SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy najbardziej boją się podwyżek cen prądu, połowa za budową elektrowni jądrowej (infografika)

Prawie 60% Polaków deklaruje, że największe obawy wzbudza w nich wzrost cen energii elektrycznej. O 20% mniej boi się wyższego czynszu za mieszkanie, a prawie połowa mniej wyższych cen paliw, czy też ogrzewania. Tylko 1% nie obawia się żadnych podwyżek dotyczących opłat ponoszonych w gospodarstwach domowych - wynika z badania SW Research.

Podwyżki cen energii elektrycznej mają najistotniejszy wpływ na stan domowego budżetu Polaków. W odniesieniu do płci odsetek obawiających się ich osób jest wyższy w przypadku kobiet (63%) niż mężczyzn (53%).

40% respondentów obawia się odcięcia stałego dostępu do prądu. 60% w sytuacji, kiedy miałoby ograniczone środki finansowe na rachunki, w pierwszej kolejności zapłaciłoby należności za energię elektryczną. 14% wybrałoby ogrzewanie, a 8% - wodę.

Dla 94% ankietowanych informacje o zużyciu energii są istotnymi kwestiami w momencie podejmowania decyzji o kupnie mieszkania lub domu. Zwracamy uwagę na to, czy lokal jest energooszczędny. Ponadto dla Polaków coraz ważniejsze jest, by swoje gospodarstwa domowe wyposażać w sprzęty, które zapewnią oszczędność. Najwięcej bylibyśmy w stanie dopłacić - nawet do 600 zł - kupując lodówkę i pralkę, gdyby zużywały one mniej energii. Za sposób na motywację do oszczędzania prądu Polacy uważają także płacenie w systemie pre-paid, dzięki któremu można zapłacić za energię, którą dopiero zamierzamy zużyć.

Co prawda połowa badanych zgadza się na wybudowanie elektrowni jądrowej w naszym kraju, ale 3/4 nie chciałoby jej w odległości bliższej niż 10 km od swojego domu. Grupa zwolenników budowy jest przy tym bardzo asymetryczna ze względu na płeć - prawie dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet jest zwolennikami budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Ponadto przekonujemy się do samochodów z napędem elektrycznym. Połowa respondentów chętnie by nimi jeździła, gdyby tylko miała wystarczające środki finansowe żeby sobie na nie pozwolić.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę SW Research na zlecenie OptimalEnergy.pl w dniach 19-25 lipca 2013 r. metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI), na próbie 583 mieszkańców Polski powyżej 25. roku życia. Większość pytań skierowanych było do osób odpowiedzialnych za wybór sprzedawcy energii. Kwestionariusz wywiadu składał się z 38 pytań badawczych i został opracowany przy konsultacji z OptimalEnergy.pl. Badanie jest reprezentatywne dla grupy Polaków w wieku 25-68 lat. Dopuszczalny błąd statystyczny nie przekracza 4,1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy najbardziej boją się podwyżek cen prądu, połowa za budową elektrowni jądrowej (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
k
583 osoby spytali. Miarodajne jest to dla prawie czterdziestu-milionowego kraju niezwykle.
odpowiedź