SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski przemysł jednak przyspieszył

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. wzrosła o 3 proc. proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- Skala wzrostu produkcji przemysłowej budzi nadzieje, tym bardziej, że dotyczy ona przede wszystkim   przetwórstwa przemysłowego. Spodziewaliśmy się, że czerwiec będzie dobry w przemyśle, ale nie aż tak. Takiego wzrostu nie uzasadniają  nawet niska baza sprzed roku,  większa liczba dni roboczych, czy ostatni wskaźnik PMI, który zapowiadał lekką poprawę.

W czerwcu wzrost produkcji odnotowaliśmy w 25 działach przemysłu, podczas gdy w maju tylko w 18. Wśród nich nie ma kluczowych branż związanych z eksportem (maszyny i urządzenia, przemysł spożywczy, chemia). Jednak dane te wskazują, że zarówno rynek zewnętrzny, jak i wewnętrzny mogą stworzyć szanse na zwiększenie produkcji przez przedsiębiorstwa.

W dalszym ciągu w bardzo trudnej sytuacji znajduje się budownictwo. Najgorsze, że jak na razie, dla tej branży nie widać żadnego światełka w tunelu.

Dobre dane o produkcji przemysłowej (tylko w jednym  miesiącu) nie pozwalają jednak oczekiwać wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku, kiedy PKB urośnie o ok. 0,5 proc. - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski przemysł jednak przyspieszył

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl