SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańsku?

Wśród poprawek zgłoszonych przez senatorów do ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej znalazło się przeniesienie siedziby agencji do Gdańska oraz rozszerzenie kompetencji jej rady.

Shutterstock.comArticle

Ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej Sejm uchwalił 25 lipca br. (przeczytaj szczegóły). Zaakceptowana przez Senat poprawka dotycząca przeniesienia jej siedziby z Warszawy do Gdańska została zgłoszona przez senatora prof. Edmunda Wittbrodta.

- Zaproponowałem Gdańsk jako miejsce siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej, argumentując tym, że nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane oraz spełnia to proces decentralizacji państwa. W Warszawie ulokowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w Krakowie Narodowe Centrum Nauki, umieszczenie tej ważnej instytucji w Gdańsku jest kolejnym krokiem w tym kierunku - powiedział senator Wittbrodt.

- Cieszy mnie że Gdańsk, który ma do tego świetne warunki, ma szansę stać się siedzibą POLSA, a jednocześnie jeszcze bardziej cieszy mnie faktycznie realizowany postulat decentralizacji państwa. Od lat podkreślam, że nie wszystkie instytucje o zasięgu ogólnokrajowym muszą być umieszczane w Warszawie, a ich rozmieszczanie w innych regionach kraju przyczynia się do zrównoważonego rozwoju Polski. Powstanie Polskiej agencji Kosmicznej stwarza także szansę, że polscy, trójmiejscy naukowcy, będą mieli niepowtarzalną szansę w pełni realizować swoje pasje. Również młodzi ludzie, którzy korzystają z miejskiego Stypendium Fahreinheita. Mam nadzieję, że pomorscy parlamentarzyści, niezależnie od przynależności partyjnej, poprą zaakceptowaną przez Senat poprawkę oraz przekonają do niej parlamentarzystów z całego kraju i w ten sposób przyczynią się do faktycznej realizacji postulatu decentralizacji państwa - stwierdził Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA (od ang. Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Agencja ma realizować zadania w zakresie badań i rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych.

Dołącz do dyskusji: Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańsku?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jaboniety
W sumie dlaczego Gdańsk? Kopernik był z Torunia.
odpowiedź
User
andre
nareszcie jakis racjonalny krok w kierunku decentralizacji państwa,bierzcie przykład z Niemiec
odpowiedź
User
Abrams
W sumie dość logiczne położenie, transport cięższego sprzętu (o ile jakikolwiek powstanie) wygodniej rozwiązać drogą morską...
odpowiedź