SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska ściga dłużników. Ponad 1,2 mld zł zaległości za niepłacenie abonamentu w 2020 r.

W 2020 roku Poczta Polska wysłała 279 545 upomnień w sprawie niepłacenia abonamentu. Zrealizowano 58 667 upomnień, a łączna suma zaległości abonamentowych wynosi ponad 1,23 mld zł - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Od 2020 roku obowiązuje wyższa opłata – za używanie odbiornika radiowego - o 7,5 zł, a za odbiornik telewizyjny i radiowy - 24,5 zł. Opłacając abonament do 25 stycznia br. za rok z góry można skorzystać z ulgi wysokości 29,4 zł.

Z udostępnionych nam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji danych wynika, że Poczta Polska w ubiegłym roku wystawiła 101 715 tytułów wykonawczych w związku z niepłaceniem abonamentu. Z tego zrealizowano 89 248 nakazów zapłaty.

Z danych otrzymywanych z Poczty Polskiej, a przekazanych nam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika natomiast, że w 2020 roku z tytułu upomnień do zapłaty abonamentu, udało się wyegzekwować kwotę 50,786 mln zł. Po potrąceniu prowizji przez Pocztę Polską na rachunek KRRiT w związku z tym faktem przelano kwotę 47,74 mln zł.

Zaległości abonamentowe rzędu 1,23 mld zł

Łącznie na podstawie nakazów zapłaty od osób, które zalegały z abonamentem udało się wyegzekwować kwotę 81,65 mln zł, natomiast Poczta Polska - po potrąceniu prowizji - przekazała z tego tytułu do KRRiT - 76,75 mln zł. Razem na rachunek KRRiT w 2020 roku Poczta Polska przekazała z tytułu upomnień i tytułów wykonawczych kwotę 124,485 mln zł.

Z kolei łączne zaległości abonentów na koniec grudnia 2020 roku (stan na 31 grudnia 2020 roku – przyp.red.) wynoszą ponad 1,23 mld złotych.

W 2019 roku na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma odbiornik telewizyjny, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.). Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała 1/3 zobowiązanych.

Kto nie musi płacić abonamentu rtv

Poczta Polska wskazała, że obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, jakim osobom przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych.

Lista obejmuje m.in. osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną, osoby niesłyszące i niedowidzące przy spełnieniu określonych kryteriów, osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej, osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący ofiarami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa - czytamy.

Ponadto Poczta pokreśliła, że seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i dokonali rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego są zwolnieni z uiszczania opłat abonamentowych.

"Osoby te nie są zobowiązane do zgłaszania w placówkach pocztowych uprawnień do zwolnienia od opłat, gdyż z mocy prawa są zwolnione od ich uiszczania, pod warunkiem dokonanej formalnie rejestracji odbiornika oraz posiadania przez Pocztę Polską danych Pesel, stanowiących podstawę do udzielenia zwolnienia od opłat" - czytamy.

Spółka podała, że osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych, powinny zgłosić się do wybranej placówki pocztowej i przedstawić stosowne dokumenty, potwierdzające uprawnienia do zwolnienia.

Wskazała, że w przypadku osób niepełnosprawnych konieczne jest orzeczenie właściwego organu. Do uzyskania zwolnienia od opłat przez inwalidów wojennych i wojskowych, wystarczy książka inwalidy wojennego lub wojskowego wystawiona przez organ emerytalno-rentowy. W przypadku kombatantów, będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi jest to legitymacja osoby represjonowanej.

Emeryci powinni natomiast okazać dowód osobisty, potwierdzający ukończenie 60 lat oraz decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku. Może to być odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu albo waloryzacji emerytury. Natomiast osoby w wieku przedemerytalnym powinny posiadać decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia przedemerytalnego albo zaświadczenie o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego - podała Poczta.

Spółka przypomniała, że z uprawnień do zwolnienia od opłat abonamentowych mogą skorzystać również osoby posiadające status bezrobotnych. W tym przypadku wystarczy przedstawić w placówce pocztowej zaświadczenie z urzędu pracy.

732 mln zł brutto z abonamentu rtv w ub.r.

Na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma odbiornik telewizyjny, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.). Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała 1/3 zobowiązanych - podała KRRiT w sprawozdaniu za ub.r.

Licząc z opłatami regulowanymi na bieżącą Poczta Polska, której Krajowa Rada zleca pobór opłat abonamentowych, w ub.r. uzyskała z abonamentu i opłat pozaabonamentowych 732,8 mln zł.. KRRT w ub.r. przekazała już Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia 650 mln zł, w br. przekaże jeszcze 65,4 mln zł.

Na 13,57 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma telewizory, z czego zarejestrowało je 48,28 proc. Według danych KRRiT spośród nich 3,69 mln (tj. 55,7 proc.) było zwolnionych z abonamentu rtv, a na koniec roku opłacało go jedynie 994,6 tys. osób, czyli 31 proc. mających taki obowiązek.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W marcu br. weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej dająca kolejną rekompensatę w wysokości 1,97 mld zł, z czego 1,71 mld zł dla TVP. Firmy mediów publicznych obligacje skarbowe o takiej wartości otrzymamy w drugiej połowie kwietnia.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2020 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,02 proc. do 9,66 proc.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska ściga dłużników. Ponad 1,2 mld zł zaległości za niepłacenie abonamentu w 2020 r.

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Ach ta Poczta Polska - tańczy, śpiewa, recytuje. Szkoda tylko, że nie ma czasu na dostarczanie przesyłek. Wczoraj ja jak zwykle w domu, a w skrzynce jak zwykle awizo...
odpowiedź
User
Janko
No dobrze, ale skoro ja płacę abonament za przykładowo UPC, i chcąc nie chcąc to nieszczęsne TVP w programie mam (aczkolwiek w domu obowiązuje zakaz oglądania tej stacji) to co, mam płacić podwójnie? Już uiszczam opłatę operatorowi. Mogą mi usunąć TVP z programu, będę wdzięczny.
odpowiedź
User
WiedzaPotrzebnaSąsiadowi
Jedno podstawowe pytanie - za co ta opłata?!? Za misyjność, wybitne produkcje, czy za Tow. Holecką?
odpowiedź