SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy są zagubieni w kwestii zmian klimatu

72 proc. Polaków uważa, że stan, w jakim znalazła się Ziemia jest poważny i wymaga natychmiastowych działań. Aż połowa nie wie, co należy zrobić, by poprawić stan środowiska - wynika z badania agencji Kantar.

Article

W swoim najnowszym raporcie "Ziemianie atakują" Kantar skupił się na opisie relacji człowieka ze środowiskiem. W pierwszym kroku sprawdzono, co na temat zmian klimatu piszą eksperci. W drugim zbadano świadomość problemu w społeczeństwie oraz gotowość Polaków na podjęcie działań w przyszłości. Raport stanowi "fotografię rzeczywistości" i jak informuje firma, dokument nie jest jej stanowiskiem w sprawie stanu środowiska naturalnego.

Polacy: Zanieczyszczenie klimatu to wielki problem

Eksperci Kantara poprosili ankietowanych o wskazanie największych ich zdaniem zagrożeń dla świata. Zanieczyszczenie klimatu było zaraz za konfliktami zbrojnymi najczęściej wskazywaną odpowiedzią (odpowiednio 55 i 57 proc.). Zmiany klimatyczne jako zagrożenie dla świata postrzega 51 proc. Polaków, wyczerpywanie zasobów naturalnych 34 proc.

Połowa badanych przyznaje, że nie wie, jakie należy podjąć działania, aby poprawić stan środowiska. Autorzy raportu wskazują, że Polacy są w tej kwestii zagubieni i chcą wiedzieć o tym więcej.

Jak podchodzimy do zmian klimatu?

Kantar przeprowadził segmentację Polaków według postaw, jakie reprezentują wobec kwestii środowiska. Największą grupę (29 proc.) stanowią "niepokojonie" - czyli osoby żywo martwiące się o stan Ziemi, ale nie wiedzące do końca, co mogą w tej kwestii zrobić. Co czwarty (26 proc.) badany został zaklasyfikowany jako "dobrzeżyjący" - czy taki, który nie obwinia działań człowieka za zmainy klimatyczne. Osoby reprezentujące tę grupę nie są przekonani, czy faktycznie san planety jest tak zły, jak się mówi.

17 proc. to "bezściemnainie" (nie wierzą naukowcom, ekspertom, skrajnie sceptyczni), 16 proc. "świadomici" (nazwani w raporcie "fasadowymi ekologami"). Najmniej liczną grupą są "nieczekajowie" - ludzie bardzo aktywnie działający na rzecz poprawy jakości klimatu.
 

Projekt badawczy został przeprowadzony w okresie od lutego do września 2019r. W opracowaniu wykorzystano następujące źródła: 1. Warsztaty z ekspertami klimatycznymi i przedstawicielami świata nauki (luty, marzec 2019r.) 2. Monitoring treści w Internecie (w tym dostarczająca inspiracji grupa tematyczna „Ziemianie atakują” na facebooku). 3. Monitoring publikacji w mediach w latach 20092019 (przeprowadzony dzięki uprzejmości Instytutu Monitorowania Mediów). 4. Badanie świadomości i skłonności do działań na reprezentatywnej próbie 4004 Polaków w wieku 18-65 lat (panel internetowy CAWI, lipiec 2019r.) 5. Badania pomocnicze, weryfikujące wyniki otrzymane w badaniu głównym (badanie telefoniczne na próbie 500 osób w wieku 18- 65, sierpień 2019r., badanie face to face na próbie 1000 osób w wieku 15+, wrzesień 2019r.)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy są zagubieni w kwestii zmian klimatu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kojot157
Nie wymagajmy od pisowskiego elektoratu zbyt wiele.
odpowiedź
User
FAQ
Myślisz że zabłysłeś tym komentarzem? Żarówka u mnie w kiblu jaśniej świeci!
odpowiedź
User
Justyś
Tylko 12% że "Są gotowi do poważnych poświęceń, akceptują dotkliwe zmiany - wzrost podatków i cen."?
odpowiedź