SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Fundacja Narodowa: mniej na pensje, 9,9 mln zł na film o Pileckim

W ub.r. Polska Fundacja Narodowa wydała o milion zł mniej na wynagrodzenia niż rok wcześniej. PFN przekazała na 13,5 mln zł budowę Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, a 9,9 mln zł na produkcję filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Sprawozdanie dotyczące finansów wewnętrznych Polskiej Fundacji Narodowej i przedsięwzięć, które zostały wsparte w 2020 r. zostało umieszczone - jak w poprzednich latach - na stronie internetowej PFN. Fundacja prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości - zaznaczono w dokumencie.

W części dotyczącej finansów wewnętrznych i administracji PFN podała, że w 2020 r. wydała o ponad milion zł mniej na wynagrodzenia (1 mln 70,4 tys. zł). Wynagrodzenia osób zatrudnionych w Fundacji - łącznie z wynagrodzeniami członków zarządu - oraz wynagrodzenia z tytułu umów zleceń o dzieło i odpraw wyniosły w 2020 r. prawie 6 mln zł - 5 mln 946,6 tys. zł.

W sprawozdaniu zaznaczono, że liczba pracowników PFN zmienia się i wynika z ogólnej liczby analizowanych, przygotowywanych i realizowanych programów, projektów i działań. Spadek kosztów wynagrodzeń w stosunku do 2019 roku związany był - oprócz zmniejszenia z 48 do 14 osób liczby osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych - także z tym, że w 2020 roku PFN wypłaciła znacznie więcej niestanowiących kosztów Fundacji zasiłków finansowanych z ZUS - głównie macierzyńskich i rodzicielskich.

O 85 tys. zł spadły roczne koszty wynagrodzeń zarządu w porównaniu z 2019 r. W 2020 r. liczył on trzy osoby: prezesem jest Marcin Zarzecki, a członkami zarządu Michał Góras i Cezary Andrzej Jurkiewicz. Łączny koszt ich wynagrodzeń wyniósł w 2020 r. 792,3 tys. zł przy 877 tys. w 2019 r., a spadek kosztów o 85 tys. zł w stosunku do 2019 r. to efekt ze zmian osobowych w zarządzie - wynika ze sprawozdania.

Zarządowi nie były wypłacane w 2020 r. nagrody, premie i inne świadczenia, a Rada Fundacji nie pobierała wynagrodzeń - zaznaczono w sprawozdaniu. Fundacja w roku 2020 nie prowadziła działalności gospodarczej i nie realizowała zadań zleconych przez podmioty państwowe i samorządowe.

13,5 mln zł na Muzeum Ofiar Komunizmu

W części sprawozdania dotyczącej realizowanych przedsięwzięć PFN podała, że w 2020 r. wsparła darowiznami na 13,5 mln zł budowę Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie (Victims of Communism – Muzeum). Ma tam powstać miejsce prezentacji prawdy historycznej dotyczącej okresu komunizmu. Środki przeznaczono na prace związane z zakupem budynku dla muzeum w centrum Waszyngtonu w pobliżu Białego Domu i National Mall - miejsc pamięci narodowej.

Realizująca zadanie Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu została ustanowiona w 1993 r. jednogłośnie podjętą ustawą Kongresu USA. To organizacja non-profit zajmująca się edukacją i prawami człowieka, której celem jest upamiętnienie ponad 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie i walka o wolność tych, którzy nadal żyją w reżimach totalitarnych. Misją fundacji jest edukowanie obecnego i przyszłych pokoleń o ideologii, historii i spuściźnie komunizmu.

Po zmianie przez nowy zarząd jednego z flagowych projektów PFN "I Love Poland" na program kształcenia młodego pokolenia regatowych żeglarzy oceanicznych w 2020 r. załoga jachtu zdobyła II miejsce podczas regat RORC Caribbean 600, I miejsce w St. Maarten Heineken Regatta 2020 oraz I miejsce podczas Rolex Middle Sea Race Malta.

Kapitan Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie "I Love Poland" otrzymał Honorowe Wyróżnienie "Rejs Roku 2020".

W 2020 r. w dwóch rekrutacjach do programu wzięło udział ponad 700 młodych żeglarzy z całej Polski. Spośród nich kapituła złożona z przedstawicieli uczelni morskich i sportowych, związku żeglarskiego oraz resortu kultury i dziedzictwa narodowego wyłoniła czternastu laureatów, którzy mogli wziąć udział w praktykach na jachcie. Czworo z nich zostało członkami załogi stałej, a pierwsza dwójka przyczyniła się do wszystkich sukcesów regatowych w 2020 roku – wynika ze sprawozdania PFN. Koszt projektu "I Love Poland" w 2020 r. wyniósł 10,4 mln zł.

5,9 mln zł trafiło na wieloletni program stypendialny dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców - "Team 100". Operatorem projektu jest Instytut Sportu, a obecnie są w nim sportowcy reprezentujący 29 dyscyplin olimpijskich i 12 paraolimpijskich. Każdy z 250 wspieranych sportowców otrzymuje roczne dofinansowanie.

W ramach projektu "Team100", stypendia przeznaczane są dla juniorów i młodzieżowców, w tym paraolimpijczyków, zdobywców ponad 500 medali w zawodach o randze Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Najbardziej znani i utytułowani beneficjenci programu to Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, Natalia Maliszewska – łyżwiarstwo szybkie, Joanna Mazur – lekkoatletyka, Jakub Wolny – narciarstwo klasyczne/skoki narciarskie, Iga Świątek – tenis, Ewa Swoboda – lekkoatletyka, czy Sofia Ennaoui – lekkoatletyka.

9,9 mln zł PFN przeznaczyła w 2020 r. na produkcję filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, TVP i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Na inny film - fabularny, który na kanwie życiorysu amerykańskiego reżysera Meriana C. Coopera i jego służby w Wojsku Polskim, ma przybliżać historię wojny polsko-bolszewickiej PFN przekazała prawie 7 mln zł.

3,9 mln zł Fundacja skierowała na promocję Rzeczypospolitej Polskiej za granicą w ramach projektu "Reputacja". W jego ramach prowadzono m.in. takie działania jak popularyzacja w USA historii Witolda Pileckiego, budowa wielojęzycznego szlaku historycznego na Monte Cassino - 12 tablic historyczno-edukacyjnych od miasta Cassino na wzgórze, czy informacje o 100-leciu Bitwy Warszawskiej 1920 w globalnej kampanii prasowej.

Na akcję medialną dla międzynarodowej opinii publicznej "Prawda o Auschwitz" w 75. rocznicę wyzwolenia obozu PFN wydała 2,7 mln zł. Artykuły o Auschwitz ukazały się m.in. w Washington Post, Le Figaro, Die Welt, Taggespiegel, czy L'Opinion.

2,5 mln zł na walkę z epidemią

W sprawozdaniu Fundacja przypomina, że 2020 r. był nadzwyczajny ze względu na pandemię koronawirusa. Pomoc PFN w walce z epidemią wyniosła ponad 2,5 mln zł i była przeznaczona na zakup sprzętu, środków ochrony osobistej i innych artykułów niezbędnych w tej walce. Objęła też działania na rzecz kombatantów, powstańców warszawskich, ale też szpitale, hospicja, czy domy pomocy społecznej.

Na liście wsparcia znalazły się szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, zakłady dla chronicznie chorych, hospicja czy domy pomocy społecznej - placówki duże, jak Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ale też mniejsze placówki min. z Siedlec, Grajewa, Białegostoku, Suwałk, Łomży, Krzyżanowic, Łeby, Opola Lubelskiego, czy Będzina.

Na przykład dla Centrum Zdrowia Dziecka zakupiono sprzęt zwielokrotniający możliwość przeprowadzania testów diagnostycznych, a dla nowoutworzonej Pracowni Diagnostyki Wirusów Oddechowych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udzielono wsparcia finansowego na doposażenie. PFN wsparła też konwoje MSZ z antyseptykami i pakietami ochronnymi do Gruzji, na Ukrainę, Białoruś i Litwę.

Dodatkowe środki - 198,9 tys. zł - wydano też w ramach akcji "Zostań w domu PFN dla edukacji". Sfinansowano cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci emitowanych w Programie I Polskiego Radia oraz filmy realizowane przez Tomasza Rożka o polskich naukowcach i ich osiągnięciach mających wpływ na rozwój wielu dziedzin życia i nauki - medycyny, fizyki, geografii, czy elektroniki.

Fundacja przekazała też 150 tys. zł na projekt konstrukcji urządzenia zaprojektowanego przez polskich inżynierów "Ventil–Aid" – wspomagającego oddychanie u pacjentów cierpiących na COVID-19 i inne choroby wymagające wspomagania procesu oddychania, które może być produkowane na masową skalę dzięki technologii druku 3D.

Wsparcie przez PFN walki z konsekwencjami ekonomicznymi pandemii objęło również kampanię skierowaną do zagranicznych inwestorów, zaprezentowaną w gazetach The Washington Post, The Wall Street Journal oraz The Financial Times.

Dołącz do dyskusji: Polska Fundacja Narodowa: mniej na pensje, 9,9 mln zł na film o Pileckim

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
paliak
Kto to jest ten cały Pilecki? Ktoś go zna?
odpowiedź