SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy rodzice preferują partnerski model rodziny

Większość polskich rodziców (78 proc.) za idealny model rodziny uważa model partnerski, w którym dzielą obowiązki w zakresie opieki nad dzieckiem. Jednak ojcowie nadal postrzegani są bardziej jako źródło środków finansowych, a kobiety jako gospodynie - wynika z badania przeprowadzonego przez Maison.

fot. Shutterstock.comArticle

Polscy rodzice uważają, że większość zadań związanych z opieką nad dzieckiem powinna być wspólnym obowiązkiem. 97 proc. mówi, że zarówno mama, jak i ojciec, powinni być odpowiedzialni za wychowanie i uczenie dziecka, co jest dobre, a co złe oraz zabawę z dzieckiem i dbanie o jego rozwój intelektualny.

Są jednak obowiązki postrzegane jako nieco bardziej męskie, takie jak zapewnienie bytu materialnego rodzinie (20 proc. wskazań na mężczyzn), lub bardziej kobiece - przygotowywanie posiłków i karmienie (30 proc. wskazań na kobiety), przytulanie i pocieszanie dziecka (11 proc.) oraz chodzenie z dzieckiem do lekarza (11 proc.).

Ojcowie sami siebie postrzegają jako odpowiedzialnych za utrzymanie rodziny silniej (25 proc.) niż wymagają od nich tego ich partnerki (15 proc.). W zamian mężczyźni wydają się wymagać od swoich partnerek większej troski w zakresie przygotowywania posiłków (33 proc.) oraz zapewnienia dziecku wsparcia emocjonalnego (15 proc.).

Jeśli chodzi o rzeczywisty podział obowiązków, ojcowie zwykle przekonani są, że opieka nad dzieckiem w ich domach dzielona jest równo pomiędzy nich i partnerkę, jednak kobiety nie potwierdzają tych przekonań. Kobiety czują, że to one częściej przygotowują posiłki i karmią dziecko (67 proc.) oraz chodzą z dzieckiem do lekarza (59 proc.), podczas gdy mężczyźni w większości uważają, że obowiązki te są wspólne (karmienie - 5 proc., chodzenie do lekarza - 73 proc.).

Kobiety uważają, że to one częściej niż mężczyźni uczą dzieci dyscypliny i stosują kary (18 proc.), podczas gdy mężczyźni uważają dokładnie odwrotnie (18 proc.).

Idealny model rodziny według większości rodziców to model partnerski z podziałem obowiązków (78 proc.). Dużo rzadziej jednak staje się on rzeczywistością (58 proc.) i to kobiety mają większy udział w rzeczywistym wykonywaniu zadań związanych z opieką nad dzieckiem (37 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez dom badawczy Maison w maju 2014 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) na panelu badawczym Ariadna na reprezentatywnej próbie N=432 rodziców w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy rodzice preferują partnerski model rodziny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl