SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Warszawie odsłonięto Pomnik Niszczenia Przyrody

Działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty odsłonili w środę Pomnik Niszczenia Przyrody. Na placu przed Teatrem Powszechnym stanął pień ponadstuletniej jodły wyciętej w Puszczy Karpackiej przez Lasy Państwowe.

fot. Magda Skrzeczkowska / Inicjatywa Dzikie Karpaty Article

Pomnik jest symbolicznym wskazaniem na to, jak niszczone są ostatnie fragmenty górskich lasów naturalnych, które zachowały się jeszcze w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Unikalne na skalę europejską starodrzewy są włączone do gospodarki leśnej, sprzedawane do tartaków, często poza region Bieszczad - alarmują działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Taki los spotkał także jodłę, której pień trafił do Warszawy - mimo rozmiarów, które kwalifikowały ją do statusu pomnika przyrody.

"Tracimy nasze wspólne dziedzictwo"

W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika dr hab. Wiktor Kotowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wskazywał na kluczowe znaczenie starych lasów w ochronie wód. Wycinka w obszarach górskich wiąże się z koniecznością budowy gęstej sieci dróg zrywkowych – mówił Kotowski – którymi ściągane są pnie. Po deszczu te drogi zamieniają się w potoki, którymi woda ucieka na niżej położone tereny, powodując powodzie. Kiedy deszcze ustają, w górskim lesie nie ma już tej wilgoci, która mogłaby zasilić rzeki i uratować resztę kraju przed suszą.

Anna Siekierska, artystka i aktywistka Inicjatywy Dzikie Karpaty podkreślała, że ten pień to tylko symbol. - Organizowane przez nas leśne patrole co i rusz natrafiały na drzewa o wymiarach pomnikowych przeznaczone do wycięcia lub już wycięte. Tracimy nasze wspólne dziedzictwo, podkopujemy wspólną przyszłość. Liczymy, że ten pomnik będzie o tym przypominał, wywoła debatę, która pozwoli odzyskać społeczeństwu wpływ na lasy - komentuje działaczka.

Pomnik Niszczenia Przyrody będzie można oglądać przez cały wrzesień. Inicjatywa Dzikie Karpaty zaprasza do fotografowania się na tle pomnika i umieszczania zdjęć w mediach społecznościowych z komunikatem skierowanym do Lasów Państwowych, iż „nie zgadzamy się na wycinanie takich drzew".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Warszawie odsłonięto Pomnik Niszczenia Przyrody

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
buhaha
To oprócz instalacji ze spuszczaniem tęczowej kranówki z Warszawy w stronę Gdańska jeszcze ekokomuchy stawiają pomnik z drzewkiem.
Przecież przyroda się sama oczyści. CO ZA STADO THE billi!
15 3
odpowiedź
User
xyz
To oprócz instalacji ze spuszczaniem tęczowej kranówki z Warszawy w stronę Gdańska jeszcze ekokomuchy stawiają pomnik z drzewkiem.
Przecież przyroda się sama oczyści. CO ZA STADO THE billi!


A powyższy komentarz, będący mową nienawiści, publikujecie??? A blokujecie te nie będące hejtem?
1 0
odpowiedź