SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio organizuje konkurs na słuchowisko w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

Jedynka Polskiego Radia organizuje konkurs na scenariusz słuchowiska „Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, która będzie mieć miejsce w 2020 roku. Najciekawsze scenariusze zostaną zrealizowane na antenie i wyróżnione nagrodami pieniężnymi.

fot. polskie radioArticle

Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla każdego zainteresowanego historią. Zgłoszone słuchowiska zostaną ocenione przez trzyosobowe jury w składzie: Agnieszka Kamińska - dyrektor-redaktor naczelna Programu 1 Polskiego Radia; Anna Stempniak-Juśkiewicz z działu kultury Programu 1 Polskiego Radia oraz Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia. W ocenie ma zostać wzięta pod uwagę: oryginalność, pomysłowość, wartość artystyczna utworu oraz atrakcyjność i realność przedstawienia scenariusza w formie radiowego słuchowiska teatralnego.

- Konkurs idealnie wpisuje się w edukacyjną misję nadawcy publicznego, propagując wartości historyczne i narodowe - uważa Agnieszka Kamińska, dyrektor-redaktor naczelna Programu 1 Polskiego Radia.

Jury ma liczyć na słuchowiska dokumentalne, ale i scenariusze oparte na fikcji literackiej, które uwzględniają specyfikę radiowych środków artystycznego wyrazu oraz kontekst historyczny, polityczny i międzynarodowy, a także które współcześnie interpretują znaczenie wydarzeń z 1920 roku.

- Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów, jakie ogłaszamy, bo jest związany z konkretnym wydarzeniem historycznym i to wydarzeniem, które miało i wciąż ma wpływ na losy całej Europy i całego świata - mówi Janusz Kukuła. - Oczekujemy na utwory, które zwłaszcza młodym ludziom przybliżą tamten czas - podkreśla dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Słuchowisko w wersji realizacyjnej powinno trwać do 45 minut, a więc scenariusze nie powinny mieć więcej niż 27-30 stron. Trzy prace, które zostaną wyróżnione w konkursie zostaną zrealizowane na antenie Polskiego Radia. Laureaci otrzymają nagrody: za pierwsze miejsce – 10 tys. złotych, za II miejsce – 7 tys. złotych, a za III miejsce – 4 tys. złotych.  

Scenariusze można dostarczyć osobiście do siedziby Polskiego Radia lub przesłać listownie do 15 marca 2020 roku. Jury ogłosi zwycięzców do 30 kwietnia 2020 roku. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

Według badania Radio Track od lipca do września br. udział Jedynki Polskiego Radia pod względem słuchania w tym okresie w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 6,1 proc. (po spadku o 0,6 pkt proc. w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio organizuje konkurs na słuchowisko w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
No, no - radiowa komisja bez szanownej MM? Ciekawe.
odpowiedź