SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy mają ponad 910,4 mld oszczędności!

Na koniec 2010 roku wartość oszczędności zgromadzonych przez polskie gospodarstwa domowe sięgnęła 910,4 mld PLN.

Polacy mają ponad 910,4 mld oszczędności!

To rekordowa wartość w ujęciu historycznym, przy czym zachowane zostało relatywnie wysokie tempo ich wzrostu, które w IV kwartale minionego roku wyniosło +3,9%. W całym 2010 r. oszczędności Polaków zgromadzone w różnych formach oszczędzania wzrosły o +107,7 mld PLN, czyli o +13%. W sumie w ciągu minionych 10 lat powiększyły się one o ponad +600 mld PLN, czyli ponad 3-krotnie.W czwartym kwartale 2010 r. przyrost oszczędności ukształtował się na poziomie +34,6 mld PLN. Największy wpływ na ich wzrost w tym okresie miały, podobnie jak przed rokiem, depozyty bankowe, których wartość wzrosła o +18,4 mld PLN, czyli o +4,5%. Kolejnym pod względem wartości wpływu segmentem były środki zgromadzone w OFE, które zwiększyły się o +11,8 mld PLN (+5,6%). Z kolei zdecydowanie największą dynamikę przyrostu wynoszącą +17,2% mogliśmy zaobserwować w przypadku środków pozyskanych przez fundusze zagraniczne. Na wartości zyskały również oszczędności Polaków zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych (+3,1 mld PLN), ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych (+1,9 mld PLN) oraz gotówce w obiegu poza kasami banków (+1,0 mld PLN). W przypadku TFI oraz UFK, wzrost aktywów wynikał zarówno z napływu nowych środków, jak i ze wzrostu wycen tytułów uczestnictwa funduszy. Było to możliwe przede wszystkim dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej GPW, gdzie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku o blisko +5%.

Wzrost giełdowych indeksów nie przełożył się jednak na wzrost lokat czynionych bezpośrednio na rynku akcji. Można powiedzieć, że gospodarstwa domowe stroniły od akcji, co jest ciągle efektem dotkliwych strat poniesionych w bessie i stosunkowo wysokiej awersji do ryzyka.

Akcje obok obligacji, były jedynymi klasami aktywów w oszczędnościach Polaków, które w 4 kwartale 2010 r. odnotowały spadek w stosunku do danych z końca września 2010.

W pierwszym przypadku wyniósł on -2,7%, zaś w przypadku bonów i obligacji skarbowych -8,5%.

Negatywne nastawienie do akcji ma swoje odzwierciedlenie w wysokim poziomie depozytów bankowych, który na koniec grudnia 2010 r. wyniósł 426 mld PLN.

Przy analizowaniu oszczędności Polaków istotną wartość poznawczą posiada ich relacja w stosunku do PKB. W oparciu o wstępne dane wartość tego wskaźnika dla minionego roku była rekordowa i wyniosła 65,4%. Wzrost udziału oszczędności gospodarstw domowych w krajowym PKB w 2010 r. wskazuje również na pewną analogię wobec szczytu hossy w 2007 r. Nie oznacza to jednak wyczerpania dalszego potencjału wzrostowego w tym zakresie. Przykładowo dla niektórych krajów rozwiniętych z Europy Zachodniej wartości, te są około trzy razy wyższe.

Z punktu widzenia oszczędności, największym zagrożeniem dla ich wzrostu byłoby wprowadzenie w życie projektu zmian systemu emerytalnego w Polsce zakładającego redukcję składki do OFE z 7,3% do 2,3%. Nasze dane pokazują bowiem, że to właśnie otwarte fundusze emerytalne w obecnej formie stanowią jeden z najważniejszych filarów oszczędnościowych Polaków. W samym 2010 r. ich aktywa zyskały na wartości +42,6 mld PLN. Było to drugie co do wielkości tempo wzrostu aktywów biorąc pod uwagę wszystkie formy oszczędzania.

Zespół Analiz Online
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy mają ponad 910,4 mld oszczędności!

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oszczędzajaca
no to macie czarno na białym wszyscy wiecznie narzekajacy na powszechną biedę Polacy!
8 8
odpowiedź
User
WartyNurt
Jeżeli 2/3 społeczeństwa nie oszczędza to nie dlatego,że nie chce ale dlatego,że ich dochody ledwo starczają na zakup podstawowych artykułów .Opowiadanie w mediach o przejadaniu dochodów jest kpiną za społeczeństwa .
Jednym słowem 1/3 społeczeństwa zaoszczędziła 910,4 mld zł.Świadczy to o ogromnym rozwarstwieniu społecznym.Pośród tej 1/3 części około 60% ma prawdopodobnie drobne oszczędności , zaś główne należą do nielicznych.
8 8
odpowiedź