SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżki płac planuje 23,6 proc. przedsiębiorstw

Podwyżki wynagrodzeń planuje 23,6% przedsiębiorstw, ankietowanych w grudniu 2011 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), wynika z raportu banku centralnego. Oznacza to, że zasięg podwyżek płac będzie większy niż w poprzednim kwartale.

"W I kw. 2012 r. zasięg podwyżek płac będzie większy niż w poprzednim kwartale, także po uwzględnieniu korekty sezonowej. Podwyżki wynagrodzeń planuje 23,6% przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 16,6%, tzn. o 1,6 pp. więcej kw/kw i 0,1 pp. mniej r/r). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005-2011" - głosi raport.

Wzrost płac obejmie większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale oraz w analogicznym kwartale rok wcześniej (dane po pominięciu efektów sezonowych), zaznacza bank centralny.

"Większość podwyżek płac będzie umiarkowana co do skali - dominują wzrosty płac do 5% (15,3% zatrudnionych). Wyższe niż 5% podwyżki planowane są dla 14,7% pracowników w badanej próbie, w tym podwyżki ponad 10% - dla bardzo małej części badanej populacji (1,3% zatrudnionych)" - czytamy dalej w raporcie.

Wysokość średniej podwyżki nieznacznie spadła - w przedsiębiorstwach, które planują zwiększyć płace średnia wysokość planowanych podwyżek w I kw. 2012 r. wyniesie 5,0% (5,3% w poprzednim kwartale), średnia ważona podwyżka wynagrodzenia spadła do 4,6% z 4,8% w IV kw. 2011 r., poinformował NBP.

Z kolei zasięg redukcji płac zwiększył się w I kw. 2012 r., choć nadal pozostaje niewielki (3% firm), jak ocenia bank centralny. Średnia wysokość redukcji płac będzie wyższa niż podwyżek, w efekcie płace w firmach, które dokonają zmian wynagrodzeń (podwyżek bądź redukcji) zwiększą się średnio o 3,2%.

Częstotliwość deklarowanych podwyżek płac była w ciągu ostatniego roku większa niż rok wcześniej - plany podwyższenia wynagrodzeń objęły 47,3% firm wobec 45,4% rok wcześniej, podano także w raporcie.

"Relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy poprawiła się - zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje przewagę wzrostu wydajności nad wzrostem wynagrodzeń niż nienadążanie zmian wydajności za tempem płac. Presja płacowa jest na nieco wyższym poziomie niż w poprzednim kwartale, ale nadal nie jest silna ponad 90% przedsiębiorstw nie rejestruje wzrostu nacisków płacowych" - konkluduje NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2011 r. na próbie 1236 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Dołącz do dyskusji: Podwyżki płac planuje 23,6 proc. przedsiębiorstw

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AWE
Rośnie najniższa krajowa to są również podwyżki
odpowiedź