SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Fundacja Narodowa: Cezary Jurkiewicz i Maciej Świrski mają odejść z zarządu. Zastąpią ich Anna Ferens i Robert Lubański?

W najbliższych tygodniach ma zmienić się zarząd Polskiej Fundacji Narodowej, w którym obecnie są prezes Cezary Jurkiewicz i członek zarządu Maciej Świrski. Kandydatami na ich następców są reżyserka Anna Ferens (obecnie pracująca w Telewizji Polskiej) i Robert Lubański, rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego.

Od lewej: Maciej Świrski i Cezary Jurkiewicz, fot. Polska Fundacja NarodowaArticle

Według tygodnika „Wprost” zmiany w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej są już przesądzone. Doszłoby do nich już w ostatnich dniach, gdyby nie konieczność zmodyfikowania statutu organizacji.

Polityk PiS powiedział anonimowo „Wprost”, że roszady we władzach PFN mogą opóźnić się tylko w sytuacji, gdyby w najbliższych tygodniach pojawiły się bardzo negatywne publikacje o fundacji. Wtedy obóz rządzący poczeka ze zmianami, żeby nie sprawiać wrażenia, że uległ presji mediów.

Obecnie prezesem Polskiej Fundacji Narodowej jest Cezary Jurkiewicz, a członkiem zarządu - Maciej Świrski. Jurkiewicz to radny PiS w Warszawie i szef struktur partii w warszawskiej dzielnicy Wawer. Był koordynatorem służby porządkowej ochraniającej demonstracje PiS oraz szefem Klubów „Gazety Polskiej” w Warszawie. Przed przejściem do PFN pracował m.in. jako zarządca Domem Pielgrzyma Amicus przy parafii Świętego Stanisława Kostki na Żoliborzu, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu oraz prezes Fundacji „Kresy w potrzebie - Polacy Polakom”.

Maciej Świrski to publicysta, kilka lat temu założył Redutę Dobrego Imienia walczącą z nieprawdziwymi i obraźliwymi publikacjami i wypowiedziami za granicą o polskim państwie. Prowadził też bloga jako Szczur Biurowy. W 2006 roku, w czasie poprzednich rządów PiS, został wiceprezesem Polskiej Agencji Prasowej.

Od września ub.r. do kwietnia br. w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej był też Antoni Kolek. Zrezygnował po tym, jak „Fakt” opisał podejrzenia, że Kolek w czasie pracy jako dyrektor biura zarządu ZUS miał przesyłać pocztą elektroniczną dane objęte tajemnicą.

Kim są Anna Ferens i Robert Lubański?

Anna Ferens to reżyserka, scenarzystka, autorka reportaży telewizyjnych, serii i filmów dokumentalnych. W jej dorobku są m.in. filmy i reportaże „Norwid. Światło i mrok”, „Żydzi w Powstaniu Warszawskim”, „Gałęzie pewnego drzewa”, „Nowe życie Rizany”, „Odnaleziona droga”, „Czuły dotyk”, „Gdzie rosną poziomki” czy „Co mogą martwi jeńcy”. Dziesięć lat temu wspólnie z Ewą Stankiewicz nakręciły szeroko komentowany i nagradzany film dokumentalny „Trzech kumpli”.

W lutym 2016 roku Anna Ferens została szefową redakcji form dokumentalnych w TVP1. Jesienią ub.r. była wymieniana wśród kandydatów na prezesa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nie zgłosiła się jednak do konkursu na to stanowisko, który ostatecznie wygrał Radosław Śmigulski.

Robert Lubański pracuje obecnie jako rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej był asystentem prof. Zbigniewa Krasnodębskiego, posła PiS do Parlamentu Europejskiego.

Polska Fundacja Narodowa działa od prawie dwóch lat

Powołanie Polskiej Fundacji Narodowej ogłoszono w połowie 2016 roku. Utworzono ją z inicjatywy ówczesnej premier Beaty Szydło i ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Jej fundatorami jest 17 dużych spółek państwowych, fundacja dysponuje rocznym budżetem wynoszącym ok. 100 mln zł.

Jesienią ub.r. Polska Fundacja Narodowa zrealizowała szeroko komentowaną, raczej w negatywnym tonie, kampanię „Sprawiedliwe sądy” wytykającą patologie w polskim systemie sądowniczym. Przeznaczyła na to ok. 8 mln zł.

Ponadto PFN zaczęła przygotowywać projekt „Polska 100” - z żeglarzem Mateuszem Kusznierewiczem jako ambasadorem - mający promować Polskę za granicą. Dwa miesiące temu ogłosiła zerwanie współpracy z Kusznierewiczem i jego Fundacją Navigare, uzasadniając, że nie wywiązują się z zobowiązań. W minioną środę PFN zawarła ugodę z Fundacją Navigare ostatecznie kończącą współpracę.

Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki realizuje program „team100” zapewniający wsparcie dla młodych, polskich i perspektywicznych sportowców.

W kwietniu PFN zatrudniła agencję Partner of Promotion do obsługi w zakresie relacji z mediami. Zrealizowała też międzynarodową kampanię z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Nadzór nad Polską Fundacją Narodową sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W wypowiedziach dla mediów wielokrotnie bronił jej przed krytycznymi opiniami. W lutym br. stwierdził, że PFN jest mocno krytykowana w tytułach prasowych należących do jednego właściciela, ponieważ ten nie otrzymał od niej oczekiwanego wsparcia. Natomiast w maju stwierdził, że artykuł Łukasza Warzechy w „Do Rzeczy” krytykujący PFN jest szczególnie ohydny i nierzetelny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Fundacja Narodowa: Cezary Jurkiewicz i Maciej Świrski mają odejść z zarządu. Zastąpią ich Anna Ferens i Robert Lubański?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
Nieźle. Kolejne dwa nołnejmy bedą pilnować 100 baniek. Ciekawe, kto będzie pociągał za sznurki?
odpowiedź
User
Romek
Brawo Polska Fundacja Narodowa
odpowiedź
User
z PiS trzeba pisowskimi metodami
Specjalista od wpadek i ekspert od klap. Towarzystwo do specjalnego prześwietlenia przez służby i prokurature po upadku PiS.
odpowiedź