SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio na antenie o konflikcie z KRRiT. Dwie wersje komunikatu

Polskie Radio oficjalnie wystartowało z szeroko zakrojoną kampanię społeczną poświęconą sprawie nie przekazania abonamentu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Dołącza tym samym do 17 rozgłośni regionalnych, które prowadzą podobną akcję. Słuchacze rozgłośni są informowani, że KRRiT od początku roku nie wypełnia swojego obowiązku.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

"Rozpoczęła się kampania społeczna Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kierowana przez Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje należnego abonamentu. W ten sposób państwowa spółka dołącza do 17 rozgłośni regionalnych, które prowadzą podobną akcję" - podało we wtorek Polskie Radio.

W poniedziałek 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia poinformowało o rozpoczęciu tej kampanii we wszystkich województwach Polski.

"Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie, na co jest przekazywany abonament - na misyjny program" - podał publiczny nadawca.

Polskie Radio informuje o konflikcie z KRRiT

17 rozgłośni regionalnych PR od początku roku nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. "Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to już ponad 80 milinów złotych" – poinformowały regionalne rozgłośnie publiczne.

Jak informuje Press.pl, na antenach regionalnych rozgłośni publicznych emitowane są dwie wersje komunikatów. Pierwszy zaczyna się od zdania: "4 sekundy ciszy potrafią zabić najlepszy program radiowy! zabija także… brak pieniędzy", po czym są 4 sekundy ciszy i następnie pada informacja: "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego abonamentu. To Wasze pieniądze, dzięki którym powstaje misyjny program! Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szkodzi rozgłośniom i słuchaczom Bez tych pieniędzy nie będzie nas… dla Was".

19 grudnia 2023 r. Sejm podjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury informował, że minister Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy.

Maciej Świrski przed Trybunałem Stanu?

23 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz 27 grudnia 2023 r. zdecydował o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

7 lutego br. KRRiT zdecydowała w uchwale o tym, że środki z abonamentu RTV mają trafiać do depozytu sądowego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego ws. postawienia tych spółek w stan likwidacji. Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia.

9 kwietnia likwidator spółki Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego KRRiT ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 złotych wraz z odsetkami.

12 kwietnia Polskie Radio podało, że do przewodniczącego KRRiT wysłano ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 mln zł wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu. Likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher informował niedawno, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego.

9 maja ówczesny szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu trafił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Uzasadnienie tego wniosku liczy 50 stron.

Czytaj też: Kiedy szef KRRiT stanie przed Trybunałem Stanu? Wiceministra kultury podała termin

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio na antenie o konflikcie z KRRiT. Dwie wersje komunikatu

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
II piętro
Likwidatorek Majcherek ogłasza - dajce 18 000 000 na ,,remont" dachu znajomych królika.
odpowiedź
User
Pawel
Dlaczego w neoPR1 nie ma Muzycznej Jedynki w godz.13-15,byla tradycyjnie nadawana kilkadziesiat lat o tej porze. Skrocenie jej i przeniesienie w inne pasmo to byl niedobry pomysl.Slucham neoPR juz nie z taka atencja jak poprzednio,majac rowniez na uwadze silowe i bezprawne przejecie mediow publicznych.
odpowiedź
User
1245t
To wszystko to jest wielka jedna ściema, Świrski blokuje 80 mln zł, a na media tzw. publiczne poszło już ok. 2,5 mld, a zapowiadają, że pójdzie w sumie 3,5 mld. Kasa znika, firma w likwidacji, nie ma winnych, nie ma oferty programowej, transmisja teatru telewizji z Krakowa to ściema, bo to grosze dla tej firmy, za jeden teatr telewizji zrobiony na prawdę za kasę TVP, można takich transmisji zrobić 10 kilka/kilkanaście. , takiego skoku na kasę jeszcze w TVP i PR jeszcze nie było. TVP zaczyna przypominać wydmuszę, taki szkielet przez który przelatują dziesiątki milionów...
odpowiedź