SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polsat przegrał z KRRiT proces o Szczukę - zobacz film

Polsat ma zapłacić 500 tys. zł kary nałożonej przez KRRiT za program 'Kuba Wojewódzki', w którym Kazimiera Szczuka naśladowała sposób mówienia jednej z prowadzących audycje Radia Maryja, niepełnosprawnej Magdaleny Buczek. W czwartek sąd gospodarczy oddalił odwołanie Polsatu od decyzji KRRiT.

Polsat przegrał z KRRiT proces o Szczukę - zobacz film

Rzeczniczka Polsatu Katarzyna Wyszomirska powiedziała, że Polsat będzie się odwoływał od tego orzeczenia.

Decyzje o nałożeniu kary na Polsat podjęła w marcu 2006 r. poprzednia szefowa KRRiT Elżbieta Kruk. Kara dotyczy nadanego 26 lutego programu "Kuba Wojewódzki". Występująca w nim krytyk literatury, znana z feministycznych poglądów Kazimiera Szczuka, naśladowała sposób mówienia Buczek. "Módlmy się, żeby łaski Boże spłynęły na wszystkie dzieci, które należą do Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych" - mówiła m.in. Szczuka.

KRRiT nie przekonały wyjaśnienia Polsatu, że fakt, iż Magda Buczek jest osobą niepełnosprawną nie był znany twórcom programu, a "formuła programu "Kuba Wojewódzki" polega na swobodnej, nieskrępowanej rozmowie, która przybiera czasem formę żartów, pastiszu i parodii" - tłumaczył ówczesny rzecznik KRRiT Tomasz Różański.

Sprawą zajmowała się też Rada Etyki Mediów (REM). Rada nie dopatrzyła się w wypowiedzi Szczuki "kpiny z niepełnosprawnych", uznała jednak, że mogła ona obrazić uczucia religijne osób wierzących. Mimo to, według REM, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) postąpiła niewłaściwie, nakładając karę finansową na Polsat, gdzie wypowiedź Szczuki miała miejsce.

Przeciwko karze dla Szczuki protestowało SLD. Sama Szczuka podkreślała, że w jej wypowiedzi nie było "cienia mowy o niepełnosprawności" Buczek, a jedynie "życzliwa anegdota".

"Ja mówiłam o jakimś wielkim swoim uznaniu i fascynacji tą osobą. Owszem, naśladowałam ten głos, ale była to pewna anegdota. Życzliwa anegdota z lekką kpiną. Nie było tam natomiast cienia mowy o tym, że ta osoba jest niepełnosprawna, włącznie z tym, że ja na początku programu powiedziałam, że nie wiem, kto to jest" - mówiła Szczuka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat przegrał z KRRiT proces o Szczukę - zobacz film

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
noe
Jestem za Szczuką. Oglądałem ten program. Co to jest "Dziecięce Podwórkowe Kółka Różańcowe". Paranoja. Czy podadzą do sądu dzieci i starszych znajdujących się obok dzieci uprawiających Różaniec na podwórku? A pieski i kotki? Zabronić im biegania, szczekania i miauczenia?
Powtarzam PARANOJA"
8 8
odpowiedź
User
do noe
Ty jesteś jedną wielka paranoją. Szczuka to kretynka, która myśli, że wszystkie rozumy pozjadała i tylko ona ma monopol na to co jest właściwe wg. jej punktu widzenia. Kto wie może sama została skrzywdzona w dzieciństwie co by tłumaczyło jej zapędy feministyczne.
8 8
odpowiedź
User
elka
Jedno zdanie-CHORY KRAJ............
8 8
odpowiedź