SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy krytycznie o sobie samych w czasie epidemii

Tylko 43 proc. Polaków uważa, że nasz naród zachowuje się stosownie do trwającego zagrożenia epidemicznego - wynika z międzynarodowego raportu sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia. Polacy są w gronie społeczeństw najmniej pozytywnie oceniających działania swoich rządów w czasie pandemii Covid-19.

Article

Polacy krytycznie oceniają zachowanie społeczeństwa w obliczu pandemii. Tylko 43 proc. ankietowanych na plus ocenia Polaków w obliczu epidemii Covid-19, co jest wynikiem nieco wyższym niż globalna średnia (42 proc.). Gorsze wyniki odnotowano w Wielkiej Brytanii, USA czy Meksyku. Najlepiej z kolei o swoim społeczeństwie myślą Chińczycy i Koreańczycy.
 

Społeczeństwa wystawiają rządom oceny w czasie epidemii

W ocenie działań władz Polacy są podobni do Amerykanów - odpowiednio 52 i 51 proc. obywateli pozytywnie ocenia zachowania rządzących.

Najwięcej osób chwali rządzących w Chinach  (86 proc.) i Irlandii (82 proc.). Najmniej entuzjastyczni w pochwałach władz są mieszkańcy państw Ameryki Południowej (Chile, Kolumbia) i Meksyku (37 proc.).

Najwięcej krytyków ma rząd Japonii, gdzie aż trzy czwarte obywateli sądzi, że lokalne władze nie traktują zagrożenia epidemią poważnie.

Polska razem z Chile i USA plasuje się w połowie stawki.

- Niewątpliwie ocena zarówno działań rządu jak i zachowania społeczeństwa jest mocno skorelowana z osobistymi doświadczeniami i tym, w jakim stopniu te obostrzenia wpłynęły na nasze życie osobiste i zawodowe. Dlatego istniejące obostrzenia przez niektórych mogą być uważane za zbyt restrykcyjne, przez innych z kolei – za mało. Patrząc na wyniki badania widać, że w każdym wymiarze Polska lokuje się blisko średniej światowej – komentuje Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane między 27.03 a 15.04.2020 w 15 krajach na całym świecie w ramach sieci niezależnych agencji badawczych IRIS. Metoda realizacja badania: CAWI, próba reprezentatywna dla każdego kraju. Liczba respondentów N= 9179 respondentów. W Polsce badanie zrealizowało ARC Rynek i Opinia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy krytycznie o sobie samych w czasie epidemii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cypher
Dobrze, że w Chinach od razu po wykryciu wirusa poinformowano swój naród i świat, co pozwoliło zapobiec pandemii.
odpowiedź
User
Sylwuchna
Niemców (163,009 przypadków), francuzów (167,178 przypadków), włochów (205,463 przypadków) i hiszpanów (239,639 przypadków) nie widzę w tabelce. Za to widzę Polskę (12,877).

Kto wytypował kraje poddane badaniu? Może by tak wytypować innego do typowania?
odpowiedź