SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Polsatu mogą montować materiały z dowolnego miejsca na świecie

Telewizja Polsat poinformowała, że wdrożyła technologię wirtualizacji newsroomów. Będzie wykorzystywana przez redakcje „Wydarzeń”, Polsat News i Polsat Sport. Pozwoli na zdalny montaż materiałów z dowolnego miejsca na świecie, co może mieć zastosowanie m.in. podczas pandemii.

Article

Wirtualizacja może mieć zastosowanie w przypadku kolejnych ataków pandemii, ale także m.in. wyjazdów zagranicznych dziennikarzy. Według Polsatu to jedno z pierwszych tego typu wdrożeń na świecie. W praktyce ta technologia polega na tym, że pracownicy korzystają z identycznych terminali komputerowych, połączonych z maszynami wirtualnymi pracującymi w centrum danych. Każdy użytkownik posiada swoje własne spersonalizowane ustawienia i dostęp do konkretnych, niezbędnych aplikacji bez względu na to, na którym terminalu się zaloguje.

Wystarczy niewielka przepustowość łącza

W przypadku awarii sprzętu lub jego uszkodzenia nie traci on dostępu do danych czy materiału nad jakim w tym momencie pracował. Po zalogowaniu do innego sprzętu może on wracać bezpiecznie do swoich obowiązków. Co więcej, dostęp do konta jest możliwy zdalnie z każdego miejsca na świecie. Wystarczy komputer z dostępem do sieci o niewielkiej przepustowości łącza. To wszystko zasługa połączenia z centrum danych, które odpowiada za obsługę wszystkich procesów.

Zobacz także: Wydarzenia24 z taką samą widownią jak Superstacja w 2015 roku. Gawryluk zadowolona z wyników

- Wirtualizacja newsroomów obejmująca swoim zakresem nie tyko komputery dziennikarskie, ale przede wszystkim stanowiska montażu nieliniowego, stanowi duży krok w kierunku przeniesienia produkcji telewizyjnej do centrum danych. Otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości w kontekście optymalnego wykorzystania zasobów sprzętowych, zwiększenia bezpieczeństwa systemów, nieskrępowanego dostępu do środków produkcyjnych, czy obniżenia kosztów zakupu i utrzymania infrastruktury. Warto także zauważyć, że przeprowadzone przez Zespół IT/TV wdrożenie jest na tyle innowacyjne, że stanowi referencję dla naszego partnera - dostawcy oprogramowania produkcyjnego wykorzystywanego w wirtualnym newsroomie - mówi Andrzej Szymański, dyrektor pionu techniki Telewizji Polsat.

170 osób może montować materiały jednocześnie

Rozszerzenie miejsc pracy o kolejne stanowiska montażowe czy dziennikarskie może nastąpić praktycznie w kilka chwil. Ograniczeniem jest jedynie czas wyjęcia terminala z pudełka i podłączenia go do sieci. Obecnie moc centrum danych pozwala na równoległą pracę 170 użytkowników. Oznacza to, że na przykład równocześnie 170 osób, z każdego miejsca na świecie, może montować materiały wideo do emisji na antenie. Liczba użytkowników, którzy mogą równocześnie łączyć się z centrum danych, będzie w kolejnych miesiącach sukcesywnie wzrastać.

Zobacz także: Operator Plusa zainwestował 49 mln zł w hotel, otworzy tam centrum rehabilitacji pocovidowej

Wirtualizowane stanowiska pracy są również sukcesywnie wprowadzane w innych działach Telewizji Polsat m.in. kontroli technicznej, kolaudacji czy archiwum. Wdrożenie wirtualizacji to również wymierne korzyści biznesowe m.in. wynikające z rezygnacji ze specjalistycznych stacji montażowych, które są kosztowne w zakupie i utrzymaniu. Wdrożenie zwirtualizowanych stanowisk pracy jest w całości przeprowadzane przez Zespół IT/TV Telewizji Polsat.

Polsat News miał w 2020 roku 2,034 proc. udziału w rynku, a Polsat Sport 0,297 proc. - wynika z udostępnionej portalowi Wirtualnemedia.pl analizy Havas Media Group opracowanej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Polsatu mogą montować materiały z dowolnego miejsca na świecie

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dno
Ciekawe gdzie wyznawcy TVN oglądają sport ?
odpowiedź
User
D
Trzeba przyznać że patrząc na technologię Jacek Kurski postawił wysoko poprzeczkę, więc konkurencja nie chce zostać w tyle.
odpowiedź
User
jak
Jak oni nie mają dziennikarzy na świecie. Jak trzeba było być w Kabulu to żadnego polskiego dziennikarza poza Grondecką tam nie było. A z BBC jest teraz trójka.
odpowiedź