SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen powołał nową radę nadzorczą Polska Press, wśród członków Marcin Dec

Polska Press Grupa ma nową radę nadzorczą, jej przewodniczącym został Tomasz Jakubiak z PGE Ventures, a pozostałymi członkami prezes Sigma BiS Marcin Dec oraz Marcin Jankowski i Magdalena Skowyrska z Orlenu - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Wszyscy zostali powołani przez Orlen, nowego właściciela Polska Press.

Tomasz Jakubiak i Marcin Dec, członkowie nowej rady nadzorczej Polska Press Fot. Materiały prasoweArticle

Przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. Nie podano kwoty transakcji, według nieoficjalnych doniesień wynosi ona ok. 120 mln zł.

Na początku lutego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał Orlenowi bezwarunkową zgodę na kupno Polska Press, od 1 marca Orlen jest właścicielem wydawcy.

Wraz z finalizacją transakcji z funkcji prezesa Polska Press zrezygnowała Dorota Stanek, a z rady nadzorczej odeszły trzy osoby z rodziny Diekmannów, właścicieli Verlagsgruppe Passau.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Orlen powołał nową radę nadzorczą Polska Press

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Orlen nowy skład rady nadzorczej Polska Press powołał pod koniec marca. Przewodniczącym został Tomasz Jakubiak, wiceprezes PGE Ventures i były członek zarządu Sigma Bis. 

Przed pracą PGE Ventures był m.in. wiceprezesem ds. marketingu w „Parkiecie”, był wiceprezesem Presspubliki (obecnie Gremi Media, to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) oraz wiceprezesem firmy badawczej TNS OBOP. Wchodził też w skład władz organizacji branżowych wydawców zajmujących się m.in. badaniami rynku. Zajmował się także relacjami inwestorskimi w jednej ze spółek giełdowych.

Marcin Dec to prezes zarządu należącego do Orlenu i PZU domu mediowego Sigma Bis. Z branżą mediowo-reklamową związany jest od ponad 20 lat. W ostatnich latach pełnił funkcję CEO w Grupie IPG Mediabrands w Polsce, która obejmuje domy mediowe Initiative, Universal McCann, BPN, U2 Media i Reprise Media. Z domem mediowym Initiative Marcin Dec był związany przez 16 lat. W latach 2004-2006 pełnił funkcję media directora, w latach 2006-2008 dyrektora zarządzającego, natomiast CEO - od 2008 roku. W 2012 roku został też szefem uruchomionego wówczas polskiego oddziału BPN. Wcześniej przez siedem lat pracował w OMD Poland. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora zarządzającego pionu Brand &Media. Szefem Sigma Bis jest od października 2020 roku.

Marcin Jankowski to dyrektor biura kontrolingu sprzedaży PKN Orlen. Z firmą jest związany od 2010 roku. To absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Ukończył też podyplomowe studia z zarządzania finansami przedsiębiorstw na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe EMBA.

Magdalena Skowyrska to specjalista w biurze grupy PKN Orlen. W firmie pracuje od 2008 roku. Jest absolwentką Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła podyplomowe studia z rachunkowości i podatków na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania projektami na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej.

W zeszłym tygodniu do zarządu Polska Press została powołana Dorota Kania, poprzednio dziennikarka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika. Zastąpiła Pawła Fąfarę, przejmując nadzór nad redakcjami wydawnictwa.

Zmiany w kilku redakcjach Polska Press

Po ogłoszeniu kupna Polska Press przez Orlen z wydawnictwem rozstało się już kilka osób. W połowie stycznia br. odszedł Paweł Siennicki (został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”), stanowisko redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej” przejął po nim Wojciech Rogacin.

Na początku marca pożegnała się z redakcją „Dziennika Zachodniego” Katarzyna Pachelska, wiceszefowa newsroomu . Impulsem do tego odejścia była niedawna zmiana właścicielska i związana z tym niepewność co do zawodowej przyszłości. Wcześniej pożegnały się z redakcją: wieloletnia sekretarz Anna Ładuniuk i publicystka polityczna Agata Pustułka. W śląskich mediach obie dziennikarki przepracowały niemal trzy dekady.

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Orlen powołał nową radę nadzorczą Polska Press, wśród członków Marcin Dec

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Bardzo dobrze! Brawo Orlen!
odpowiedź
User
anna
brawo!!
odpowiedź
User
YKK
A te "brawa" to za co? Że się nie przewrócili o własne nogi podczas tych powołań?
odpowiedź