SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy z optymizmem oceniają sytuację ekonomiczną naszego kraju

Polacy należą do najbardziej optymistycznych Europejczyków w zakresie oceny sytuacji ekonomicznej - wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey, którego polską część przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

W ramach międzynarodowego badania zapytano mieszkańców dwudziestu dwóch krajów na całym świecie, w tym dziesięciu z Europy, o ich ocenę sytuacji ekonomicznej w ich krajach oraz ocenę osobistej sytuacji finansowej.

Porównując opinie Polaków z opiniami mieszkańców pozostałych krajów europejskich, jesteśmy w pierwszej trójce krajów, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna, obok Austrii i Irlandii.

Tylko 36 proc. Polaków uważa, że trudniej jest im związać koniec z końcem niż jeszcze rok temu. We Francji odsetek ten wyniósł 57 proc., w Grecji 52 proc., a w Rumunii 47 proc.

Europejczyków poproszono też o odpowiedź na pytanie, czy ich zdaniem ich kraje dotknęła już recesja. Ponownie, optymizmem na tle innych państw wykazali się Polacy (14 proc. odpowiedzi "tak"). Aż 67 proc. Włochów i 62 proc. Turków uważa, że ich kraje zatrzymały się w rozwoju gospodarczym.

Co trzeci Polak liczy się z pogorszeniem sytuacji finansowej w naszym kraju. W tym przypadku tylko dwa kraje są bardziej optymistyczne – Irlandia i Austria.

- Na poziom satysfakcji i wskaźniki optymizmu konsumenckiego wpływ ma przede wszystkim koniunktura. W porównaniu z innymi Europejczykami Polacy są jednym ze społeczeństw, które najmniej obawiają się kryzysu. Jako że zasobność portfela Polaków znacząco wzrosła – średnie miesięczne dochody brutto, zgodnie z danymi GUS, podwoiły się od 2000 roku, to czują się oni bardziej pewnie i mają mniej obaw dotyczących tego, co ich czeka. Można powiedzieć, że czujemy się nadal „zieloną wyspą” w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosła samoocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych i gospodarczej kraju. Jednocześnie – kiedy lepiej się nam powodzi a podaż dóbr jest wysoka - chcemy coraz bardziej racjonalnie wydawać pieniądze. W ostatniej dekadzie wzrósł odsetek osób, które deklarują, że ograniczyły swoje wydatki na podstawowe potrzeby dnia codziennego. Jeśli chodzi o aktualną ocenę perspektyw, kluczowy tu jest własny status materialny. Mniej ważne są aspekty polityczne, istotne jest to, ile mamy pieniędzy w kieszeni i czy starcza nam do pierwszego - komentuje Krzysztof Szczerbacz, kierownik zespołu badawczego w ARC Rynek i Opinia.

Badanie 2019 IRIS Financial Confidence Survey zostało zrealizowane w 22 krajach na próbie blisko 12 tysięcy respondentów. Za realizację badania w poszczególnych krajach odpowiadały niezależne agencje badawcze, zrzeszone w międzynarodowej sieci IRIS – w Polsce badanie przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia na próbie N=509 respondentów. W badaniu zastosowano metodologię CAWI (ankiety online). Termin realizacji badania – maj-czerwiec 2019. Wspólny raport powstał we wrześniu 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Polacy z optymizmem oceniają sytuację ekonomiczną naszego kraju

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axe
I dlatego wygrał PiS
odpowiedź
User
mmv
Patrz Pan. Jak ten ciemny Pis potrafi rządzić
odpowiedź