SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska z najszybszym rozwojem stacjonarnego internetu

Polska ma największy na świecie przyrost mieszkańców uzyskujących dostęp do stacjonarnego, szerokopasmowego internetu - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Z raportu wynika, że od czerwca do grudnia 2011 roku w Polsce liczba szerokopasmowych przyłącz stacjonarnych na stu mieszkańców wzrosła o 5,4 procenta w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. To najwyższy wynik na świecie. Wzrostem powyżej 4 procent mogą pochwalić się jeszcze tylko Chile, Grecja i Portugalia. Jeśli chodzi o dostęp do internetu drogą radiową (także przez sieci komórkowe), w Polsce według OECD posiada go 53,5 procenta mieszkańców. To jeden z piętnastu najwyższych wyników na świecie.

 

Światowym liderem sieci stacjonarnych jest Szwajcaria. Tam penetracja takich łącz wynosi 40 procent. W sieciach radiowych zdecydowanie przoduje Korea Południowa, jedyny kraj na świecie gdzie na stu mieszkańców przypada więcej niż sto łącz radiowych. Ich penetracja wynosi aż 100,6 procenta.

Najpopularniejsze łącza to ciągle technologia DSL, korzystająca z przewodów miedzianych. Należy do niej  55,8 procenta rynku. Ciągle jednak traci ona na popularności na rzecz przyłączeń kablowych (30 procent) oraz światłowodowych (13,7 procenta).

W Polsce przyłączenia światłowodowe i LAN to ciągle rzadkość. Korzysta z nich zaledwie 0,4 procent użytkowników internetu. Komisja Europejska ogłosiła jednak w zeszłym tygodniu nową strategię, mającą pomóc w zwiększeniu popularność nowoczesnych łącz internetowych kosztem technologii DSL.

Dołącz do dyskusji: Polska z najszybszym rozwojem stacjonarnego internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl