SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad pięć milionów publikacji medialnych o szczepieniach

W ciągu minionych trzech miesięcy w mediach najczęściej mówiło się i pisało o szczepionkach koncernów Pfizer/BioNTech (454 tys. materiałów), AstraZeneca (426 tys. publikacji) i Moderna (303 tys. informacji) - wynika z raportu Press-Service Monitoring Mediów. Łącznie na temat szczepień pojawiło się w mediach ponad 5 mln publikacji.

Fot. PixabayArticle

Temat szczepionki na Covid-19 od miesięcy rozpala opinię publiczną. Nadzieje związane z jej wynalezieniem ostatnio mocno zastąpiły dyskusje zwolenników i przeciwników szczepień.

Jak wyliczył Press-Service Monitoring Mediów, na przestrzeni ostatniego kwartału w przestrzeni medialnej pojawiło się najwięcej informacji o dwóch szczepionkach: mRNA o nazwie Comirnaty (BNT162b2) firm Pfizer i BioNTech – 454 tys. materiałów oraz wektorowej AstraZeneca (ChAdOx1 nCoV-19) – 426 tys. publikacji.

Na 3. miejscu pod względem popularności w mediach znalazła się szczepionka mRNA Moderny (mRNA 1273), która zebrała 303 tys. informacji. Na temat szczepionki Ad26.COV2.S konsorcjum Janssen Pharmaceutica/Johnson & Johnson ukazało się 142 tys. publikacji, a Sputnik V Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei zebrała 66 tys.

Przez trzy miesiące – tj. od 27 grudnia 2020 roku, kiedy zaszczepiono w Polsce pierwszą osobę, do 26 marca 2021 roku na temat szczepień odnotowano ponad 5 mln informacji. Jednocześnie, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba wykonanych dotąd szczepień wyniosła prawie 5,6 mln, natomiast od początku pandemii zachorowało blisko 2,2 mln Polaków.

 Na potrzeby badania medialnego przeanalizowano ponad 1 100 tytułów prasowych, 5 mln polskojęzycznych portali internetowych, w tym najważniejszych serwisów społecznościowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych.

Publikacje o szczepieniach - podział na media

Zdecydowanie przeważały informacje pochodzące z mediów społecznościowych. Użytkownicy Facebooka, Twittera, Instagrama, YouTube’a, Wykopu, blogów i forów opublikowali ponad 3,7 mln informacji.

Najwięcej wpisów i komentarzy pochodziło z Twittera – 57 proc. przekazu oraz Facebooka – 42 proc. Top 10 źródeł najczęściej informujących o szczepieniach tworzą konta na Twitterze: PolsatNews.pl (1216 publikacji), portal tvp.info, Telewizja Republika, Polskie Radio 24, Do Rzeczy, PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, TVN24, wPolityce.pl, Interia.

W tym samym okresie w internecie, prasie, radiu i tv pojawiło się 1,3 mln informacji. Przekaz w mediach tradycyjnych zdominował internet – 89 proc. materiałów. 7 proc. należało do stacji radiowych, 2 proc. do telewizyjnych. Na szczycie zestawienia top mediów informujących o szczepieniach z wynikiem 2,6 tys. materiałów znalazło się Polskie Radio 24.

W co czwartej informacji na antenie poruszano temat szczepień. Na 2. miejscu uplasowało się TVP Info – 1,8 tys., a za nim Polsat News i Radio Tok FM – po 1, 6 tys. informacji. 1,5 tys. należało do informacyjnego kanału TVN24.

Obok social media aktywnym źródłem wiedzy o szczepieniach są media regionalne, w których odnotowano 1,1 mln publikacji. Najwięcej informacji opublikowano w województwie śląskim – 103 tys., dolnośląskim – 100 tys., mazowieckim – 99,8 tys. oraz wielkopolskim – 94 tys.

Mapa obrazująca liczbę publikacji (kolor biały) oraz liczbę zaszczepionych w województwach – stan na 26.03, źródło: Ministerstwo Zdrowia (kolor czerwony).

Dołącz do dyskusji: Ponad pięć milionów publikacji medialnych o szczepieniach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl