SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek internetowej reklamy programmatic wzrośnie w tym roku o 60 proc. do 400 mln zł

Polscy reklamodawcy zainwestują w br. blisko 400 mln zł na kampanie internetowe w ramach systemu zautomatyzowanego zakupu. Oznacza to, że co czwarta złotówka przeznaczona na reklamę odsłonową będzie wydawana bez kontaktu media plannera z handlowcem w biurze reklamy - szacuje dom mediowy MEC.

fot. Shutterstock.comArticle

Według szacunków MEC 25 proc. wydatków na internetowe reklamy display zostanie w br. zrealizowane w modelu programmatic advertising – szacuje MEC. Oznacza to, że blisko 400 mln zł polscy reklamodawcy zainwestują w kampanie kupowane w sposób zautomatyzowany.

- Wzrost wydatków wynika m.in. z dynamiki w kategorii wideo, coraz częściej kupowanego w modelu aukcyjnym. Rozbudowa zasobów wideo w największych serwisach, czy polityka Google, który promuje zakup reklam na YouTube w sposób zautomatyzowany pokazują, że połączenie terminów „wideo” i „programmatic”  będzie coraz powszechniejsze - uważa Izabela Albrychiewicz, prezes MEC.

Wartościowo rynek reklamy programatycznej zwiększył się znacząco - w ub.r. był wart 250 mln zł, więc tegoroczne wydatki są o 60 proc. wyższe. Jednak udział programmatic w wydatkach na display jest o 5 punktów proc. niższy niż MEC zakładał w ub.r.

- Wzrost w Polsce spowalnia m.in. asekuracja wydawców. Wiele portali nie daje możliwości emisji niektórych formatów z kodów emisyjnych, jak i włączania tych powierzchni do PMP. Druga sprawa to koszty - reklamodawcy wybierają nieraz tańsze pod względem kosztów za kliknięcie powierzchnie dostępne w ramach pakietów kupowanych u wydawców, a nie zakup programatyczny, który pozwala dotrzeć do sprecyzowanych grup i gwarantuje wyższej jakości ruch - komentuje Agata Czech, digitalowa strateg MEC.

Wzrost wydatków w modelu programmatic advertising może zdynamizować w najbliższych miesiącach rozwój zaplecza przystosowanego do PMP  (private marketplace, czyli powierzchnie udostępnione wybranemu lub wybranym partnerom, niedostępne dla szerokiego grona reklamodawców) na szeroką skalę. - Korzystanie z platform zakupowych dostawców oznacza dodatkowe inwestycje, ale one pozwalają na dużo bardziej precyzyjne dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Coraz więcej wydawców otwiera się też na rozwiązania PMP, ale jest to proces czasochłonny i skomplikowany technologicznie - dodaje Agata Czech.

Potencjał rozwoju polskiego segmentu programmatic advertising pokazuje m.in. przykład  rynku amerykańskiego, na którym udział programmatic w wydatkach na display wzrośnie z 59 proc. w 2015 r. do 67 proc. tym roku (dane eMarketer).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek internetowej reklamy programmatic wzrośnie w tym roku o 60 proc. do 400 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jadek
jedno pytanie: czy ktokolwiek z was obejrzał w całości reklamę przed wideo w internecie? każdy tylko wyłącza dźwięk i czyta cokolwiek obok, czekając na film... jak można być tak napędzanym modą i zewnątrzsterownym, żeby kupować tak mało efektywne reklamy?:)
odpowiedź
User
Erni
"Wzrost w Polsce spowalnia m.in. asekuracja wydawców. Wiele portali nie daje możliwości emisji niektórych formatów z kodów emisyjnych, jak i włączania tych powierzchni do PMP" - nie ma się co dziwić. W OM można wykręcić zdecydowanie lepsze stawki na pierwszych odsłonach, niż w pmp. Deal jest opłacalny tylko dla buyera, więc nie jest to żadna asekuracja, a dbanie o własny interes
odpowiedź