SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak to z radiowym „Topem” było: od Trójki do Radia 357

Przez 12 lat "Polski Top Wszech Czasów" królował na antenie radiowej Trójki, a jej słuchacze nie wyobrażali sobie majówki bez zestawienia najpopularniejszych polskich piosenek. Gdy w 2020 roku Trójka radykalnie zmieniła profil, a ludzie, którzy ją tworzyli odeszli – wydawało się, że audycja zniknie na zawsze. Jednak już po roku zmartwychwstała i - pod lekko zmodyfikowaną nazwą - zaczyna sobie całkiem nieźle radzić na tle innych zestawień.

fot. Facebook - Radio 357fot. Facebook - Radio 357

Było kilka kultowych audycji w Trójce: "Polski Top Wszech Czasów" był jedną z nich, obok Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego, „Manniaka po ciemku” Wojciecha Manna, „Trzech wymiarów gitary” Piotra Barona, czy „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka. Gdy w maju 2020 roku rozpoczął się proces odchodzenia „starej gwardii” z Trójki, razem z nimi znikały też poszczególne audycje. Polskie Radio w 2021 roku zastrzegło nazwy wielu z nich, choć „Raportu o stanie świata” nie udało się zabrać Rosiakowi. Z anteny zniknęły wtedy dwa muzyczne święta fanów Trójki: nadawany 1 stycznia „Top Wszech czasów” i emitowany w majówkę „Polski Top Wszech czasów”. Ten drugi właśnie wraca w wielkim stylu.

Start: 2008 rok, ul. Myśliwiecka

„Polski Top Wszech Czasów” narodził się w 2008 roku w redakcji muzycznej radiowej Trójki jako kontynuacja emitowanego znacznie dłużej (od 1994 roku) „Topu Wszech czasów”. Gdy w ramach tego drugiego prezentowano piosenki z całego świata, plebiscyt słuchaczy pn. „Polski Top” – jak nazwa wskazuje – ograniczał się wyłącznie do rodzimych wykonawców.

Głosować można było w kwietniu, "Top" emitowano 3 maja, a ostatni - opatrzony numerem trzynastym - nadano w dwóch częściach: 1 i 3 maja.  - Największym uznaniem słuchaczy cieszy się „Autobiografia" Perfectu, na drugim miejscu plasuje się „Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, a trzecią najpopularniejszą piosenką jest „Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni – informowała strona Polskiego Radia w 2020 roku. Istotnie, te trzy piosenki w ciągu 12 lat znalazły się w ścisłej czołówce najczęściej.
 

 

Przez lata prowadzących „Polskiego Topu…” na antenie PR3 było czterech: Marek Niedźwiecki, Piotr Metz, Piotr Stelmach i Piotr Baron. Pierwsze wydanie z w2008 roku trwało dwa dni, ale w sumie obejmowało sześć godzin muzyki: trzy godziny nadano 2 maja, trzy – 3 maja. Głosować można było na 20 utworów z niewiele ponad 300-tu. Ale już w 2014 roku audycję wydłużono do dziewięciu godzin, a w dwa lata później trwała już 11 godzin. Różne przez te lata też były dni emisji: 1, 2 albo 3 maja,  ale żelazną reguła było emitowanie setki polskich piosenek wybranych w plebiscycie – w ciągu majówki. W 2017 roku reguły się wykrystalizowały: „Polski Top Wszech czasów” nadawany był 2 maja i trwał 12 godzin.
 

 

Ostatni raz na antenie publicznej w 2020 roku

Ostatnie wydanie „Topu…” w 2020 roku było szczególne: miało nr 13, trwało w sumie 24 godziny (dwa dni po 12 godzin, prowadzących było czterech (Baron, Niedźwiecki, Stelmach, Metz), a jeden z nich – Piotr Baron – puścił na antenie piosenkę nadprogramową, czyli „Władzę” w wykonaniu Edyty Geppert, czym wzbudził entuzjazm słuchaczy i internautów, a niechęć – kierownictwa anteny. Nic dziwnego: utwór Mark Grechuty zaczyna się od słów: „Utwór zaczyna się od słów: "Władza w kraju jest potrzebna jak ster dla okrętu, żeby kraj się nie pogrążył w otchłani zamętu. Cechą władzy sprawiedliwej jest szacunek władcy do poddanych - Tak mawiają najlepsi doradcy. Władzę swą wybiera naród, dlatego powinien / Władzę swą szanować, z tego demokracja słynie".

W tym granicznym 2020 roku głosować można było na 66 utworów spośród 748 propozycji – począwszy od „Specjalnego rodzaju kontrastu” grupy 1984, aż do „Jadę pociągiem prawdziwym” Zucha Tomka Wertza & Marka Grechuty. Głosowanie - na stronie Polskiego Topu - trwało od 2 marca do 27 kwietnia.

Po emisji plebiscytu z nr 13 (pechowym?) przyszły czarne dni dla Trójki: w połowie maja Marka Niedźwieckiego oskarżono o manipulowanie wynikami Listy Przebojów, dziennikarz w konsekwencji odszedł z radia, a za nim – po kilku miesiącach – spora część dziennikarzy. W tym także Piotr Stelmach. Część audycji „umarła” śmiercią naturalną, w tym także oba „Topy”: wszechczasów i polski. Wydawało się, że na zawsze, ale na szczęście to okazało się nieprawdą.

Radio 357 i nowy początek

Byli dziennikarze Trójki szybko skrzyknęli się pod nowym adresem – Radio 357 – i najpierw reaktywowali świątecznego „Karpia” i licytacje prowadzone przez Kubę Strzyczkowskiego, potem noworoczny "Top" (pod nazwą „Top Radia 357”), a w kwietniu 2021 roku ogłosili, że zaczynają przyjmować kartki pocztowe z głosami na „Polski Top Radia 357”. Słuchacze wybierali swoje ulubione utwory i przesyłali je na kartkach pocztowych, ponieważ rozgłośni nie udało się w tak szybkim czasie stworzyć systemu do głosowania. Każdy mógł wybrać 10 dowolnych utworów, oddano głosy na ponad sześć tys. tytułów (w sumie było ich 90 tys.). Głosowanie zakończyło się 28 kwietnia. I okazało się sukcesem: słuchacze oddali ponad 90 tys. głosów na wybrane piosenki. Na żywo podczas audycji zagrali m.in. Mela Koteluk, Natalia Przybysz czy Skubas.

Pierwszy „Top” w Radiu 357 wyemitowano 3 maja 2021 r. Trwał 12 godzin, a słuchacze najwięcej głosów oddali na utwór „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., następnie na Maanam – „Krakowski spleen” i Kult - „Arahja”. Sukces był jak najbardziej wymierny: w ciągu jednego dnia emisji „Topu" wpłaty w Patronite.pl wzrosły o kilkanaście tysięcy.
 

 

Kontynuacja: 2022 r. i następne (?)

Nic dziwnego, że Radio 357 zapowiadało już w maju ub. roku, że „Polski Top Radia 357” wchodzi na stałe do majowej ramówki stacji. - Top to przede wszystkim zabawa, ale też ważny plebiscyt. Kilkanaście tysięcy osób angażuje się, by wspólnie tworzyć pewien kanon polskiej muzyki - tej starszej, tej nowszej. Nie znam drugiego zestawienia tworzonego przez tak silną społeczność – mówi Piotr Stelmach koordynujący pracę redakcji muzycznej w Radiu 357.

Tegoroczny „Polski Top Radia 357” rozpocznie się dzisiaj, tj. 3 maja o godz. 9 i potrwa do godz. 21. Prowadzący będą zmieniali co trzy godziny. Są nimi: Piotr Stelmach (godz. 9-12), Marek Niedźwiecki (godz. 12-15), Katarzyna Borowiecka (godz. 15-18) oraz Marcin Łukawski (godz. 18-21). Podczas audycji na żywo w Garażu 357 wystąpią: Blenders (godz. 9:45), Rita Pax (godz. 11:40), Natalia Przybysz (godz. 14:40), Barbara Wrońska (godz. 17:40) i Voo Voo (godz. 20:20). Wszystkie będą transmitowane na antenie.

W tym roku zagłosowało na swoje ulubione piosenki niemal 13 tys. osób, oddając w sumie ponad 700 tys. głosów. Dziennikarze informują, że podczas „Topu…” odbędzie się kolejna odsłona akcji pomocy Ukrainie. Tym razem radio przekaże Polskiej Misji Medycznej równowartość miesięcznego wsparcia od każdego nowego patrona, który zostanie nim w trakcie audycji. Ilu nowych patronów przyniesie najnowsza odsłona plebiscytu? To będzie wiadome już w środę, 4 maja. Czy będą następne "Topy"? Redakcja zapowiada, że tak, ale zapewne wszystko zależeć będzie od patronów: ich chęci do głosowania i słuchania audycji.

Radio 357 to internetowa stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke.

Rozgłośnia utrzymuje się z wpłat słuchaczy. Aktualnie ponad 43 tys. patronów przekazuje ponad 803 tys. zł miesięcznie poprzez serwis Patronite. W sumie przekazali oni stacji już ponad 12,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Jak to z radiowym „Topem” było: od Trójki do Radia 357

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Jak może niszowe 357 porównywać się z renomowanym PR3?
odpowiedź
User
Agamemnon
Jak może niszowe 357 porównywać się z renomowanym PR3?


Masz rację, w cywilizowanym świecie nie kopie się leżącego.
odpowiedź
User
yego
Jak może niszowe 357 porównywać się z renomowanym PR3?
\


Też tak sądzę- jak może niszowy Pr3 porównywać się z renomowanego R357 ? Skandal !


odpowiedź