SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska gospodarka słabnie

PKB liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w I kwartale 2016 roku o 3 proc. – podał GUS w tzw. szybkim szacunku.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan
Tempo wzrostu PKB w I kwartale br. rozczarowuje. Chociaż 3 proc. wzrost nie jest dramatem. Po wysokiej dynamice wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2015 roku (w IV kwartale – 4,3 proc,) nastąpiło tąpnięcie. Te dane wskazują na osłabienie potencjału wzrostu polskiej gospodarki. Ostatnie dobre informacje z rynku pracy – rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia – pozwalały przypuszczać, że przyspieszenie konsumpcji przełoży się na szybsze tempo wzrostu PKB. Tak się nie stało.

Z daleko idącymi wnioskami musimy jednak poczekać na szczegółowe dane dotyczące PKB w I kwartale. Ale wszystko wskazuje na to, że za spowolnienie wzrostu PKB odpowiadają słabnące inwestycje, mniejsze zapasy oraz niższa dynamika eksportu.

Wszyscy spodziewają się, że bardzo pozytywny wpływ na tempo naszego rozwoju będzie miała realizacja programu 500+. Jednakże wcale tak być nie musi. Część gospodarstw domowych niekoniecznie przeznaczy 500 zł na zakupy czy usługi. Niektórzy będą chcieli wydać dodatkowe pieniądze na spłatę długów, czy zakup używanego auta sprowadzonego z zagranicy, co już widać w danych statystycznych.

Obawiam się, że oczekiwania dotyczące wzrostu PKB w tym roku na poziomie 3,8 proc. są zbyt optymistyczne.

Dołącz do dyskusji: Polska gospodarka słabnie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zatroskany
a kto by chcial inwestowac w kraju w ktorym pis chce tak zmienic prawo jak to bylo za hitlerowcow, ze za najmniejsza pomylke przy placeniu podatkow beda kazdemu konfiskowac caly majatek i wrzucac do wiezienia na dlugie lata... takiego prawa juz nigdzie na swiecie niema (moze oprocz korei polnocnej) a co dopiero w EU... do takiego kraju to strach wjezdzac a co dopiero inwestowac, napewno juz wszyscy inwestorzy uciekli z polski w poplochu! mam nadzieje ze TK do tej ustawy niedopusci? co bedzie nastepnym krokiem pis, kula w leb przy najmniejszym podejrzeniu urzednika skarbowego?
15 12
odpowiedź