SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaki był 2019 w influencer marketingu? Co zdarzy się w 2020?

W kolejnej części cyklu podsumowań roku portalu Wirtualnemedia.pl oddajemy głos przedstawicielom branży influencer marketingu. Reprezentują oni agencje, domy mediowe i sieci partnerskie. Eksperci wskazują kluczowe wydarzenia z 2019 i najważniejsze trendy na 2020 roku.

Article

Robert Sosnowski, CVO ReachaBlogger

Wydarzenie roku
W Polsce to dla mnie GonKon. Wcześniej nie było takiego wydarzenia. Inicjatywa i jakość godne podziwu. W tym roku nie udało mi się dotrzeć, ale obserwowałem relację w sieci. W przyszłym roku koniecznie wezmę udział.
Jeśli chodzi o świat - brak.
    
Sukces roku
Jeśli chodzi o świat i Polskę to był to rok wzrostu popularności TikToka przy wszystkich jego ograniczeniach i zagrożeniach związanych z tym medium. Powoli TikTok zyskuje zainteresowanie wśród marketerów. Ceny działań z influencerami w tej społecznościówce są atrakcyjne. Na ReachaBlogger jest ponad 60 ofert TikTokerów dostępnych online.
Z przyjemnością obserwuję rozwój wydawnictwa Altenberg należącego do Radka Kotarskiego.
    
Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Zarówno w Polsce i na świecie jest to stagnacja popularności Snapchata, która może być początkiem końca tej społecznościówki jeśli nie znajdzie ona na siebie pomysłu. Dobry system ads był krokiem we właściwym kierunku w zakresie B2B. Ale Snapchat chyba wciąż szuka na siebie pomysłu na rynku konsumenckim. Oczywiście do tej sytuacji przyłożyła się ewolucja Instagrama, który zaimplementował u siebie stories.
Jako porażkę roku w Polsce należy również wymienić sukcesy (i upadki) pato influencerów. Spektakularny był wzrost popularności i upadek Lorda Kruszwila.
    
Człowiek roku
Jeśli chodzi o Polskę, to dla mnie jest to Krzysztof Gonciarz, ale chciałbym wskazać swoich trzech ulubionych influencerów: Jakobe Mansztajna, Mietczyńskiego, Historia bez cenzury.
Jeśli chodzi o świat – tu przewrotnie – Robert Lewandowski.
    
Akcja / projekt roku
Jeśli chodzi o Polskę, to w tej kategorii również wskazałbym GonKon.
Jeśli chodzi o świat - brak.
    
Premiera / debiut / nowość roku
W Polsce to zapewne Viki Gabor. Jeśli chodzi o świat to zdecydowanie Greta Thunberg.
    
Trend roku
Ten sam w Polsce i na świecie: marketerzy skierowali swoją uwagę i budżety na influencerów mniejszej wielkości, których ogólnie nazywa się Micro influencerami, ale chodzi zarówno o Nano, Micro jak i Medium influencerów. Na tym trendzie bardzo zyskała platforma ReachaBlogger.
    
Prognoza na 2019 rok
Coraz bardziej świadome wykorzystanie influencer marketingu, liczenie ROI na tym polu, optymalizacja działań. Silniejsze wykorzystanie platform takich jak ReachaBlogger z bardzo szeroką ofertą. Dostęp do szerokich zasobów umożliwia optymalizowanie efektywności i kosztów działań influencerskich.
    
Przeżytek roku
Wydaje się, że zarówno w Polsce i na świecie współpraca z pojedynczymi influencerami - supergwiazdami wytraciła impet. Marki rozdysponowują budżety na influencer marketing ostrożniej, bardziej świadomie i wolą rozkładać ryzyko na współpracę z większą ilością influencerów.


Wojtek Kardyś, Good For You


Wydarzenie roku
Polska:
Sukces dokumentu "Tylko nie mów nikomu" w reżyserii braci Sekielskich. Absolutny fenomen - 23 miliony wyświetleń, liczne nagrody branżowe - to wszystko mówi samo za siebie. To moment przełomowy, gdyż mówimy o filmie (dokumencie) na Youtubie. Nie w telewizji, kinie czy VOD. "Tylko nie mów nikomu" miał premierę na Youtubie i został opłacony przez samych internautów (poprzez platformę crowdfoundingową) - to ogromna inspiracja dla przyszłych twórców filmowych (i dziennikarzy). Teraz będą powstawać te projekty, które poruszają ważne, dla społeczeństwa, tematy (pedofilia, oszustwa, dokumenty wcieleniowe) i które będą opłacać sami zainteresowani tematem.

Świat:
Keanu Reeves w Cyberpunk 2077 -  w świecie gier było to absolutnie najważniejsze wydarzenie w tym roku. Nic nie zelektryzowało nas (graczy) bardziej niż pojawienie się na scenie E3 Keanu. Memicznośc tego wydarzenia przeszłą wszelkie wyobrażenie ludzi od PR. To może być przełomowy moment nie tylko dla CD PROJEKT RED, ale dla wszystkich developerów gamingowych w Polsce. Dzięki takim wydarzeniom wyrastamy na potęgę w tej kategorii.

Sukces roku
Świat:
Kylie Jenner rozbiła bank. Dosłownie. Jej firma kosmetyczna Kylie Cosmetics została w tym roku (większość akcji) sprzedana korporacji kosmetycznej COTY INC, dzięki czemu została najmłodszą miliarderką w historii (w wieku 21 lat) bijąc Marka Zuckerberga (w wieuk 23 lat został miliarderem) czy Billa Gatesa (31 lat).
Wszystko dzięki Instagramowi!

Polska:  
Wiedźmin na Netflix - saga o Wiedźminie jest pozycją kultowa w Polsce. Dzięki produkcjI CD Projekt Red, Geralt z Rivii stał się fenomenem na skale światową, zaś dzięki Netflixowi Wiedźmin może stać się jednym z najpopularniejszych towarów exportowych z Polski (bijąc pierogi czy wódkę). Oby tylko ta produkcja się udała. Trzymam kciuki.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Karta na czasie (Youtube) - niezmiennie, karta na czasie dalej jest wyznacznikiem żenady czy cringu. Oczywiście, czasami uda się przebić ambitnym produkcją, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko. Stąd mój mały apel do Google - proszę, zróbcie coś z tym, naprawcie swój algorytm i zacznijcie w końcu promować treści warte publikacji i sławy. Mniej Kruszwila czy całowania śmietnika na czas, a więcej Kasi Gandor, wiedzy popularno-naukowych i ambitnych produkcji niezależnych.  

Dodatkowo: Porażką roku jest finałowy sezon Gry o Tron. Ten finał/sezon GOT będzie wyznacznikiem zmarnowanego potencjału. Klapa roku.

Polska:
FAME MMA - nie wiem czy warto cokolwiek tu dodawać. Smuci mnie, że nasze społeczeństwo jest w stanie nie tylko to oglądać, ale i płacić za to.

Człowiek roku

Świat: Tutaj podałbym dwa nazwiska:
•    Elon Musk - bo wszystko czego się dotknie przemienia się w złoto. Lata w kosmos, totalnie rewolucjonizuje rynek motoryzacyjny (najnowszy Cybertruck został zamówiony 200 tysięcy razy w preorderze), a teraz kopie tunele by rozładować korki w mieście.
•    Alexandria Ocasio-Cortez - bo daje nadzieje, że polityka może być inna. Może być młoda i naturalna. Może być prawdziwa i mądra. To też zupełnie inna komunikacja ze swoimi wyborcami (polecam śledzenie pani kongresmen na Instagramie bądź Twitterze - nasi politycy są lata świetlne za nią).  
Polska:
•    Krzysiek Gonciarz - to był jego rok. Kiedy pytasz się kogoś na ulicy by wymienił jakiegokolwiek youtubera, Gonciarz zawsze pojawia się w topce. On jest trochę takim polskim Elon Musk'iem. Zrobił wystawę w Krakowie, sukces frekwencyjny. Zrobił swój GonKon w Warszawie - to samo, sukces. Jego TOFU Media się rozrasta (zarówno w Polsce jak i Japonii). Wydał książkę, która sprzedaje się doskonale. O jego filmach dyskutuje się nie tylko na Youtubie, ale i na ulicy, przy kawie czy na imprezach. No tutaj bez wątpienia, 2019 to był jego rok.

Akcja / projekt roku

Świat:
•    KFC - odświeżony i virtualny Pułkownik Sanders. Doskonałe wykorzystanie trendu w marketingu influencerskim. Po co angażować celebrytów - stwórzmy go w CGI. Świetna kampania, która na długo pozostaje w głowie.

Polska:
•    OLX - najlepsza kampania social mediowa w Polsce. Proste i jasne przesłanie. Doskonale zwizualizowane (kolory). Niedroga produkcja (bez zbędnych wodotrysków). Zostająca w głowie. Brawo.
•    #JYSKvlog - ze względu na innowacyjne podejście do employer brandingu i influencer marketingu. Bo najlepszym influencerem dla firmy jest jego własny pracownik. Jest to najbardziej autentyczne, świeże i oryginalne podejście - stąd to wyróżnienie (i szereg nagród jaki ten projekt zdobywa).

Premiera / debiut / nowość roku

Polska i Świat:
•    Virtualni influencerzy - na Świecie nowością nie jest, Lil Miquel (pierwsza taka influencerka) istnieje od 2016 roku, jedna dopiero teraz mówi i pisze się o nich. Kampania KFC, w której odmłodzono Pułkownika Sandersa i stworzona jego virtualną postać to jeden z wielu takich przykładów, kolejną jest wykorzystanie Lil Miquel w kampanii Calvina Kleina, w której całuje się z supermodelką Bella Hadid (o tym spocie było bardzo głośno w branży). W Polsce pojawiłī się pierwsze virtualne influencerki na Instagramie (jednak nie wróże sukcesów, są totalnie nijakie). Influencerzy CGI w tym roku udowodnili, że trzeba się z nimi liczyć.

Trend roku (w Polsce i na świecie)

•    podcast - chyba bez zaskoczenia. Podcast to najczęściej wymawiane słowo w 2019 roku. Twórcy próbują swoich sił w podcastach zaś firmy myślą o wykorzystaniu tego medium w swojej komunikacji (dlaczego żadna firma nie wpada na wysyłanie informacji prasowych w formie audio?!). Według badania przeprowadzone przez Voxnest wynika, że Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków podcastowych. Notujemy 40% wzrosty z miesiąca na miesiąc zaś liczba słuchaczy audycji na Spotify rośnie o 300% w skali rok do roku. Tak więc, nie zdziwię się, jak każdy w tym podsumowaniu wymieni podcast jako trend roku 2019 :)
•    Instastories - tak jak przewidziałem na początku tego roku, instastories rządzi. Niezmiennie. Jest to najlepsza forma komunikacji z fanami przez influencerów oraz doskonały sposób na zwiększenie konwersji sprzedażowych (dzięki swipe'owi). Instagram juz rozszerza możliwości instastories choćby poprzez wykorzystanie AR (rozszerzona rzeczywistość).
•    Influencer marketing - tak, cały czas. Od 2016 roku. Do teraz. I zapewne jeszcze przez cały 2020 rok. Żadna bańka nie pęknie. Zwiększamy budżety i czekamy na recesje/kryzys - bo gdy się pojawi, wtedy wszystko może obrócić się do góry nogami.
•    Employer branding - pracodawcy w końcu zdają sobie sprawę z wagi employer brandingu. Owocowe czwartki to już za mało by przyciągnąć młodych do pracy. Zwłaszcza w dobie tak niskiego bezrobocia. Pracodawca musi zacząć słuchać pracowników i spełniać jego prośby. W końcu to pracownik jest najlepszym influencerem firmy.

Prognoza na 2020 rok

•    Streaming - już nie tylko na twitchu, już nie tylko gry. W 2020 roku zaczniemy streamować coraz więcej naszego życia. Umożliwia to już praktycznie każdy portal społecznościowy (jak Youtube, Facebook czy Instagram).  Dzięki wprowadzeniu 5G w Polsce, będzie to wyjątkowo łatwe (bo już nie będziemy do tego potrzebować WiFi). Streamin is the new video content.
•    Grupy na Facebooku  - ponieważ chcemy należeć do mniejszych społeczności, chcemy dopasowywać się do pewnych grup - i to Facebook zauważył i dlatego postawił na swoje Grupy, w których każdy może odnaleźć swoją nisze. Czekam z niecierpliwością aż 2020 zostaną one wykorzystane kreatywnie przez marketing.
•    Vlogi komercyjnie - Po ogromnym sukcesie JYSKvloga, podejrzewam, że 2020 rok będzie rokiem vlogów komercyjnych (firmowych) w których to pracownicy będą bohaterami. Dzięki vlogom firma może pokazać swoje ludzkie oblicze, autentyzm i swoje podejście do pracownika czy klienta.
•    Regulacje prawne - mamy już ustabilizowany rynek marketingu infliencerskiego pod kątem biznesowym, teraz czas na aspekt prawny. W USA już jakiś czas temu Federalna Komisja Handlu zaczęła ścigać podmioty, które nie oznaczają swoich reklam w social mediach (zarówno influencerów jak i brandy), w Anglii był głośny proces instagramerki, która miała wystarczającą liczbę followersów (30k) by ją traktować jako wydawcę. No i Niemcy, u których reklamę na Instagramie trzeba oznaczać nawet wtedy, kiedy instagramer nie dostanie za nie pieniędzy (ale pojawi/zostanie oznaczona marka). To pokazuje kierunek w którym będziemy zmierzać w 2020 roku. Regulacje są u nas niezbędne by rynek mógł dalej dynamicznie rosnąć.
•    Sport - 2020 rok jest rokiem wydarzeń sportowych (Olimpiada, Liga Europy i Mistrzów w piłce nożnej) także wszystko związane ze sportem będzie w tym roku trendem - influencerzy, kanały youtube, podcasty, startupy.  
•    Ekologia i CSR - wszystko co będzie powiązane w jakiś sposób z ekologią zyska aprobatę społeczeństwa ( i marketerów ).

Przeżytek roku

•    patostreaming - pozamykaliśmy tych najbardziej aktywnych, na resztę nasłaliśmy skarbówkę. Już chyba nikomu się nie opłaca nagrywać tych streamów. Mam nadzieję, że w 2020 to samo spotka FAME MMA.
•    Owocowe czwartki ;-)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Jaki był 2019 w influencer marketingu? Co zdarzy się w 2020?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Przecież te całe influłencery w większości słyną z wyłudzania rzeczy za darmo.
odpowiedź
User
Rtm
Przyjdzie kryzys gospodarczy skończy sie wyrzucanie kasy na fanaberie
odpowiedź
User
Mario
Promowanie patoinflensingu
odpowiedź