SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy konsumenci najczęściej skarżą się na firmy brytyjskie

W 2016 r. z siecią Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) skontaktowało się 91 367 konsumentów, czyli o 19% więcej w stosunku do 2015 r. Zdecydowana większość zgłaszanych problemów (75%) dotyczyła umów zawieranych przez internet.

Article

W 2016 r. wśród polskich konsumentów dominowały reklamacje na brytyjskich przedsiębiorców. Duża część tych skarg dotyczyła zakupu obuwia.

Wśród konsumentów, którzy skarżyli polskich przedsiębiorców, zdecydowanie przodowały Finlandia oraz Wielka Brytania. Skargi fińskich konsumentów w dużej mierze dotyczyły zakupu suplementów diety.

Na polskiego przedsiębiorcę w 2016 r. nie poskarżył się żaden Islandczyk, Portugalczyk ani Maltańczyk.

75% skarg, które trafiły w 2016 r. do sieci ECC-Net, dotyczyło problemów z umowami zawieranymi przez internet (sprzedaż towarów i usług). Zdecydowanie najwięcej skarg wpłynęło na usługi z sektora transportowego.

Najczęstsze triki nieuczciwych przedsiębiorców w 2016 r.:
- Do ECK Polska zgłosił się konsument, który podpisał umowę z holenderską firmą energetyczną. Umowa sporządzona w języku niderlandzkim zawierała sformułowanie, które wskazywało, że klient jest przedsiębiorcą. A co za tym idzie zrzeka się swoich uprawnień jako konsument. Dlatego ECK przestrzega przed podpisywaniem umów w języku, którym się sprawnie nie posługujemy.
- W 2016 r. z ECK Polska skontaktowało się wielu konsumentów, którzy bezskutecznie składali reklamacje na hiszpańską wypożyczalnię aut. Umowa zawarta z firmą zakładała, że opłacona przez konsumenta kaucja zostanie zatrzymana na poczet bezzwrotnego ubezpieczenia samochodu.
- Do ECK Polska zwróciło się też wielu seniorów, którzy zakupili suplementy diety oraz produkty do pielęgnacji ciała od przedsiębiorcy zarejestrowanego na Gibraltarze. Strona firmy jest prowadzona w języku polskim, dopiero w regulaminie znajduje się informacja o tym, gdzie właściwie zamawiamy towar. Przedsiębiorca po otrzymaniu należności nie wysyła zakupionych produktów.
- ECK otrzymuje wiele skarg od konsumentów, którzy oglądając telezakupy zakupili pozłacaną biżuterię. Po jej otrzymaniu okazuje się, że jest wykonana z tombaku. Konsumenci są dodatkowo błędnie informowani odnośnie kraju siedziby przedsiębiorcy - nie jest nim Polska, a Węgry. ECK przygotowało zgłoszenie działalności przedsiębiorcy do UOKiK w ramach CPC-Net (sieć współpracy organów ochrony konsumentów państw członkowskich UE) jako zbiorowe transgraniczne naruszenie interesów konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy konsumenci najczęściej skarżą się na firmy brytyjskie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl