SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy z dużym optymizmem o perspektywach na rynku pracy

70 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy - pokazują dane IRIS Financial Confidence Survey 2019. Większym optymizmem w Europie pod tym względem wykazują się jedynie Austriacy.

Article

W ramach badania IRIS Financial Confidence Survey 2019, którego polską część przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i Opinia, zapytano respondentów o to, czy obawiają się utraty pracy przez siebie lub kogoś ze swoich bliskich.

Polacy są wśród trzech najbardziej optymistycznych narodów. Optymistyczne podejście jest widoczne niezależnie od płci czy wieku respondentów. Wyprzedzamy takie kraje jak Wielka Brytania, Irlandia, Włochy i Francja.

Rząd powinien tworzyć miejsca pracy

Z badania wynika, że połowa Polaków uważa, że tworzenie nowych miejsc pracy to priorytetowe zadanie dla rządzących, ważniejsze niż ochrona środowiska i tak samo ważne jak ograniczanie biedy i ubóstwa. W zdecydowanej większości badanych krajów europejskich odsetek ten był wyższy.

Z naszych badań wynika, że nastroje społeczne wśród Polaków – zwłaszcza w kontekście sytuacji finansowej są pozytywne, dużo bardziej pozytywne niż w większości krajów europejskich. Dotyczy to również rynku pracy, na którym to kandydaci, nie tylko dobrze wykształceni, dyktują warunki. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż i wszystkich stanowisk, jednak doniesienia dotyczące bardzo niskiego poziomu bezrobocia dają Polakom poczucie, że na pewno jakąś pracę znajdą – komentuje Karolina Knyziak, project manager w ARC Rynek i Opinia.

Badanie 2019 IRIS Financial Confidence Survey zostało zrealizowane w 22 krajach na próbie blisko 12 tysięcy respondentów. Za realizację badania w poszczególnych krajach odpowiadały niezależne agencje badawcze, zrzeszone w międzynarodowej sieci IRIS – w Polsce badanie przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia na próbie N=509 respondentów. W badaniu zastosowano metodologię CAWI (ankiety online). Termin realizacji badania – maj-czerwiec 2019. Wspólny raport powstał we wrześniu 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Polacy z dużym optymizmem o perspektywach na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl