SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w tegorocznym rankingu ILGA Europe, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Liderem zestawienia jest Malta.

Article

ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) żyjących w Europie.

Wyniki rankingu bazują na analizie krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu.

Polska na ostatnim miejscu rankingu równouprawnienia w Europie

Po trzech latach utrzymywania się na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, Polska spadła w tym roku na ostatnie miejsce, z wynikiem 16 proc.

- Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej - komentuje dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii, Slava Melnyk.

#zostańwdomu z iSpot - akcja, która koszmar zmieni w przyjemność!

ILGA Europe odjęła Polsce punkty w trzech podkategoriach w ramach kategorii “Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji”. W podkategorii “Zgromadzenia publiczne odbywają się bez przeszkód ze strony organów państwa” odjęto nam punkt za pojawiające się zakazy marszów równości wydawane przez lokalne władze.

W podkategorii “Organizacje działają bez przeszkód ze strony państwa” nasz kraj stracił punkty z powodu Samorządowych Kart Praw Rodzin - w dokumentach tych znajduje się punkt dotyczący selekcji organizacji społecznych, z którymi winny współpracować samorządy.

W podkategorii “Obrońcy/czynie praw osób LGBTI nie są zagrożeni/e” ILGA Europe odjęła Polsce punkt z uwagi na panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI.

Malta najbardziej równościowym krajem w Europie

Równościowym liderem rankingu ILGA Europe po raz czwarty została Malta (89 proc.), wyprzedzając  Belgię  i Luksemburg (oba kraje po 73 proc.) oraz 68 proc. Danię i Norwegię (po 68 proc.). Polskę z 16 proc. od zwycięskiej Malty dzielą 73 punkty procentowe.

Nasz wynik dał nam ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej kwalifikując nas do grupy 10 krajów Europy o najniższym poziomie równouprawnienia osób LGBTI. Pod tym względem zbliżamy się do Białorusi (13 proc.), Monako (11 proc.), Rosji (10 proc.), Armenii (8 proc.), Turcji (4 proc.) i Azerbejdżanu (2 proc.), które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Wyprzedzają nas również nasi sąsiedzi z wynikami: 38 proc. – Estonia, 30 proc.  – Słowacja, 26 proc.  – Czechy oraz 23 proc. – Litwa i 17 proc. – Łotwa, które rok temu były za nami.

W blisko połowie krajów, których system prawny został prześwietlony przez ILGA Europe, odnotowano brak pozytywnych zmian względem równouprawnienia osób LGBTI. Co więcej, zaobserwowana została ogólnoeuropejska tendencja spadkowa - nawet wczorajsi championi wycofują się z niektórych rozwiązań prawnych chroniących osoby LGBTI.

- Historia pokazuje, że ci, którzy są narażeni na ataki przed kryzysem, po jego zakończeniu są na ten atak narażeni jeszcze bardziej. W związku z powyższym obawiamy się, że sytuacja czekającego na nas postpandemicznego kryzysu społeczno - ekonomicznego stworzy przedstawicielom władzy idealne warunki do tego, aby uderzyć w społeczność LGBTI - wskazuje w raporcie ILGA Europe.

Dołącz do dyskusji: Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Ja nie mam żadnej fobii. Po prostu brzydzą mnie panowie kopulujący ze sobą i nie życzę sobie tego w przestrzeni publicznej. W domu sobie mogą nawet arbuzy wkładać w różne otwory.
odpowiedź
User
alex
Nie jestem Tomkofobem, po prostu Tomek powyżej mnie brzydzi i uważam, że powinno odebrać mu się przywileje, jak możliwość publicznego wygładzania swoich mądrości.
odpowiedź
User
Skalepl
Alex to gdzie Ty widzisz problem, żeby przekonać do swojej racji resztę społeczeństwa i odebrać przywileje Tomkowi? Demokracja to rządy większości.
odpowiedź