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości, co oznacza, że obowiązujące przepisy są nadal niezbędne na poziomie detalicznym i hurtowym. Regulacje dotyczące roamingu powinny nadal mieć zastosowanie w nadchodzących latach, aby zapewnić obywatelom możliwość korzystania z roamingu w UE bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po zniesieniu opłat roamingowych w UE rośnie korzystanie z komórek za granicą. Transmisja danych 12-krotnie w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl