SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy coraz bardziej świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia

Z roku na rok stajemy się coraz bardziej aktywni i świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia. Współcześni Polacy czerpią satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego, częściej ćwiczą i jadają w restauracjach. Coraz rzadziej uważają, że żyją w miejscu nieciekawym i pozbawionym perspektyw - wynika z badania TNS OBOP.

Wyniki badania pokazały, że 3/4 Polaków jest zadowolonych z wielu aspektów swojego życia. Najwięcej z nich znajdziemy w mniejszych miastach (20-100 tys. mieszkańców). Mają oni dwójkę dzieci, uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu i utrzymują pozytywne relacje z sąsiadami i przyjaciółmi. Z badania wyłania się obraz nowej reprezentacji kraju: ludzi wykształconych, aktywnych, zadowolonych ze swojego stanu zdrowia i pracy.

83% Polaków jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania. Polacy cieszący się najlepszym samopoczuciem uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu. Co piąty dorosły Polak (19%) deklaruje, że każdego dnia uprawia sport, a grupą najczęściej ćwiczących Polaków są seniorzy (65 lat i więcej), z których co trzeci ćwiczy codziennie.

Z badania wynika, że boimy się chorób, których objawy widzimy. Co czwarty Polak obawia się chorób kręgosłupa lub stawów, natomiast nowotworów obawia się co dziesiąty, a wylewu – jedynie co setny z nas.

Co trzeci Polak chciałby w najbliższym czasie bardziej zadbać o swoje zdrowie, odwiedzić lekarza i wykonać badania diagnostyczne. Deklaracje takie częściej składają osoby z wykształceniem zasadniczym, gdyż osoby z wyższym wykształceniem w większym stopniu wykonują badania kontrolne.

Najbardziej zadowolonych z życia seksualnego Polaków znajdziemy w mniejszym mieście (do 100 tys. mieszkańców). Żyją oni w stałych związkach, mają dwójkę dzieci oraz uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu. Polacy z tej grupy mają zazwyczaj również wyższe wykształcenie i są aktywni zawodowo. Statystycznie częściej są to mężczyźni (2/3 pozytywnych ocen w porównaniu z 1/2 wśród kobiet).

68% Polaków uważa swój sposób odżywiania za dobry lub bardzo dobry. Najbardziej krytyczne wobec swojego sposobu odżywiania są osoby w wieku 18-24 lata (tylko 52% ocen pozytywnych), a najlepiej oceniają swoją dietę Polacy w wieku 35-44 lata (79% z nich przyznało oceny dobre lub bardzo dobre).

Najpopularniejsze miejsce jedzenia posiłków i ich zamawiania to pizzerie, wskazane przez 35% jedzących poza domem, oraz restauracje, do których chodzi 30% Polaków. Istotna jest tu też dostępność produktów: tradycyjna kuchnia mocno trzyma się na wsi – wśród jej mieszkańców preferuje ją 82% respondentów.

Wyniki badania pokazują, że rodzinnemu Polakowi żyje się lepiej w mniejszym mieście. To właśnie miasto do 100 tys. mieszkańców pozwala nam bardziej cieszyć się życiem rodzinnym (89% ocen pozytywnych respondentów z mniejszych miast). Ogółem 86% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia rodzinnego.

Badanie „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” zrealizowane zostało na terenie całej Polski, na grupie Polaków w wieku 18 i więcej lat, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości i region.

Dołącz do dyskusji: Polacy coraz bardziej świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl