SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska sprzedała Irlandii uprawnienia do emisji CO2 za 15 mln euro

Minister środowiska Andrzej Kraszewski podpisał z rządem Irlandią umowę - zawartą za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) - dotyczącą sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2, tzw. jednostek AAU (z ang. assigned amount units) o wartości 15 mln euro mln euro, podał resort środowiska w komunikacie.

Polska sprzedała Irlandii uprawnienia do emisji CO2 za 15 mln euro

"Zakończono formalności związane z kolejną umową sprzedaży polskich jednostek emisji CO2, tym razem Irlandii. Transakcja o wartości 15 mln euro jest czwartą umową zawartą przez Polskę i powiększa zyski z handlu emisjami do ponad 80 mln euro (blisko 320 mln zł)" - głosi komunikat.

Resort podkreśla, że dzięki podpisaniu umowy możliwe będzie uruchomienie dodatkowego finansowania na inwestycje związane z energooszczędnością w budynkach użyteczności publicznej (np. szkołach, szpitalach) oraz odnawialne źródła energii (biomasa, biogaz). "Pieniądze z umowy z Irlandią wsparte dodatkowym finansowaniem zapewnionym przez EBOR uruchomią dodatkowe środki na inwestycje ekologiczne w kwocie około 45 mln euro" - napisano w komunikacie.

Umowa z Irlandią jest czwartą tego typu, a resort spodziewa się kolejnych. "Wciąż negocjujemy i nadal zależy nam na pozyskiwaniu kontrahentów" - powiedział Kraszewski, cytowany w komunikacie.

Polska ma trzecią (po Rosji i Ukrainie) co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ) na świecie: ok. 500 mln jednostek za lata 2008-2012. Wynika to z faktu, że Polska ograniczyła emisję CO2 o 30% w porównaniu do poziomu z 1988 roku, który służył za podstawę wyliczeń, podczas gdy była zobligowana do redukcji o 6%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska sprzedała Irlandii uprawnienia do emisji CO2 za 15 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl