SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polkomtel na giełdę?

Akcjonariusze nie wykluczają debiutu Polkomtela na giełdzie zagranicznej

Polscy akcjonariusze Polkomtela SA nie wykluczają wprowadzenia operatora sieci Plus GSM na giełdę zagraniczną, na przykład na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE), poinformował w środę w rozmowie z agencją ISB wiceprezes KGHM Polska Miedź SA Andrzej Szczepek.

„Trzeba to dokładnie rozważyć, bo nie wiadomo, czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie będzie w stanie przyjąć jednorazowo 12 mld zł. Być może trzeba uwzględnić także londyńską giełdę” – powiedział ISB Szczepek po zakończeniu środowego wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu w Lubinie.

Zarząd KGHM, jednego z akcjonariuszy Polkomtela, poinformował w środę oficjalnie, że porozumienie w sprawie przygotowania transakcji sprzedaży akcji Polkomtela, jakie do końca listopada zamierzają podpisać wszyscy polscy akcjonariusze spółki, jest niemalże gotowe i zakłada sprzedaż operatora poprzez ofertę publiczną na giełdzie.

„Polscy akcjonariusze zamierzają w najbliższym czasie podjąć rozmowy w tej sprawie z zagranicznymi udziałowcami. To porozumienie zakłada wyjście z Polkomtela przez wejście na giełdę” – powiedział ISB wiceprezes KGHM Andrzej Kowalczyk.

Według Andrzeja Kruga, członka zarządu KGHM Polska Miedź biorącego udział w środowym posiedzeniu komisji, „projekt porozumienia pomiędzy PSE, PKN i KGHM jest już gotowy, ale musi go zaakceptować przynajmniej jeden z akcjonariuszy zagranicznych”.

20 października PKN Orlen, inny kluczowy akcjonariusz Polkomtela u boku KGHM Polska Miedź i Polskich Sieci Energetycznych (PSE), informował w komunikacie, że do końca listopada polscy akcjonariusze Polkomtela zamierzają podpisać porozumienie w sprawie zasad i harmonogramu przygotowania transakcji sprzedaży akcji spółki. Nie podał jednak wówczas szczegółów.

Jednocześnie Orlen podał, że specjalny zespół roboczy przygotuje szczegóły tego porozumienia.

Zagraniczni akcjonariusze Polkomtela to brytyjski koncern Vodafone i duński TDC, którzy mają po 19,61% udziałów operatora, wielokrotnie deklarowali chęć zwiększenia swoich udziałów z obecnego poziomu.

Najbardziej zainteresowany w miarę szybką sprzedażą udziałów jest PKN Orlen. Przez ostatnie miesiące były jednak trudności odnośnie sposobu przeprowadzenia tego procesu, głównie ze strony KGHM Polska Miedź, który opóźniał wybór doradcy przy tej transakcji. Obecnie wiadomo, że do sprzedaży Polkomtela nie dojdzie w 2005 roku z powodów technicznych.

Dotychczas wymieniano dwie ścieżki przeprowadzenia tego procesu: sprzedaży w porozumieniu ze wszystkimi akcjonariuszami lub przez upublicznienie spółki na giełdzie. Wcześniej mówiło się również o zaciągnięciu kredytu przez Polkomtel na wykup własnych akcji.

KGHM Polska Miedź, PKN Orlen, TDC i Vodafone mają po 19,61% akcji Polkomtela, podobnie jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).(isb)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polkomtel na giełdę?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl