SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio uwspółcześniło hymn „Lata z radiem” (nagranie)

Na zlecenie Polskiego Radia muzyk Andrzej Smolik zaaranżował współczesną wersję Polki Dziadek, hymnu audycji „Lato z radiem”, wykorzystując oryginalną ścieżkę. Nowa wersja będzie miała swoją premierę na antenie 26 sierpnia br. podczas pierwszej edycji „Lato z radiem Festiwal”.

Artyści, którzy wystąpią na scenie "Idzie nowe", fot. Łukasz Brzezicki / WMArticle

Polka Dziadek to ludowy utwór muzyczny anonimowego autora, skomponowany w formie polki. Powstał na terenie dzisiejszej Austrii pod koniec XIX wieku. Ale Polskie Radio wykorzystuje Polkę Dziadek jako hymn wakacyjnej audycji „Lato z radiem”.

W tym roku przy okazji sierpniowego festiwalu muzycznego Polskie Radio zleciło stworzenie nowej aranżacji muzykowi i kompozytorowi Andrzejowi Smolikowi.

- Gdy wziąłem Polkę Dziadek na warsztat okazało się, że to nie jest prosta konstrukcja muzyczna. Kiedyś grało się po prostu trudniejsze rzeczy. Najpierw chciałem zbudować ten utwór od nowa, użyć współczesnych instrumentów, tworzyłem przeróżne wersje. W ostatnim podejściu wykorzystałem oryginalną ścieżkę, którą pociąłem i wtopiłem w bardziej współczesną strukturę. Tylko tak Polka Dziadek mogła zachować spójność z przeszłością - wyjaśnia kompozytor.

Utwór w nowej, alternatywnej wersji słuchacze Polskiego Radia usłyszą po raz pierwszy na antenie w niedzielę 26 sierpnia br. przed rozpoczęciem pierwszej edycji „Lato z radiem Festiwal”.

„Lato z Radiem Festiwal 2018” to plenerowa, letnia impreza muzyczna o charakterze otwartym, która będzie zwieńczeniem tegorocznej trasy reporterskiej audycji „Lato z radiem”. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia.

Na scenie „Polski Top Wszechczasów” zaprezentują się w następującej kolejności: Smolik i Kev Fox, Brodka, Kortez, Coma, Fisz Emade Tworzywo, Krzysztof Zalewski i Organek. Natomiast na scenie „Idzie nowe” zagrają: Oxford Drama, Król, Rebeka, Daria Zawiałow, Xxanaxx, Tulia, MaJLo i Barbara Wrońska.

Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, na Festiwalu pojawi się także jedna gwiazda zagraniczna, której występ zamknie całe wydarzenie. Z naszych ustaleń wynika, że Polskie Radio cały czas negocjuje warunki z co najmniej trzema artystami zagranicznymi.

Kierownictwo artystyczne nad Festiwalem objął Piotr Metz, który będzie także jednym z prowadzących całe wydarzenie, Wśród pozostałych gospodarzy „Lato z radiem Festiwal” znaleźli się dziennikarze muzyczni z anten Polskiego Radia: Anna Gacek, Ula Kaczyńska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Baron, Marcin Kusy, Marek Niedźwiecki, Damian Sikorski, Piotr Stelmach, Paweł Sztompke, Hirek Wrona i Tomasz Żąda.

Trasa reporterska zamiast trasy koncertowej

Oprócz sierpniowego festiwalu, w tym roku „Lato z radiem” składa się z audycji w radiowej Jedynce, obejmującej trasę reporterską. Nadawca publiczny zrezygnował z trasy koncertowej w wielu miejscowościach. Trasa reporterskich wyjazdów to 63 miejscowości. Wyjazdy odbywają się od poniedziałku do soboty. Dziennikarze „Lata z Radiem” pojawiają się w terenie z wozem satelitarnym, lokując tam swoje studio plenerowe z radiowymi atrakcjami. Audycję "Lato z radiem" od poniedziałku do piątku prowadzić będą Monika Tarka i Robert Kilen, w sobotę - na zmianę - Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

Od marca do maja br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 6,7 proc.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uwspółcześniło hymn „Lata z radiem” (nagranie)

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alberto
Moje serce krwawi :(
odpowiedź
User
sluchacz
No i pytam się po co??? Czy oni muszą wszystko niszczyć, nawet kultowy sygnał, który ani trochę nie był przestarzały?
odpowiedź
User
Nina
Nie! Nie! Nie!
odpowiedź