SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja rozbija grupę przestępczą handlującą smartfonami. Miliard złotych strat Skarbu Państwa

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem sprzętem komputerowym oraz smartfonami. Aresztowano 31 osób podejrzanych o stworzenie tzw. „karuzeli VAT”, która naraziła Skarb Państwa na straty sięgające miliarda złotych. Policja zabezpieczyła majątek aresztowanych osób o łącznej wartości 60 mln złotych.

Article

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) poinformowało że wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym w Poznaniu i pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze gospodarczym.

VAT-owska karuzela

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać w latach 2013-2018 na terenie Unii Europejskiej, a jej członkowie są podejrzani o przestępstwa w ramach tzw. „karuzeli VAT”.

Według CBŚP wszystko wskazuje na to, że podejrzani mogli fałszować dokumenty, a także dopuszczać się oszustw skarbowych. Mieli do tego wykorzystywać częściowo fikcyjny obrót elektroniką użytkową, w tym sprzętem komputerowym i telefonami komórkowymi, który był dokumentowany fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Na działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 1 mld zł z tytułu nieopłacenia części należnych zobowiązań publicznych oraz nienależnych zwrotów podatku VAT.

31 zatrzymanych, 60 mln zł majątku

CBŚP informuje, że pod koniec stycznia 2020 r. funkcjonariusze przeprowadzili kolejną realizację w ramach tej sprawy, w wyniku której zatrzymali 4 mieszkańców województwa wielkopolskiego. Akcję przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, podlaskiego i dolnośląskiego.

W ramach tych działań przeszukano miejsca zamieszkania oraz użytkowane przez osoby zatrzymane i zabezpieczono dokumentację oraz sprzęt elektroniczny. Wszystkie przejęte przez funkcjonariuszy przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie przez śledczych. Tylko podczas tej akcji zabezpieczone zostało mienie na kwotę około 30 mln zł.

Osoby podejrzane zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące oszustwa, fałszowania dokumentów oraz posłużenia się sfałszowanym dokumentem, a także przestępstw karnoskarbowych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Dotychczas w sprawie zatrzymano już 31 osób i zabezpieczono mienie podejrzanych na kwotę około 60 mln zł w postaci nieruchomości, pojazdów, środków finansowych znajdujących się na kontach bankowych oraz pieniądze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Policja rozbija grupę przestępczą handlującą smartfonami. Miliard złotych strat Skarbu Państwa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
"naraziła Skarb Państwa na straty sięgające miliarda złotych". g* prawda. Nie ma żadnych strat jest tylko BRAK ZYSKU! Idąc podobnym tokiem rozumowania to jak nie zatrzymam się autem przed znakiem STOP to zarobiłem powiedzmy 200 zł?
odpowiedź