SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Maciej Pałubicki, CEO w Blue Paprica

Wydarzenie roku
W naszej branży wiało nudą. Brak spektakularnych wydarzeń oznacza wytężoną pracę nad projektami dla klientów i jest to raczej dobry znak. Najwięcej emocji wzbudził „Smutny autobus”, w końcu każdy Polak mógł poczuć się ekspertem od reklamy, a i branża miała okazję wsadzić szpilę konkurencji. Czas pokaże, czy efekty akcji wpłyną na poprawę bezpieczeństwa podróży dzieci. Miejmy nadzieję, że tak.

Dużo ciekawiej wyglądała sytuacja na rynku portali horyzontalnych. Fuzja Grupy o2 z Wirtualną Polską, późniejsze przejęcie Money.pl czy też zakup NK.pl przez Onet mocno namieszało na rynku. Wisienką na torcie były zmiany identyfikacji i układu serwisów najważniejszych graczy na rynku portalowym. I były to zdecydowanie zmiany na lepsze.

Sukces roku
Konsekwentne zmiany algorytmu wyszukiwarki Google i stopniowe pomijanie linkowania z serwisów niskiej jakości w ustalaniu wyników wyszukiwania. Dla branży może to brzmieć jak herezja, jednak wciąż mam utopijne marzenie, że treść dobrej jakości, dopasowana do potrzeb użytkownika wygra z automatycznym wspieraniem przez farmy linków.

Na naszym podwórku plusik należy się Poczcie Polskiej, która w końcu przebudziła się ze snu, tworząc Envelo.

Porażka roku
Kryzysy marek w mediach społecznościowych z wielką werwą dyskutowane w internecie. Narzędzie, które miało umożliwić bliższy kontakt marki z konsumentem, staje się  mechanizmem zwykłego szantażu i wyładowywania frustracji. Tym bardziej, że typowy konsument, kupując swój ulubiony produkt w sklepiku osiedlowym, nic nie wie o wielkim kryzysie, który właśnie przetacza się przez internet. Media społecznościowe są dobrym mechanizmem wpływu na zwykłego Kowalskiego, jednak zachowajmy właściwą miarę i proporcje. Marketing to nie tylko social media.

Trend roku
Korzystnym trendem jest coraz większa odwaga firm w uruchamianiu internetowych kanałów sprzedaży marek, obecnych do tej pory jedynie w świecie offline. Meble, materiały budowlane, ubrania, produkty spożywcze - coraz szersza oferta jest dla nas dostępna w odległości jednego kliknięcia. Miejmy nadzieję, że rozwój polskiego rynku e-commerce wciąż będzie równie dynamiczny, jak w mijającym roku.

Coraz większą rolę odgrywa content marketing, szczególnie w segmencie B2B. Wartościowe, dobrze dopasowane treści pomagają w budowaniu relacji z odbiorcami i eksperckiego wizerunku firmy. Miejmy nadzieję, że trend ten nie sprowadzi się jedynie do tworzenia naszpikowanych słowami kluczowymi treści pozycjonujących.

Warto też zwrócić uwagę na automatyzację marketingu, która jest ostatnio mocno promowana, a dostawcy tego narzędzia obiecują wzrost zysków nawet o kilkadziesiąt procent.

Prognoza na 2015
W ostatnich kilku latach co rok ogłaszaliśmy początek „ery mobile”. Myślę, że ten punkt możemy już odhaczyć, a rzeczywistość przekracza często nasze najśmielsze oczekiwania. Rozwój technologii pozwala tworzyć ogromny wachlarz urządzeń połączonych z globalną siecią. Urządzenia typu wearables czy czujniki montowane w przeróżnym sprzęcie dają nam ogromne możliwości w projektowaniu nowych usług i produktów oraz w zbieraniu danych na temat zachowań konsumentów. A stąd mamy już tylko krok do następnego wymiaru personalizacji i dopasowania przekazu reklamowego. Wkrótce dostosowanie do wielu platform daleko wykroczy poza projektowanie na urządzenia mobilne i komputery stacjonarne.

 


Witold Kempa, prezes Netizens digital innnovation house

Wydarzenie roku
Debiut chińskiego serwisu aukcyjnego Alibaba stał się debiutem wszechczasów na Wall Street. Myśląc w kategoriach globalnej gospodarki, to znak czasu, zbliżenie chińskiego rynku z amerykańskim. Internet kolejny raz udowadnia siłę z jaką zbliża ludzi i społeczności.
 
Sukces roku
Pierwsze wielkie zamówienie drukarek 3D zostało złożone w Polsce. Zoltrax i Dell na ustach całego świata.
 
Porażka roku
Cóż, chyba nikt w Polsce nie zaprzeczy, że dla branży technologii porażką było wdrożenie systemu wspierającego wybory samorządowe. Delikatnym pozytywem tej porażki jest niewątpliwie ponowne rzucenie światła na kwestie wadliwego  funkcjonowania ustawy o zamówieniach publicznych, które instytucjom wiążą ręce, na dłuższą chwilę stawiając część projektów pod ścianą niewykonalności w terminie.
 
Człowiek roku
Twórca Alibaby, skutecznie obronił Chiny przed eBayem. Mówiąc poważnie, trzeba mieć szacunek do człowieka, który będąc z wykształcenia nauczycielem, odnalazł się skutecznie na regulowanym rynku chińskim z projektem ecommerce’owym i tym samym  zburzył tradycyjny sposób myślenia Chińczyków o zakupach.
 
Trend roku
Beacony i drukarki 3D - wysyp firm, startupów, rozwiązań, z których znacząca część pochodzi z Polski. Jeśli branża retail intensywnie przygotowuje się do wdrożeń technologii beacon, to jest nadzieja, że spora ich część będzie pochodziła z Polski.
 
Prognoza na 2015
Internet of things, wearable technology - w tym roku jeszcze hasła, w 2015 pierwsze skuteczne i masowe przypadki użycia. Świat pędzi w kierunku cyfryzacji większości ludzkich aktywności. Ten kierunek będzie się rozwijał.

 


Rafał Knap, managing director Concept Interactive

Wydarzenie roku
Z pewnością wydarzeniem roku jest proces konsolidacji dużych serwisów na polskim rynku. Przykład zakupu przez Grupę o2 wraz z funduszem Innova Capital Wirtualnej Polski pokazuje potencjał, jaki jest na naszym rodzimym rynku. Nowe wersje serwisów takich jak Onet.pl czy Rp.pl pokazują także, że zmienia się podejście zarówno do dystrybucji, jak i konsumpcji contentu. To z pewnością część globalnego procesu zmian, ale nasze polskie doświadczenia i podejmowane kroki są warte zauważenia. 

Sukces roku
W końcu doczekaliśmy się, że wydawcy, redaktorzy, a także kanały informacyjne poważnie traktują media społęcznościowe. Przykład budowania zaangażowania podczas mistrzostw świata siatkarzy to wspólny sukces wielu stacji oraz marek. Moim zdaniem wpłynęło na to również nikłe zaangażowanie samorządów miast w organizowaniu przestrzeni dla kibiców. Może w kolejnych latach doczekamy się takich stref kibica jak na Euro 2012? Cóż, podsumowując, zarówno content opracowywany przez stacje, wydawców, jak i marki spowodował, że przez okres mistrzostw internet żył tym wydarzeniem, a kibice mogli się aktywnie angażować w przebieg tego wyjątkowego wydarzenia.

Porażka roku
Niestety, było ich wiele. Z pewnością warto zwrócić uwagę na kwestie przetargów publicznych oraz projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską, które nie mogą przebić się poza nasz lokalny rynek. Spektakularną wpadką jest z pewnością problem z efektywnym działaniem platformy do zbierania głosów podczas tegorocznych wyborów. Niezbędne są zmiany strukturalne w procesie zapytań przetargowych, gdzie kryterium ceny nie może stanowić 50 czy 60 procent wagi przy wyborze oferty. Takie parametry jak portfolio, zasoby, czy też rekomendacja konkretnego rozwiązania powinny być kluczowe.

Człowiek roku
Tu wskażę konkretną grupę usług, ponieważ widać w Polsce sukces takich projektów jak Brand24, SoTrender, Catvertiser. Wyjście na rynki europejskie, na Bliski Wschód, czy też do Ameryki Południowej z ofertą polskich rozwiązań w zakresie monitoringu i automatyzacji procesów zarządzania dystrybucją treści zasługuje moim zdaniem na słowa uznania. Trzymam za nie kciuki.

Trend roku
Niekwestionowanym trendem w roku 2014 był silny nacisk na zwiększanie wydatków reklamowych w mobile’u. Na to postawił Facebook, dla którego przychody z mobile stanowią już ponad połowę wpływów reklamowych. Tacy giganci jak Grupon także notują blisko połowę transakcji właśnie przez urządzenia mobilne.

Prognoza na 2015
Rok 2015 będzie z pewnością rokiem w którym marketerzy będą dokładnie oglądać każdą złotówkę w swoich budżetach i briefować agencje na działania content marketingowe. Ten unikalny i efektywny content, mocno związany z USP marki, będzie budował silne relacje z konsumentami. Odpowiedni wybór kanałów dystrybucji będzie kluczowy w mediach społecznościowych, ale będzie także wpływał na podział tortu budżetowego pomiędzy telewizję, radio, outdoor, prasę i internet. Nadal rozwijane będą różne koncepcje wykorzystania big data. Zakładam, że rok 2015 pokaże nam przynajmniej kilka kampanii zorientowanych na wykorzystanie mechanizmów aktywizowania obecnych konsumentów marek i oferowania przez marki komplementarnych ofert dla kluczowych produktów.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
specjalysta
Ale specjalysty, aż żal, że sie nie nauczyły mówić po polskiemu.
odpowiedź
User
Uprzejmy
Same Ci Ii łO i dyrektory z zerową wiedzą o świecie i biznesie od razu byzmesmeny na miarę Donalda Trumpa
odpowiedź
User
Komentator
VML i jakiś tam Andrian - proszę, nie odzywajcie się już. Zacznijcie płacić ludziom geniusze.
odpowiedź